Pro Hlídačův pátek, který dostáváte jednou týdně do mailové schránky, připravujeme témata, které z našeho pohledu tvoří představu o tom, jak by stát měl fungovat efektivně a transparentně. Díváme se na to v kontextu nejden Česka, ale také zahraničí, kde se inpirujeme nejlepšímí příklady.
Tento Hlídačův pátek jsme rozesílali 22. 11. 2024
Pro Hlídačův pátek, který dostáváte jednou týdně do mailové schránky, připravujeme témata, která z našeho pohledu tvoří představu o tom, jak by stát měl fungovat efektivně a transparentně. Díváme se na to v kontextu nejen Česka, ale také zahraničí, kde se inpirujeme nejlepšímí příklady.
Další unikátní obsah můžete zdarma dostávat do své schránky, stačí jen zadat váš email 👇👇👇.
638 mil. ve 148 smlouvách
Policie tvrdí, že se Ladislav Šmucr, který čelí obvinění v kauze kolem chomutovského exprimátora za ANO Marka Hrabáče, a jeho firmy podíleli na uplácení Hrabáče.
Lenka reprezentovala Hlídač na TÝDNU PRO DIGITÁLNÍ ČESKO
Byli jsme součástí Týdne pro Digitální Česko. Lenka představila návštěvníkům Hlídače, web i celou řadu našich aktivit v oblasti digitalizace.
V našem workshopu si pak všichni mohli vyzkoušet, jak užitečné nástroje na webu máme. Mezi návštěvníky byli i úředníci státní správy, kteří si vyzkoušeli nastavení vlastního hlídače, našeptávání i analytické nástroje. V průběhu setkání se dostalo na téměř všechna letošní témata!
Naše komentáře na síti X
Týden něběžel státní IS RED (Registr dotací)
Jak víte, makáme už spoustu týdnů na kompletně nových, rozšířených a vyčištěných dotacích. Jedním z hlavních zdrojů dat je IS RED. A ten týden neběžel (psali jsme o tom v pondělí 18.11.) z důvodu přesunu na gov.cz doménu. Bohužel nefungoval ani na nové adrese red.fs.gov.cz.
[EDIT] Server zpřístupnili v pondělí kolem 17:30.
Naše reakce a monitoring na X
90 mega za právní služby
„Za právní rady platil pražský dopravní podnik stamiliony korun, odhalil audit“, píše iDnes.
Na tohle ale žádný audit nepotřebujete, stačí
👉základní analýza smluv v Hlídači státu.
V hlavní roli Rowan Legal (90 mega), což znalce pražských poměrů moc nepřekvapí.
Do výběru nového dodavatele daňového systému ADIS vstoupili vojáci
Odhalily to Seznam Zprávy na základě interních dokumentů.
My jsme zase zjistili, kolik ten ADIS stál peněz státní pokladnu.
Zdá se vám 14 mld. málo nebo hodně?
E-government kolem nás
Umělou inteligenci používá již 11 procent firem
Používání technologií umělé inteligence se meziročně téměř zdvojnásobilo na 11 %, přičemž tyto technologie nejčastěji využívají velké firmy.
V oblasti kybernetické bezpečnosti se 27 % firem setkalo s incidentem, přičemž 7 % podniků čelilo vnějším útokům. Mezi běžná bezpečnostní opatření patří silná hesla a zálohování dat.
Rychlost internetového připojení v českých podnicích stále roste, přičemž v roce 2024 mělo 46 % firem s 10 a více zaměstnanci připojení s rychlostí 100 Mbit/s a více.
44 % občanů EU nemá základní digitální dovednosti, Česko je v horní polovině
Publikace „Digitalizace v Evropě – 2024“ přináší komplexní pohled na využívání digitálních technologií v Evropské unii.
Kromě statistických přehledů nabízí interaktivní vizualizace umožňující srovnání mezi členskými státy. Data ukazují nejen trendy v online nakupování či využívání cloudových služeb, ale také význam ICT specialistů, kteří tvoří rostoucí část evropské pracovní síly.
