Pro Hlídačův pátek, který dostáváte jednou týdně do mailové schránky, připravujeme témata, která z našeho pohledu tvoří představu o tom, jak by stát měl fungovat efektivně a transparentně (a jak rozhodně ne!). Díváme se nejen do Česka, ale sledujeme i zahraničí.
Tento Hlídačův pátek jsme rozesílali 4. 7. 2025.
Další unikátní obsah můžete zdarma dostávat do své schránky, stačí jen zadat váš email 👇👇👇.

Číslo týdne: 19
V Česku zatím budou i nadále platit zastaralá byrokratická pravidla z 19. století. Sněmovna totiž zřejmě nechá spadnout pod stůl návrh, aby úředníci už osobně nemuseli posuzovat všechna jednoduchá rutinní řízení, ale došlo k jejich automatizaci. Tak, jak je to běžné například ve Velké Británii.
Díky zavedení automatizace na české úřady by se administrativní kolečko zkrátilo z týdnů na vteřiny a ulevilo by se občanům, firmám i úřadům. Na nezbytnou novelu si ovšem poslanci stále čas nenašli. My se ale rozhodně nevzdáváme a společně s iniciativou Česko, funguj!, jejíž úsilí můžete podpořit i vy, budeme toto zlepšení i nadále prosazovat.
Nárůst ruských kyberútoků a ochromená nemocnice
Česko čelí rostoucímu počtu kyberútoků ze strany proruských skupin, které se mstí za naši podporu Ukrajině. NÚKIB a Policie varují, že útoky – včetně DDoS nebo ransomwaru – směřují na firmy, úřady i média, a zároveň výrazně roste počet podvodů cílených na běžné občany, například přes falešné zprávy na WhatsAppu.
Cílem útočníků je nejen způsobit škodu, ale i šířit strach a propagandu. Podle expertů je třeba výrazně posílit prevenci, vzdělávání veřejnosti i zabezpečení systémů, jinak bude škod přibývat. V týdnu ochromil kybernetický útok například nemocnici v Nymburku, v tuto chvíli nejsou známi pachatelé.
S miliardovými dotacemi pomáhá muž odsouzený za dotační podvod
Ministerstvo životního prostředí si na pomoc s miliardovými dotačními programy vybralo firmu TI Systems, jejíž majitel je pravomocně odsouzený za dotační podvod. Kvůli tomu nemůže být ani jednatelem společnosti, tuto roli tak předal manželce. Podle účetní závěrky má navíc podnik pouze jednoho zaměstnance. Ministr uvedl, že nechá vše „okamžitě prověřit“.
Resort v tom není ovšem sám, firma se škraloupem má smlouvy i se školami, městy, ČEPRO nebo Krajskou správou a údržbou silnic Středočeského kraje, jak je vidět na Hlídači státu.
Vykostěný zákon o lobbingu vstoupil v platnost
Začátkem července vstoupil v platnost nový zákon o regulaci lobbingu. Jeho cílem je omezit riziko korupce, střetu zájmů nebo klientelismu a umožnit veřejnosti dohled nad tím, kdo a jak ovlivňuje podobu zákonů, přípravu zakázek či rozdělování dotací.
Poslanci bohužel nechali legislativu během schvalování přepsat samotnými lobbisty. Jen těžko tak naplní účel lobbing zprůhlednit a dát mu jasná pravidla, jak upozornila nedávno v komentáři ředitelka Hlídače státu Lenka Stryalová. Efektivitu regulace bude možné vyhodnotit za pár měsíců.
Bolehlav s koncesionářskými poplatky
Až půl milionu domácností se dosud nepřihlásilo k novým koncesionářským poplatkům za Českou televizi a Český rozhlas, jak jim ukládá novela zákona platná od července. Povinnost se týká všech, kdo mají mobil, počítač či tablet s připojením k internetu – tedy prakticky všech. Kdo se do systému nepřihlásil, riskuje sankce.
Do pondělní půlnoci zároveň museli nahlásit počet zaměstnanců a pronajímaných dopravních prostředků firmy a živnostníci. A to i v případě, že mají méně než 24 zaměstnanců a tedy nic reálně platit nebudou. Přihlášení ale komplikovaly výpadky webů a nutnost registrovat se zvlášť pro ČT i ČRo.
Posun v digitalizaci zdravotnictví
Prezident Petr Pavel podepsal novelu zákona o elektronizaci zdravotnictví, která přináší tři klíčové novinky. EZ Kartu – státem garantovanou aplikaci, jež pacientovi umožňuje kontrolu nad vlastními zdravotními daty a přístup k digitálním službám, eŽádanku – elektronický formulář na laboratorní, rentgenová a další specializovaná vyšetření, který eliminuje nutnost obcházení s papírovými dokumenty, a sdílený zdravotní záznam se souhrnem informací o stavu pacienta.
350 tisíc Čechů se proškolí v umělé inteligenci
Aktuálně na Hlídači evidujeme téměř čtvrt milionu smluv, jejichž hodnota je alespoň 5 mil. Kč a které vykazují chyby – jako např. chybějící částky, nesprávná data nebo nedostatek klíčových informací. Takové smlouvy označujeme vždy vykřičníkem podle závažnosti pochybení. Chyby mohou vznikat jak z nezkušenosti s vkládáním smluv do registru, tak i úmyslně, proto na ně v Hlídači upozorňujeme. Jak vyhledávat mezi smlouvami s chybami se můžete podívat v naší Nápovědě.
Výběr týdne

Web tip
Čeští učitelé chtějí pracovat ve výuce s umělou inteligencí, chybí jim ale návod, jak na to. Organizace AI dětem a NPI proto vytvořily 50 unikátních metodických materiálů pro základní a střední školy. Jsou zdarma pro všechny a jedná se o jejich poskytnutí i Ukrajině a Slovensku.

Smlouvy
Velká cena MotoGP v Brně má stát 320 milionů korun, více než polovinu zaplatí stát, kraj a město. Akce prý nemůže být zisková a bez veřejnoprávní podpory by se neobešla. Peníze se ale údajně vrátí do státního rozpočtu i rozpočtu municipalit zdaněním tržeb, které MotoGP přinese.

Veřejné zakázky
Na řece Opavě vznikne za 11 miliard korun komplexní protipovodňová ochrana, včetně přehrady Nové Heřminovy. Téměř polovina z rozpočtu půjde přímo na stavbu přehrady. Hotovo má být do roku 2033. Stát už dohodl výkup většiny pozemků, kvůli přehradě zanikne část obce.