Bohužel již téměř tradičně: Další podezřelá zakázka DPP, navíc ve spojitosti s kauzou Dozimetr

Panel

Zbyněk Jiráček, vedoucí Odboru technického rozvoje ROPID, upozornil na (další) podivný nákup Dopravního podniku hl. města Prahy. Tentokrát jde o nákup 38 obrazovek za necelých 11 milionů Kč, přibližně tedy 290 000 Kč za kus. Příspěvková organizace ROPID totiž za jednu velice obdobnou obrazovku platila 150 000 Kč včetně úpravy softwaru. Jiráček rovněž upozorňuje, že cena by mohla být ještě nižší: „Pro srovnání panel níže jsme pořizovali do Holešovic my. Má prakticky totožné parametry i vybavení, navíc jsme kupovali jen 1 ks a ještě platili programátorské úpravy. Přesto stál skoro půlku, konkrétně 150 tisíc. Z průzkumu trhu vyplynulo, že by se ještě 30 tis. dalo ušetřit.“ Redakce Seznam zpráv dokonce přišla se zjištěním, že v Brně dopravní podnik města nakupoval obrazovky za 120 tisíc korun za kus.

Posouzení podivných cen panelů necháme na povolanějších, nás zajímá hlavně problém, který je totiž navíc i jinde: zakázka byla vypsána bez výběrového řízení. Proč pražský dopravní podnik nakupoval rovnou od společnosti Xanthus Servisní a.s.? Na nabídky jiných společností ani nedošlo. Nákup sice byl, podle vyjádření mluvčího DPP, v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek, ale celý nákup je nanejvýš velice podezřelý. 

Třešničkou na dortu je, že DPP smlouvu uzavřel v březnu 2022 a podepsal ji Matej Augustín, obviněný v kauze Dozimetr. V té době byl vedoucím Jednotky informačních technologií Luděk Šteffel – také obviněný v kauze, a to za zasahování do konkrétních zakázek. 

Firma Xanthus Servisní s DPP uzavřela 80 smluv za 160 milionů Kč. Už dlouhou dobu je však spolupráce s touto firmou velice problémová. V roce 2014 dostal DPP pokutu 600 000 Kč od ÚOHS za jinou zakázku pro firmu Xanthus: proběhla totiž bez výběrového řízení. Jednou z dalších kauz bylo i vynášení informací jiné firmě, na což upozornili v roce 2014 Reportéři ČT.