Hlídáme stát

…Aby peníze nemizely, kam nemají!

Ročně ze státního rozpočtu zmizí desítky miliard korun v soukromých kapsách. Důvodem jsou nedostatečná protikorupční opatření. Nejčastější krádeže jsou „provize“ za veřejné zakázky. 

 

Představte si půllitr piva jako státní zakázky, které platíme my všichni. Z nich 10 % upije každý rok korupce. V soukromých kapsách tak mizí až 75 miliard korun, což je zhruba 2,5 miliardy půllitrů. To je 250 piv ročně na každého z nás.

Vám to přijde v pořádku? Nám rozhodně ne. 

V Hlídači státu každý den pracujeme na tom, abychom zabránili ulévání veřejných peněz do cizích kapes. Vytvořili jsme proto server,  kde na jednom místě kontrolujeme, analyzujeme a propojujeme smlouvy z registru smluv, veřejné zakázky, dotace, sponzory politických stran i politiky samotné. Díky stovkám milionů záznamů, které na Hlídači zpracováváme, jsme největší platformou svého druhu. Poskytujeme všem bez rozdílu jedinečný nástroj na komplexní kontrolu finančních aktivit státu. Naši práci využívají občané, novináři, úředníci i zaměstnanci státní správy. Kdokoliv může díky nám sám kontrolovat, jak stát a politici hospodaří s penězi daňových poplatníků.

Vše na jednom místě, přehledně a zdarma.

 

 
KDE SE VZALA ČÍSLA:
Částka 75 miliard je maximální odhad Libora Žídka, konkrétně analýza zpravodajského ekonomického deníku E15.
Samozřejmě, že přesně se míra korupce vyčíslit nedá, ale z veřejných zakázek se ztratí v průměru 7 – 17%. Zmíněných 10 % nám přijdou jako reprezentativní průměr. 

 

Co přesně je Hlídač státu a jak vypadá naše práce? Nejsme pouze největší platforma propojující data státu. Podívejte se sami, jak velký je vliv Hlídače státu a co vše se nám doposud podařilo v ČR zlepšit.

Pomozte i Vy hlídat, aby peníze nemizely, kam nemají! Podpořte Hlídače státu darem na transparentní dárcovský účet a zapojte se s námi do zlepšování České republiky. I malý příspěvek posouvá naši práci dál.

Už jste si našli, jak hospodaří různé státní organizace? Náš K-Index detailně ukazuje klíčová rizika v chování úřadů a firem obchodujících se státem. Porovnat si můžete mezi sebou detailně jednotlivé kategorie.