Pro Hlídačův pátek, který dostáváte jednou týdně do mailové schránky, připravujeme témata, která z našeho pohledu tvoří představu o tom, jak by stát měl fungovat efektivně a transparentně (a jak rozhodně ne!). Díváme se nejen do Česka, ale sledujeme i zahraničí.
Tento Hlídačův pátek jsme rozesílali 2. 5. 2025.
Další unikátní obsah můžete zdarma dostávat do své schránky, stačí jen zadat váš email 👇👇👇.

Číslo týdne: 10 bilionů
Na Hlídači státu lze najít rozsáhlý přehled smluv jednotlivých úřadů a institucí. A to včetně částek, na které byly uzavírány. Největším plátcem ve veřejném sektoru od zahájení provozu Registru smluv v roce 2016 je podle statistik Státní fond dopravní infrastruktury. U něj evidujeme 6 737 smluv za víc než 10 bilionů korun. Druhé místo má pak ministerstvo financí s necelými 5 biliony.
Desítky obcí přišly o platné vyhlášky
Stovka českých obcí přišla od začátku roku o platnost místních vyhlášek – například o poplatcích za odpad. Nestihly je totiž včas zveřejnit v oficiální sbírce právních předpisů, jak jim ukládá zákon. Bez toho jsou vyhlášky neplatné a obce musí vše schvalovat znovu. Ministerstvo vnitra pomáhá s nápravou, ale právní nejistota zůstává.
Kontroloři zkritizovali projekt eSbírky a eLegislativy
Podle Nejvyššího kontrolního úřadu ministerstvo vnitra selhalo při tvorbě elektronického systému pro vydávání právních předpisů. Systém bude podle kontrolorů vznikat devět let místo plánovaných tří a očekávané náklady na něj stouply téměř na dvojnásobek – tedy z původních 482 na 903 milionů korun. Resort s pochybením nesouhlasí. Podle něj je důvodem posunutí termínů nerealistické nastavení realizace projektu před téměř deseti lety.
Hlídač státu vznik systému dlouhodobě monitoruje. Poprvé jsme o něm psali v roce 2018, kdy jsme upozornili na nestandardnost zadání veřejné zakázky.
Česko chce posílit kyberbezpečnost
Sněmovna schválila zákon o kybernetické bezpečnosti. Některé pravomoci Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost by tak měly nově přejít na vládu. Pokud novinku schválí Senát, bude možné důkladně prověřovat dodavatele, kteří by mohli představovat pro stát bezpečnostní riziko. V krajním případě by je mohl kabinet i vyloučit z kritické infrastruktury.
Aby bylo Česko skutečně odolné, potřebuje ale na kyberbezpečnost dostatek expertů. Vysoké učení technické v Brně tak například letos otevírá program profesního vzdělávání proCyber, který bude určený pro specialisty bezpečnosti sítí i teamleadery v oboru.
Nový Portál i levnější poplatky
Český telekomunikační úřad spustil ePortál, který by měl lidem usnadnit komunikaci s úřadem a pomoci jim ušetřit na správním poplatku. Novinkou je i možnost úhrady správních poplatků prostřednictvím platební brány. Přihlášení je možné přes Identitu občana nebo datovou schránku.
Platy bezpečnostních sborů
Hlídač státu mapuje platy a odměny ve veřejné správě včetně bezpečnostních sborů, které jsou v posledních týdnech intenzivně diskutované. Průměrný plat u státní policie byl loni zhruba 56 tisíc korun. U vedení Policejního prezidia se pohyboval v rozmezí od 151 do 251 tisíc, v případě managementu krajských ředitelství od 88 do 176 tisíc korun včetně odměn.
Výběr týdne

Web tip
Média mají důležitý vliv na veřejné mínění, zorientovat se v nich ale není jednoduché. Proto vznikl projekt Mapa médií od Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Cílem je poskytnout objektivní a komplexní přehled trhu, včetně informací o vlastnictví či transparentnosti.

Smlouvy
Česko podepíše smlouvu na dostavbu Dukovan s jihokorejskou společností KHNP příští týden. Počítá se s náklady 400 miliard korun. Stát zároveň koupí za 3,6 miliardy 80 % akcií ve společnosti Elektrárna Dukovany II, která má projekt na starosti.

Veřejné zakázky
Myslíte, že je váš domácí mazlíček nákladný? Taková ZOO Praha zajišťuje pro své svěřence například dodávky žížal za 250 tisíc korun. Chuti prostě neporučíš.