Hlídač státu a jak ho používat

Largetile

Slyšel jsem o Hlídači státu, co to je?

Hlídač je aplikace pro kontrolu smluv, státních institucí, firem a politiků. I pana premiéra.

Naším cílem je transparentní státní správa. Na jednom místě proto analyzujeme a propojujeme smlouvy z registru smluv, veřejné zakázky, dotace, politiky i sponzory politických stran. A to vše přístupné pro každého a zdarma. Naučte se s Hlídačem pracovat i vy a pohlídejte si, jak stát hospodaří s veřejnými penězi!

Co všechno tam najdu?

Zajímá vás, co a jak můžete najít na Hlídači státu? Připravili jsme  jednoduchý návod, díky němuž si můžete pohlídat třeba i správu vašeho města.

Vyhledávací okno na úvodní stránce Hlídače státu prohledá všechny databáze, se kterými pracujeme (smlouvy, veřejné zakázky, insolvence, osoby, sponzoři a další zajímavé databáze).

Tak koho si pohlídáte?

Začněme smlouvami. Můžete se například podívat, jak na tom je Město Břeclav a jeho úřad:

Ve zobrazených výsledcích hledání můžete prohlížet smlouvy, veřejné zakázky, insolvence, politiky a firmy navázané na Město Břeclav. Nenechte se zastrašit velkým počtem nalezených výsledků, přímo pod nimi totiž uvidíte malý medailonek Města Břeclav. Po kliknutí na něj pak uvidíte profil města, kde najdete souhrn statistik. I v nich se dá filtrovat a nalézt to, co potřebujete. A my vám samozřejmě poradíme, jak na to. Jestli si chcete vše ověřit sami, klikněte sem.

Můžu se na nalezenou smlouvu podívat?

Zajímají vás jednotlivé smlouvy? Hlídač jich v tomto případě našel přes 2400. Prvních pětadvacet zobrazí hned a další se načtou po stisknutí tlačítka na konci seznamu.

Při prohlížení smluv Hlídač vizuálně upozorňuje podbarvením a vykřičníčkem na smlouvu, která je v rozporu se zákonem.

Podrobnější popis dokumentu vám nabídne detail smlouvy, po kliknutí na její číselné označení. Kromě základních informací o hodnotě smlouvy, smluvních stranách a datu uveřejnění smlouvy, vás Hlídač upozorní, zda je se smlouvou vše v pořádku. Prohlédněte si celý detail zmíněné smlouvy z našeho příkladu zde

Chcete nahlédnout přímo do textu zvoleného dokumentu? Máme pro vás připravenou PDF i textovou verzi. Kromě originálu z Registru smluv je k dispozici i naše kopie. Kliknutím na zvolený formát smlouvy si ji buď uložíte, nebo zobrazíte na svém počítači.