Je neformální, lidská tvář úřadu známkou jeho slabosti?

V polovině září jsme spustili jednoduchou webovou stránku volby.hlidacstatu.cz, která usnadní vytvoření voličského průkazu a provede byrokracií s tím spojenou. Ministerstvo vnitra uveřejnilo poměrně srozumitelný textový návod, jak se s žádostí o voličský průkaz popasovat, ale my to pro lidi ještě více zjednodušili.

Když byla aplikace spuštěna v testovacím režimu, napsal jsem mail na odbor všeobecné správy, oddělení voleb Ministerstva vnitra, a požádal jsem o zcela neoficiální, neformální kontrolu aplikace, abychom desetitisícům lidí neradili špatně.

Dobrý den pane doktorko Červenková.

V rámci serveru HlidacStatu.cz jsme vytvořili malou aplikaci, která veřejnosti zjednoduší a zpřístupní napsání a odeslání žádosti o voličský průkaz k parlamentním volbám.

Rád bych vás anebo někoho z vašich kolegů požádal o malou pomoc s kontrolou aplikace, zejména zda někde neradíme špatně či naše žádost neobsahuje zřejmé nedostatky.

Váš komentář budeme považovat za zcela neoficiální, nezávazný.
Nechceme po vás úřední potvrzení o “správnosti aplikace”. K tomu již – jak si uvědomuji – není do voleb dostatek času a možná to ani není úředně možné. Rádi bychom však od odborníků na danou oblast dostali nezávaznou zpětnou vazbu, která by nám pomohla vytvořit aplikaci, která bude občanů užitečná a umožní volit maximu voličů.

Aplikace běží na https://volby.hlidacstatu.cz

Předem děkuji za ochotu

Byl to výstřel do neznáma, věrný principu „za pokus nic nedám“. S úředníky tohoto odboru se neznám a oni nejspíš neznají nás.

Odpovědi jsme se dočkali za týden, ale příliš nás nepotěšila. Byla velmi úřednická, striktní a zcela odmítavá.

Úvodem musíme konstatovat, že Ministerstvu vnitra, které metodicky řídí organizační a technickou přípravu, průběh a provedení voleb do Parlamentu České republiky, nepřísluší dle zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o volbách do Parlamentu“), kontrolovat správnost aplikací provozovaných právnickými osobami k zjednodušení některých úkonů ze strany voličů. Z tohoto důvodu se proto nemůžeme k jejich obsahu vyjadřovat. Plná odpověď ministerstva vnitra

Je zcela pochopitelné, že úředníci tohoto odboru mají před volbami spousti práce a nemají čas se rozptylovat nějakou divnou aplikací. Počítali jsme s touto variantou, ale doufali v normální, neúřední odpověd typu „Omlouváme se, nemáme na to zdroje“. Tvrdě úřední a formální odpověd na obyčejný dopis, který neformálnost a právní nezávaznost nás zamrzela. Trochu to na nás působí, že se pracovníci ministerstva bojí, že pokud nebudou reagovat takto úředně, tak by mohla utrpět důvěryhodnost či vážnost úřadu.

Pro nás z toho plyne jednoduché poučení – není nad osobní kontakt. Pokusíme se s pracovníky oddělení voleb potkat v dostatečném předstihu před prezidentskými volbami, vysvětlit jim naše cíle, ukázat jim dosah na desetitisíce lidí a zkusit navázat užší spolupráci osobně.

Pro parlamentní volby 2017 věříme, a reakce obecních úřadů i občanu to zatím potvrzují, že je naše aplikace  volby.hlidacstatu.cz v pořádku.