Nový hlídači a další novinky

Několik posledních měsíců jsem nepsal nic o novinkách na “hlídačích”. O to více jsme pracovali a nové hlídače a věci postupně potichu spouštěli.
Stručně řečeno – přidali jsme 2 nové hlídače – Hlídače financí a Hlídače osob a maximálně je propojili s Hlídačem smluv a spolu navzájem.

Hlídač politických financí a volebních kampaní

V lednu 2017 došlo k novelizaci zákona o volebních kampaních a o financování politických stran. Podrobněji jsem o tom psal v článku Hlídač volebních kampaní. Cílem novely bylo dosáhnout vyšší transparentnosti financování politických stran a volebních kampaní. Velká část změn je postavena na povinnosti řádně používat transparetní bankovní účty, což nám umožňuje denně analyzovat příjmy a výdaje na nich.

Během května jsme přípravili stahování veškerých možných transakcí z transparetních účtů českých bank a pomocí sofistikovaných algoritmů a umělé inteligence z nich získáváme informace o jednotlivých sponzorech stran (osob a firem).
Všechny transakce je možné fulltextově prohledávat a sponzory průběžně doplňujeme do naší databáze politiků a osob na politiku navázaných.
Což mě přivádí k druhému novému hlídači.

Hlídač osob

Již 6 měsíců provozujeme díky otevřeným zdrojů a našim partnerů (iDnes, NasiPolitici.cz, Merk.cz, Firmo.cz a další) databázi politiků a osob na politiky navázaných (z velké většiny sponzoři politických stran). Pokud existuje vazba mezi těmito osobami a firmami spolupracujícícími pro stát či samosprávu, pak na takový vztah upozorníme.
Dosud jsme tuto databázi doplňovali ručně, velmi pracně a obvykle s roční periodou – vždy po uveřejnění výročních zpráv politických stran se seznamem sponzorů. Díky výši zmíněnému Hlídači financí už můžeme sponzory doplňovat průběžně.

Současně jsme tuto databázi zcela přepracovali tak, abychom byly schopni evidovat všechny vazby a informace o osobě, které se vztahují k politice, darům či politicky významným událostem. Díky tomu máte například skvělý přehled o všech jednotlivých darech dárců, včetně období, stran a částek. A pokud je to možné, navázané na konkrétní bankovní transakci z Hlídače financí.

Hlídač firem

Podobně jako databázi osob jsme přepracovali databázi firem a doplnili podrobné informace o darech firem politickým stranám. To bylo možné i díky skvělé práci společnosti EcoLab a jejich serveru PolitickeFinance.cz.
Pokud to je možné, každý dar je navázán na konkrétní bankovní transakci z transparentních účtů.

Hlídač Smluv

Všechny výše zmíněněné databáze a informace z nich se potkávají a vhodně na ně upozorňujeme v Hlidači smluv.
Hlídač smluv umožňuje prohledávat smlouvy nejen podle smluvních stran, libovolných slov či cen, ale také podle osob a jejich vazeb.
Zajímá vás, jaké smlouvy uzavřeli firmy navázané na Andreje Babiše? Je to snadné, stačí hledat “osobaId:andrej-babis”. Andrej Babiš je navázán, přímo či nepřímo vlastní či ovládá stovky firem. My za vás dohledáme všechny tyto firmy a v reálném čase prohledáme, zda některé z těchto stovek firem uzavřely smluvy se státem.
A takto to funguje pro libovolnou osobu z Hlídače osob.
Během pár dní přidáme i speciální reporty, které podobné údaje prohledají pro sponzory jednotlivých politických stran.

Ovládání, grafika

Protože dat a funkcí na Hlídačích přibylo, upravili jsme lehce i ovládání. Na všechny Hlídače se snadno dostanete přímo z odkazů a hlaviček a vyhledávání vám z jednoho místa umožní prohledávát informace ze všech hlídačů.


Nelíbí se vám něco? Chybí vám nějaké informace či funkčnost? Napište nám sem do komentářů anebo přímo na můj email. Díky.