Vánoční zakázky: v hlavní roli bourák pro ostravskou Policii, ÚOHS nebo ČOI

Maxresdefault 2

Stát nakupuje nepřetržitě celý rok, i přes vánoční svátky. Obzvláště prosinec je velmi zvláštním časem, jelikož se naskýtá příležitost vyhlašovat veřejné zakázky v období, kdy mnoha firem funguje spíše v odpočinkovém režimu. Zakázky se v tomto čase klidu vyhlašují povětšinou ze dvou důvodů: za prvé, dohání se nákupy, které se během roku nestihly. Za druhé, tyto nákupy často projdou bez většího zájmu, protože dodavatelé mají jiné starosti. Hlavním důvodem často je, že zadavatel by rád upřednostnil určitého dodavatele nebo zkrátka jen nechce, aby se nestandardní nákup medializoval. 

Správa železnic – software

Co stát nakupoval na konci roku 2020? Například státní organizace Správa železnic doháněla správce již dodaného portálu na technologii Liferay. Zakázku vyhlásili 28.12.2020, v čase, kdy má většina lidí dovolenou. Nabídka se podává v pátek 8.1.2021. Pokud v pondělí někdo pojme úmysl nabídku podat, bude patrně překvapený nutností předložit v nabídce 2 referenční zakázky. Obě musí být za 1,5 mil., obě musí obsahovat implementaci technologie Liferay. Svízel se patrně projeví v podmínce integrace na systém SAP a zejména, že celá implementace musela proběhnout ve verzi Liferay 6.2. Aktuální verze je 7.3.6. Liferay tu dělá mraky firem. Ale že by některá měla 6.2 dvakrát s integrací na SAP? Musí tak mít obrovské štěstí v tom, jakou verzi v minulosti zákazníkovi zrovna implementovali. Je pravděpodobné, že současná dodavatelská firma tuto podmínku splní. Může se totiž prokázat referencí přímo od zadavatele.  

Úřad pro ochranu hospodářskou soutěž – ochrana PC a serverů

Další vánoční nákup zorganizoval Úřad pro ochranu hospodářskou soutěž (UOHS), tedy organizace, která dbá nad transparentností a rovným přístupem v oblasti veřejných zakázek. UOHS vypsal zakázku na Řešení pro komplexní ochranu koncových stanic a serverů den před Štědrým dnem v poledne. Nabídky očekávají do 8. 1. 2021 9.00. Kdo by se v prvním lednovém týdnu chtěl zeptat na velmi nejasnou zadávací dokumentaci, má smůlu. Kdo by se v prvním lednovém týdnu chtěl zeptat na velmi nejasnou zadávací dokumentaci, MUSÍ si pospíšit. Dotazy lze podávat jen do dneška (do 4.1.2021).

SÚV za 2,5 mil Kč pro Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje

Dalším soutěžícím v souboji o to, jak téměř nepozorovaně utratit peníze státu, je Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje. Již do února potřebují nový služební vůz SUV, který bude sloužit pro viditelný dohled na odboru služby dopravní policie. V prosinci přitom většina krajských ředitelství podepsala smlouvy o nákupu vysoutěžené škody Kodiaq (2.0 TSI 140 KW) za výhodných cenových podmínek (cca 430 000 bez DPH). V technické specifikaci KŘP MK se dočteme, že nový vůz musí být náležitě vybaven. Je třeba kožených sedaček, vyhřívaných a odvětrávaných. Rovněž nesmí chybět tří zónová klimatizace, čtení dopravního značení z čelního skla, panoramatická střecha, funkce plynulého otevírání dvěří, Head-Up dispej a výkon alespoň 280 kW. Zakázku vyhlásili 22.12. a na nabídku dali v lednovém týdnu pouhé 3 pracovní dny. Cena vozu by se měla vejít do 2 500 000 s DPH. (Range Rover? Audi Q7? Nechme se překvapit.) Zadávací dokumentace mimo jiné obsahuje další krásný příklad velmi častého nešvaru zadavatelů, a to parametry šité na míru – auto musí být maximálně 535 cm dlouhé, rozvor minimálně 321 cm, šířka maximálně 218 cm. Takto přesně se vymezují kritéria, když chcete konkrétní výrobek. Za pomocí dvaceti kritérií to není složitá práce.   

Česká obchodní inspekce – správa sítí

Když už jsme tu měli UOHS a jeho příspěvek k transparentnosti veřejných zakázek, můžeme se obrátit na dalšího hlídacího psa rovného přístupu a norem. Česká obchodní inspekce v týdnu před Vánoci vyhlásila veřejnou zakázku na správu sítě. V lednu dala na přípravu nabídky 3 dny. Přitom sestavit bezchybnou nabídku, připravit kalkulaci, nechat ji schválit vedením firmy, nechat nabídku podepsat zástupci společnosti a podobně, jsou všechno úkony, které nutně zaberou více času. Nejhorší část zadávací dokumentace je technická specifikace, která obsahuje velké množství nestandardních ujednání. Pokud by se uchazeč na ně chtěl zeptat, mohl tak učinit jen mezi Štědrým dnem a Silvestrem. Nejsnadnější úlohu tak bude mít firma, která správu technologií provozuje pro ČOI doposud. Zná prostředí, zná zákazníka. ČOI pravděpodobně změnu nechce. Proč by vlastně měla chtít nakupovat služby levněji?

 

Konec roku je zvláštní čas. Jsme zvyklí, že se utrácí. Marnotratně. Ať to stojí za to, když je ten konec roku. Opravdu ale chceme, aby stejné motto vyznávaly i státní organizace? K čemu ředitelství policie na severní Moravě potřebuje SUV za 2,5 mil Kč? Proč UOHS nevyhlásí zakázku v době, kdy věstníky veřejných zakázek sleduje nejvíc firem? Pokud na takový šlendrián nebudeme upozorňovat, bude odvaha zadavatelů čím dál větší.