Nápověda jak vyhledávat

Hlídačův pátek 6. února – PastVina, nekonečné hlasovánání, střet zájmů a vyhazovy, kličkování kolem koncernu premiéra, zaměstnanci a AI, Hlídač v knihovně – už 11. února

pátek

Co se v uplynulém týdnu stalo doma, ve světě, v Hlídači státu i na PastVině.

Po přihlášení k odběru Vám bude náš pravidelný newsletter doručován každý pátek k dopolední svačince, přímo do Vaší e-mailové schránky. Získáte tak čerstvý týdenní souhrn nejzajímavějších zpráv z oblasti eGov, digitalizace či státní správy, ale přinášíme také nová zjištění a reportáže našeho investigativního projektu PastVina. Zde na blogu pak najdete výpis z Hlídačova pátku s menším zpožděním.

Registrace Newsletter

Číslo týdne: 22

Sněmovna se dohadovala o nedůvěře vládě Andreje Babiše zhruba 22 hodin. Kabinet podle očekávání hlasování ustál. Opozice schůzi svolala kvůli zprávám, které ministr zahraničí Petr Macinka zaslal Hradu. Prezident Petr Pavel je označil za vydírání a vše předal bezpečnostním složkám. 

Chystají vládní politici odvetu? Na to jsme se ptali v našem pořadu Floskule, který najdete na HeroHero.

Střet zájmů v Národní sportovní agentuře

Pět ze sedmi členů poradního orgánu Rady Národní sportovní agentury bylo ve střetu zájmů. Byli totiž příjemci sportovních dotací, o jejichž přidělování NSA rozhoduje. Uvedl to ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný s tím, že se to dělo v době, kdy instituci řídil Ondřej Šebek z ODS.

Už v minulosti jsme upozornili na výlet vedení agentury za miliony do Paříže, kde se funkcionáři ubytovali v pětihvězdičkovém hotelu u Vítězného oblouku. Jedna noc vyšla zhruba na 17,5 tisíce korun.

Danajský dar poslance z ANO

„Ve čtvrťáku přišel za děvčaty a nutil je k uznání dluhu. Pamatuju si, jak se mi Sára pomalu zhroutila a jak se bála.“ Takto rodiče popisují jednání poslance za ANO Denise Doksanského, který vlastní školu Sion High School, kam jejich děti docházely.

Rodiny, kterým politik rozdával „slevy“ na školném, aby se před maturitou proměnily v dluhy, pro nás poprvé promluvily na kameru. Nová reportáž již dnes na HeroHero.

Otazníky kolem vinařství univerzity

Česká zemědělská univerzita si v roce 2023 za bezmála 44 milionů korun pořídila vinařství Sádek na Vysočině od svého učitele Lubomíra Lampíře. Následně investovala 14 milionů do jeho rekonstrukce.

Při nákupu se škola odvolávala na znalecký posudek a slibovala, že vinařství bude sloužit pro výuku studentů. Ani dva a půl roku od koupě se ale nic takového nestalo. Pouze předloni proběhla jedna exkurze.

Kličkování Andreje Babiše

Premiér Andrej Babiš lhal o Agrofertu. Zatímco v prosinci tvrdil, že s koncernem nebude mít nic společného až do své smrti, kdy ho zdědí potomci, nyní se ukázal opak. Předseda vlády zatajil, že hned jak skončí ve vládní funkci, ovládnou holding jeho děti — a mohou z něj udělat správce. Stejně tak lhal o jeho vlivu na svěřenské fondy před několika lety.

Z toho zřejmě plyne, že Andrej Babiš bude ve střetu zájmů po celé funkční období a jeho koncern by neměl dostávat žádné dotace ani veřejné zakázky. Už na konci roku jsme upozornili, že vložení Agrofertu do fondu stejně problém neřeší.

Úředníci ve vleku politiků?

Vládní koalice chce zrušit ochranu úředníků před politickými tlaky a usnadnit jejich vyhazovy. Návrh už podpořila v prvním čtení Sněmovna. Veřejná správa jednoznačně potřebuje zefektivnit, společně s iniciativou Česko, funguj a dalšími organizacemi jsme ale za Hlídač státu upozornili, že tento návrh k tomu rozhodně nepovede.

Vyzvali jsme vládu, aby otevřela odbornou debatu s experty a neziskovým sektorem nad změnami státní služby, zachovala pojistky politické neutrality — zejména roli služební komise a státních tajemníků — a naplnila své vlastní strategické závazky k modernizaci státní správy.

Čeští zaměstnanci a umělá inteligence

Čeští zaměstnanci jsou zdrženlivější k využívání umělé inteligence než jejich zaměstnavatelé. Ukázal to nový mezinárodní průzkum Workmonitor 2026. S tvrzením, že AI v blízké budoucnosti ovlivní více než polovinu pracovních činností, souhlasí 70 procent firem, ale jen 47 procent pracovníků.

Třetina tuzemských zaměstnanců se zároveň domnívá, že zavádění AI bude přínosné pro firmy, ale ne pro ně. Zefektivnění práce pak popisuje 46 procent z nich, v zahraničí to bylo 62 procent.


Hlídačův pátek 6. února – PastVina, nekonečné hlasovánání, střet zájmů a vyhazovy, kličkování kolem koncernu premiéra, zaměstnanci a AI, Hlídač v knihovně - už 11. února Hlídačův pátek pátek

Web tip

A máme tu opět Suchej únor! Česká republika patří dlouhodobě mezi země s nejvyšší spotřebou alkoholu na světě. Osvětová kampaň se tak snaží motivovat lidi k omezení jeho konzumace. Na webu iniciativy můžete najít inspirativních 28 kroků „sušiče“ a kontakty na odbornou pomoc.

Smlouvy & zakázky

ČEZ investuje v jaderné elektrárně Dukovany téměř 100 milionů korun do výcviku personálu. Firma nechá vylepšit speciální simulátor. Ten je v elektrárně od roku 2004. Nově bude flexibilnější a ovládací panely bude zobrazovat na dotykových velkoplošných obrazovkách.

Tip Hlídače

Zajímá vás, které české firmy nejvíce obchodují se státem nebo dostávají největší objem zakázek? Vše najdete na našem webu v přehledném reportu, který analyzuje data ze všech doposud publikovaných kontraktů. V některých případech jde o smlouvy v hodnotě bilionů korun.