Datovky: Kde je hranice mezi pravdou a fikcí? 

Gold Modern Calligraphy Thanksgiving Quote Facebook Post

Opravdu se tyto příběhy staly? Nebo jsme si je jen vymysleli?

Ženu k založení datovky donutil papoušek

Manželka otevírající v kuchyni třetí láhev vína (jako lékařka sama usoudila, že to neuškodí, ale prospěje) slyšela z obývacího pokoje volání jejího manžela. Nerozuměla, zakřičela tedy zpět, že nerozumí, aby mluvil hlasitěji. Muž důrazněji zvolal “Dneska si založíš tu datovku a nebudeme o tom spolu už diskutovat!”. Žena, zápasící s velikostí sklenice a proudem vína, s korkovým špuntem, vzdala snahu odporovat a donesla s celou lahví do obýváku i notebook. Manžel nikde a jediný tvor v místnosti kromě ní byl papoušek Fridolín. V šoku, za pár minut a beze slova, si založila svou datovku.

Myslíte, že se podobný příběh mohl stát? 

≈≈≈≈

Věřte nevěřte, tento příběh je…

PRAVDA!

Žena dobře udělala – datová schránka bude brzy povinná nejen pro všechny živnostníky, ale i další podnikatele, např. i pro lékaře a lékařky!

* Papoušci jsou opravdu nesmírně učenlivý tvorové: pokud před nimi nimi mluvíte, jsou schopni si to zapamatovat, a to včetně tónu hlasu. Papoušek Fridolín žil v domácnosti již 24 let, tudíž byli jeho majitelé dokonce zvyklí si s ním povídat. V tomto případě však manželka neměla ponětí, že ji ke zřízení datové schránky donutil papoušek.

Tři přání z lahve

Mladík připoutaný na invalidní vozík najel ve Stromovce na prázdnou lahev. Když ji zvedal z pod kol vozíku, vylézající džin mu slíbil splnit tři přání – jakákoliv (např. “Chci mír!”). Muž si vzal týden na rozmyšlenou a pak džina poprosil o splnění jeho největších přáních: 

  1. upozornění na příchozí datovku,
  2. teleport na finanční úřad kvůli odevzdání daňového přiznání,
  3. nový invalidní vozík.

≈≈≈≈

Věřte nevěřte, tento příběh je…

FIKCE!

Mladík opravdu najel v parku na prázdnou lahev od piva, ale džin se neobjevil. I kdyby, jeho přání by byla naprosto zbytečně vyplýtvaná:

  1. Upozornění na novou zprávu si zařídíte zdarma jednoduše e-mailem. Žádné přání od džina na tohle vyplácat opravdu nemusíte.
  2. V případě, že má mladík zařízenou datovku (což v tomto případě evidentně má), nikam na úřad se teleport nemusí. Stačí poslat dokument datovou schránkou: když dokument odešle, je považován za ověřeně podepsaný (navíc má důkaz o podání, narozdíl od pochybných krabic před budovou FÚ).
  3. No… #DIY. Někdo prostě upřednostňuje jízdu před chůzí, nikoho nesoudíme. 

A prosíme vás, pokud najdete uprostřed cesty ve stromovce flašku, odstraňte ji z cesty. Nemusí v ní být džin, ale pouze nebezpečí např. píchlého kola.

Pozn. autorky: Oba příběhy, ačkoliv ne přímo spjaté s datovou schránkou, se staly. A doopravdy byly ještě více neuvěřitelnější než ty výše popsané, dokonce džin v nich opravdu sehrál svou roli! Nicméně nechci ještě více snižovat důvěryhodnost textu (bez prověrky vám to můžu povyprávět až na mateřské lodi).

Jména byla pro zachování anonymity změněna: papoušek Fridolín se ve skutečnosti jmenuje jinak. Na vaši otázku: ano, opravdu konverzuje, resp. reprodukuje konverzace ostatních. Dozvěděla jsem se od něj i to, že jedny šaty vyprovokují papouška natolik, že hystericky křičí: „Ty se nevdáš! Musíš vařit! Prodej na mimibazaru! Dej mu pivo!“.
Jestliže mi datové schránky ušetří čas, budu muset zapracovat na rodinných pomluvách a láhvemi džinu… od džinů. 

NP