15. Digitální řidičský průkaz

Quote 25

 

Zkuste si vzpomenout, kdy jste naposledy použili řidičský průkaz. Jedinou situací zpravidla bývá jeho doložení při silniční kontrole, kdy zároveň ukazujete i občanský průkaz – který navíc obsahuje ty stejné informace o vaší osobě. Následný proces je, že si policista odnese doklady a přes internet si zkontroluje, zda se jedná o průkazy pravé. V centrální evidenci řidičů si poté zkontroluje, jestli je řidičský průkaz platný a nemáte příliš mnoho sebraných bodů za pokuty. Postup, který by byl možný vykonat pouze i s občanským průkazem. 

Je opravdu nezbytné kartičku řidičského průkazu fyzicky mít? Díky údajům na občance si policista jednoduše ověří vaši identitu a snadno vás najde i v centrálním registru řidičů. Řidičák jako takový k ničemu nepotřebuje, jde tedy o čistou formalitu. Navíc, jestliže u sebe řidičský průkaz nemáte, ihned dostanete pokutu.

Při cestování po České republice je fyzický řidičský průkaz naprostá nadbytečnost. Jenže tato nadbytečná kartička stojí všechny z nás několik miliard korun ročně. Nejen výroba, ale celá agenda řidičských průkazů (distribuce, úředníci, přepážky, nutné vybavení kanceláří a další). Stát si však může dovolit toto všechno zrušit, a to minimálně v rámci celé Evropské unie, kde funguje sdílení informací o řidičích a jejich přestupcích. Pokud by se otevřel přístup do centrálního registru řidičů všem zemím v EU (a to se už chystá), neexistoval by žádný důvod k používání fyzických řidičáků. A stačilo by si říci pouze o mezinárodní řidičák pro cesty mimo EU.

Je na čase, aby byly řidičské průkazy digitální. Neexistuje žádný pádný důvod k tomu, aby s sebou každý řidič musel nosit zcela zbytečnou kartičku, na které jsou uvedeny ty stejné informace jako na občance. Ušetříme tím miliardy korun ročně státu, zbavíme se zbytečných pokut od policistů a snížíme zase o jeden kousek byrokracii českého státu.

Co musí stát především změnit podle Vás? Dejte nám vědět ve formuláři