Nápověda jak vyhledávat

Hlídačův pátek 11. 4. – otevřenější stát, cena hanby pro ČD, dohled nad hospodařením ČT a ČRo…

Cover-patek

Pro Hlídačův pátek, který dostáváte jednou týdně do mailové schránky, připravujeme témata, která z našeho pohledu tvoří představu o tom, jak by stát měl fungovat efektivně a transparentně (a jak rozhodně ne!). Díváme se nejen do Česka, ale sledujeme i zahraničí.

Tento Hlídačův pátek jsme rozesílali 11. 4. 2025.

Další unikátní obsah můžete zdarma dostávat do své schránky, stačí jen zadat váš email 👇👇👇.

Registrace Newsletter

U příležitosti Světového dne zdraví se Hlídač státu zaměřil na platy vedení všech českých zdravotních pojišťoven. Na pomyslném prvním místě je za rok 2024 ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra, a to hlavně kvůli pětimilionové odměně, průměrně tak jeho měsíční plat včetně odměn činil 666 667 Kč. Druhý v pořadí je pak z hlediska příjmů ředitel VZP a za ním šéf Vojenské zdravotní pojišťovny. 

Každý má právo vědět, jak se nakládá s veřejnými prostředky. Úředníci a politici to ovšem leckdy vidí jinak. Ač se otevřenost postupně zlepšuje, pro takové České dráhy jde stále spíše o sprosté slovo. Jaké zkušenosti má s úřady i politiky co do transparence Hlídač státu, shrnuje naše ředitelka Lenka Stryalová ve svém komentáři pro deník Referendum

Velké kontroverze vyvolal návrh, který by zakázal zveřejňování jmen trestně stíhaných osob až do podání obžaloby. Odborníci varují, že by šlo o vážný zásah do práv médií i veřejnosti, návrh by také nemusel být v souladu s Listinou základních práv a svobod. Novináři by navíc mohli čelit soudním sporům i při informování o kauzách s vysokým veřejným zájmem. 

Tisk byl podán bez širšího projednání a experti jej označují za „nebezpečný paskvil“. Zatím prošel ústavně-právním výborem Sněmovny, finální slovo bude mít celá Sněmovna a Senát.

Rada České televize rozhodla, že generální ředitel České televize Jan Souček dostane za minulý rok jen desetinu odměny. V minulosti ho kritizovala například za špatnou komunikaci s veřejností, nehospodárnost a začerňování smluv. 

Za Hlídač státu jsme tak porovnali začerňování smluv ve veřejnoprávních médiích. Poprvé jsme také letos veřejnoprávní média požádali o platy vedení, každý se tak může podívat, jak si management stojí a jaké dostává odměny

Veřejnoprávní média byla tématem i v Senátu. Senátoři a senátorky v úvodním kole projednávání podpořili ústavní novelu, která by Nejvyššímu kontrolnímu úřadu umožnila dohled nad hospodařením České televize a Českého rozhlasu. Cílem je zvýšit transparentnost a dohled nad nakládáním s veřejnými prostředky.  Je otázkou, zda se tisk stihne schválit ještě v tomto volebním období.

Senát po čtyřhodinové debatě schválil navýšení poplatků pro veřejnoprávní média. Od května tak zřejmě vzroste poplatek za Českou televizi o 15 korun na 150 korun měsíčně, u Rozhlasu se navýší o 10 korun na 55 korun měsíčně. K poslední valorizaci došlo v případě televize v roce 2008, v případě rozhlasu v roce 2005.

Rozšířil se i okruh poplatníků. Nově by měly platit také domácnosti, které vlastní počítač, tablet či chytrý telefon. Cílem má být stabilizovat financování veřejnoprávních médií v době proměnlivých způsobů konzumace obsahu. Součástí návrhu je rovněž automatické navyšování poplatku v závislosti na inflaci, pokud překročí šest procent.

Česko nefunguje, jak má. Státu chybí jasné priority, manažeři zodpovědní za jejich dosažení i experti. Státní správu svazuje zbytečná byrokracie a příliš složité procesy. A proto vznikla iniciativa Česko, funguj! Součástí této iniciativy jsme se stali i my – Hlídač státu. Spolu s dalšími experty z Centra veřejných financí, Českých priorit, Datlab Institutu, Lobbia a Oživení chystáme návod na restart české veřejné správy.

Hlídačův pátek 11. 4. – otevřenější stát, cena hanby pro ČD, dohled nad hospodařením ČT a ČRo… Hlídačův pátek pátek

Web tip

Každou minutu měříme, zda důležité weby státu běží, a pokud ano, tak jak rychle odpovídají. Podle rychlosti odpovědi jednotlivé weby označíme zelenou barvou (odpovídají rychle), oranžovou (jsou pomalejší) nebo červenou (jsou nedostupné). 

Hlídačův pátek 11. 4. – otevřenější stát, cena hanby pro ČD, dohled nad hospodařením ČT a ČRo… Hlídačův pátek pátek

Smlouvy

Pokud se chcete podrobněji podívat na hospodaření České televize nebo Českého rozhlasu, tak na Hlídači můžete dohledat jednotlivé smlouvy České televize i Českého rozhlasu za desítky miliard korun z posledních let.

Hlídačův pátek 11. 4. – otevřenější stát, cena hanby pro ČD, dohled nad hospodařením ČT a ČRo… Hlídačův pátek pátek

Veřejné zakázky

Kromě smluv je možné na Hlídači státu najít i veřejné zakázky, ve kterých jsou zadavateli či dodavateli Česká televize a Český rozhlas. Jednou z nich může být zakázka mezi ČRo a VZP za téměř 2 mil. korun v rámci projektu Daruj krev s Českým rozhlasem.