Pro Hlídačův pátek, který dostáváte jednou týdně do mailové schránky, připravujeme témata, která z našeho pohledu tvoří představu o tom, jak by stát měl fungovat efektivně a transparentně (a jak rozhodně ne!). Díváme se nejen do Česka, ale sledujeme i zahraničí.
Tento Hlídačův pátek jsme rozesílali 27. 6. 2025.
Další unikátní obsah můžete zdarma dostávat do své schránky, stačí jen zadat váš email 👇👇👇.

Číslo týdne: 5
Na summitu v Haagu se státy NATO dohodly, že do roku 2035 zvýší obranné výdaje na 5 % HDP. Z toho 3,5 % půjde na armádu a 1,5 % na kybernetickou obranu, ochranu kritické infrastruktury a další bezpečnostní oblasti. V roce 2029 proběhne přezkum plnění závazku. Premiér Petr Fiala ještě před samotným jednáním avizoval, že Česko je připraveno na navýšení výdajů na obranu na 5 % HDP.
Kauza Čapí hnízdo se vrací k soudu
Kauza kolem padesátimilionové dotace na Čapí hnízdo pokračuje. Bude se jí muset znovu zabývat Městský soud v Praze. Odvolací senát totiž zrušil v plném rozsahu původní osvobozující rozsudek, opětovně se tak budou projednávat obvinění z dotačního podvodu, poškození finančních zájmů EU a napomáhání u obou trestných činů. Spor se vede o dotaci na Multifunkční kongresový areál, tu musela firma v roce 2018 vrátit.
Většina e-shopů porušuje pravidla
Česká obchodní inspekce zjistila, že většina kontrolovaných e‑shopů v prvním čtvrtletí roku 2025 porušila zákon – konkrétně šlo o 87 % z celkem 174 kontrolovaných obchodů. Mezi nejčastější prohřešky patřily nedostatečné informace o reklamačním procesu, klamavé nebo nepravdivé údaje o výrobcích a opomenutí povinnosti informovat zákazníky o možnosti mimosoudního řešení sporů.
Armáda stahuje vesty
Šéf armádní výstrojní služby generál Robert Bielený nařídil okamžité stažení balistických vest VOBU z roku 2020 poté, co pravidelné testy odhalily vážné nedostatky v jejich ochraně. Náboj při zkoušce prošel skrz celou vestu, která má přitom chránit vojáky nejen před střelami z ručních zbraní, ale i před střepinami z granátů. Vesty s plánovanou životností deset let neposkytují potřebnou ochranu už po pěti letech používání. Armáda za ně zaplatila celkem 255 milionů korun.
Jsou nezávislé úřady skutečně nezávislé?
Na tuto otázku odpovídá nový žebříček od Transparency International ČR, který hodnotí míru nezávislosti vybraných veřejných institucí. Výsledky ukazují, že k ideálu má Česko ještě daleko. Průměrná míra nezávislosti napříč hodnocenými úřady dosáhla pouze 58 %. Nejlépe si vedla Česká národní banka. Naopak Vojenské zpravodajství obdrželo černý puntík – v tomto případě je ale třeba dodat, že se jedná o instituci, která z povahy své činnosti pracuje s utajovanými informacemi a vyšší míra nezávislosti není žádoucí.
ČT má nového ředitele
Novým generálním ředitelem České televize bude od července Hynek Chudárek, který v ČT dosud zastával post obchodního ředitele. Rada ČT ho ve středu zvolila v šestém kole volby poté, co po patové situaci odstoupil z volby druhý finalista, programový ředitel ČT Milan Fridrich. Kandidáti se dohodli, že Fridrich bude statutárním zástupcem Chudárka a zůstane v nejvyšším vedení ČT. Co vše bude mít Hynek Chudárek na starosti jako generální ředitel ČT shrnujeme v příspěvku na síti X.
Téměř čtvrt milionu smluv nad 5 mil. obsahuje chyby
Aktuálně na Hlídači evidujeme téměř čtvrt milionu smluv, jejichž hodnota je alespoň 5 mil. Kč a které vykazují chyby – jako např. chybějící částky, nesprávná data nebo nedostatek klíčových informací. Takové smlouvy označujeme vždy vykřičníkem podle závažnosti pochybení. Chyby mohou vznikat jak z nezkušenosti s vkládáním smluv do registru, tak i úmyslně, proto na ně v Hlídači upozorňujeme. Jak vyhledávat mezi smlouvami s chybami se můžete podívat v naší Nápovědě.
Výběr týdne

Web tip
Ministerstvo zahraničních věcí ve spolupráci s Českými centry spouští novou iniciativu, která má za cíl vytvořit silný a autentický příběh Česka pro prezentaci doma i v zahraničí. Chce znát i názor veřejnosti – co Česko vystihuje? Na co můžeme být hrdí? Kam by Česko mělo směřovat? Stačí vyplnit dotazník.

Smlouvy
Česko si bude po roce 2027 od Švédska pronajímat 12 letounů JAS-39 Gripen. Nabídku na prodloužení pronájmu do roku 2035 za 16,695 miliardy korun včetně DPH projednala vláda. Cena zahrnuje také peníze na servis a výcvik pilotů. Další zhruba 4 mld. včetně DPH Česko v příštích letech vynaloží na modernizaci gripenů.

Veřejné zakázky
Ministerstvo obrany nakoupí 24 kolových obrněných vozidel Titus. Cena celé zakázky je 4,068 mld. bez DPH. Dodat je má firma Eldis ze skupiny Czechoslovak Group. V zakázce je zahrnuto pořízení 22 ks vozidel ve velitelsko-štábní verzi, dvě vozidla v základní výbavě pro výcvik řidičů či školení instruktorů a specialistů.