Nápověda jak vyhledávat

Hlídačův pátek 7. 2. – aplikace pro pacienty, slovenská inspirace, umělá inteligence…

Cover-patek

Pro Hlídačův pátek, který dostáváte jednou týdně do mailové schránky, připravujeme témata, která z našeho pohledu tvoří představu o tom, jak by stát měl fungovat efektivně a transparentně (a jak rozhodně ne!). Díváme se nejen do Česka, ale sledujeme i zahraničí.

Tento Hlídačův pátek jsme rozesílali 7. 2. 2025.

Další unikátní obsah můžete zdarma dostávat do své schránky, stačí jen zadat váš email 👇👇👇.

Registrace Newsletter

Tolik peněz rozdaly žadatelům o dotace v roce 2023 krajské úřady. (V uvedené částce chybí ještě souhrn za Olomoucký kraj, který nám data o poskytnutých dotacích neposkytl.)

Už jsme vás v polovině ledna informovali, že tzv. digitální ústava stále není kompletně schválená a že by bylo potřeba proces popohnat, protože účinnost byla naplánovaná už na tento měsíc. A Senát schválil. Bohužel ale ne digiústavu, ale její další odložení a to o dva roky. Mohla by to být poměrně velká komplikace, pokud rozhodnutí senátorů včas nepodepíše prezident.

Novináři si vzali na paškál to, jak a kam se zatím posunula digitalizace státní správy a napsali obsáhlé zhrnutí

Doplňujeme k tématu digitalizace ještě malou anketu z oblasti, která prodělala v minulém roce asi nejturbulentnější období – stavebnictví. Odborný magazín se zeptal, jak se pracuje v tzv. bypassu digitálního stavebního řízení (lze souběžně pracovat ve starém i novém pozastaveném systému). Potíže jsou s výkladem legislativy, libovůlí úředníků i s IT systémy.

Soukromé firmy a podniky se do digitalizace a elektronizace pustili s vervou a nechali si pomoci. Finančně. V loňském roce si podaly podniky žádosti o dotace v oblasti digitalizace (program OP TAK) za 44,3 miliardy Kč.

Aplikace pro pacienty

Nedávno jsme informovali o plánované elektronizaci zdravotnictví. Ovšem zatímco státní správa plánuje a testuje, ve FNOL už se jede v praxi! Největší zdravotnické zařízení na střední Moravě má pro své klienty portál pacienta i s aplikací. Uživatel se může objednat k lékaři nebo nasdílet svou anamnézu či výsledky vyšetření. Součástí má být pak i vzdělávací část – přístup k důvěryhodným zdrojům informací o zdravotní péči.

Přestože se Portál dopravy v loňském roce s náležitou publicitou rozjel, u nejbližších sousedů jsou už o krok dál. Na Slovensku si každý šofér může po jednoduchém přihlášení projít všechny přestupky či pokuty a pak případně nastavit i splátkový kalendář. Dočkáme se něčeho podobného i u nás, kde kvůli nedoručení papírové obsílky může nárůstem penále hrozit i exekuce?

Zaměstnavatelé budou přispívat na předdůchody

Vláda minulý týden schválila zákon navržený poslanci. Ti se ale před podáním návrhu neporadili s odbory a zástupci zaměstnavatelů a proto nyní čelí velké kritice. Podepsaný zákon hovoří o povinném příspěvku zaměstnavatelů na spoření na předdůchod zaměstnancům v rizikových profesích. Pokud by zaměstnavatel neplatil, hrozí mu vysoké sankce.

V jednom z minulých vydání Hlídačova pátku jsme upozorňovali na otevřený dopis vládě, ve kterém si podnikatelé stěžovali na nedostatky programů podpory po loňských povodních. Určitá satisfakce může být aktuálně otevřený dotační program MMR a Centra pro regionální rozvoj ČR program Živel. Stát na tento program alokoval 5 miliard. Limit podpory na jednoho žadatele je 100 tis. až 500 mil. Kč.

V České republice proniká umělá inteligence i do výuky na základních školách. Zejména mladí učitelé využívají poteciál AI nejen k prohloubení znalostí v oblasti IT, ale jako součást např. projektové výuky. O praktickém využití umělé inteligence promluvili učitelé.

Nejnovější hráč na poli AI, čínský DeepSeek, který se teprve nedávno rozlétl do světa, začíná narážet na zákazy. Protože webová aplikace mimo jiné ukládá uživatelská data na serverech v Číně, je celkem odůvodněné obávat se o jejich bezpečnost. I to bylo příčinou zákazu DeepSeeku v Itálii, v některých státech USA nebo na Tchaj-wanu. Tento týden došlo na zákaz i v Austráli a v Jižní Koreji.

Ani OpenAI, společnost, která stojí za známým jazykovým modelem ChatGPT, možná nebude bez poskvrnky. Momentálně se soudí v Indii (druhý největší trh pro OpenAI) kvůli autorským právům.

Výběr týdne

Hlídačův pátek 7. 2. – aplikace pro pacienty, slovenská inspirace, umělá inteligence... Hlídačův pátek pátek

Web tip

Umělá inteligencese se pomalu ale jistě stává součástí našeho života, ať už chceme nebo ne. O co vlastně jde, jak funguje a jaká „kouzla“ se s ní dají dělat, najdete přehledně na webu Uměligence.

Hlídačův pátek 7. 2. – aplikace pro pacienty, slovenská inspirace, umělá inteligence... Hlídačův pátek pátek

Smlouvy

Pokud školy nenachází ve svých řadách fundované odborníky na AI, kteří by zajistili edukaci svých žáků vlastními silami, sáhnou po profících jinde. Třeba jako tato základka.

Hlídačův pátek 7. 2. – aplikace pro pacienty, slovenská inspirace, umělá inteligence... Hlídačův pátek pátek

Veřejné zakázky

Ani velké nemocnice už nemohou stát stranou, pokud se jedná o AI. Jedna z nich vyhlásila veřejnou zakázku na přístrojové vybavení, jehož je AI součástí.