V České republice tvořili v roce 2023 ICT specialisté 5 % zaměstnanců, což odpovídá průměru Evropské unie. Podíl ICT specialistů v celé EU v poslední dekádě rostl a tento trend je patrný i v Česku.
Polská digitální dekáda
Digital Decade Country Report pro Polsko hodnotí pokrok země směrem k digitálním cílům. Polsko zaznamenalo výrazný pokrok v pokrytí vysokokapacitními sítěmi, které nyní dosahuje 81,1 % domácností, což překonává průměr EU (78,8 %).
Problémem zůstávají digitální dovednosti, kde pouze 44,3 % populace má základní digitální znalosti (EU průměr 55,6 %), a adopce pokročilých technologií, jako je AI (3,7 % podniků oproti 8 % v EU) či data analytics (19,3 % vs. 33,2 % v EU).
Pozitivem je digitalizace malých a středních podniků (SMEs) a dynamický růst startupů. V oblasti důvěry v digitální práva a soukromí se Polsko umisťuje vysoko. 66 % respondentů věří, že EU chrání jejich digitální práva.
Evropské dotace velkým? Ne malým. Ale nakonec skončily u velkých
Evropská unie poskytla miliardy eur zemědělských dotací mezi lety 2018 a 2021 společnostem více než tuctu miliardářů, odhalil deník The Guardian.
Mezi příjemce patří i bývalý český premiér Andrej Babiš a britský podnikatel Sir James Dyson.
Analýza oficiálních dat z EU ukazuje, že miliardáři byli „ultimátními příjemci“ dotací v hodnotě 3,3 miliardy eur, zatímco tisíce malých farem byly uzavřeny. Mezi další významné příjemce patří německý magnát masa Clemens Tönnies a dánský majitel Wolverhampton Wanderers FC Guangchang Guo.
Transparentnost a složitost vlastnických struktur ztěžují identifikaci konečných příjemců dotací, což vede k nedostatku kontroly nad tím, kdo skutečně využívá veřejné fondy.
Výběr týdne
Tipy pro vzdělávání
Více než 550 000 respondentů si už prověřilo své digitální dovednosti v IT Fitness Testu. Zjistěte, jak na tom jste vy.
Smlouvy
Jak drahá může být dráha? Více než 3 mld. je hodnota smlouvy na optimalizaci trati Praha Smíchov – Černošice.
Veřejné zakázky
Téměř 8 mil. je hodnota veřejné zakázky na mediální prezentaci ministerstva a státního fondu na třech desítkách akcí série Pro moderní Česko.
Dialog
Michal Bláha – Nejúčinnější taktika pro přežití, je nic neměnit
Michal Bláha v rozhovoru pro kanál 37p upozorňuje na to, že nejúčinnější taktika úředníků pro přežití je nic neměnit, protože je to nejjistější taktika, jak fungovat dále.
Jakákoliv změna přináší riziko a to vlastně zhoršuje pozici toho úředníka/člověka. V rámci státu je spousta míst a lidí, kteří se snaží ty věci měnit, ale musí bojovat s tímto primárním nastavením celého systému.
Prostředí přitahuje typy lidí, kteří nemají rádi riziko, mají rádi jistotu, velkou stabilitu, kteří mají rádi určitý styl práce. Stát nikdy nebude na špičce inovací, nebude něco každého půl roku testovat nebo měnit ve vnitřních procesech. To je zcela přirozené.
Elektroauta jsou populární i ve veřejné správě
Populární v posledních dnech byla Městská policie Tábor, která si pořídila policejní Teslu Y za 1,3 milionu korun. Nejsou ale zdaleka první ani jediní.
Policie ČR si již před 4 lety koupila 38 elektromobilů Hyundai Ioniq pro místní oddělení v Praze. Jejich celková hodnota činila zhruba 30,6 mil. korun. Teslu 3 si koupil třeba Chevak Cheb, dvě Tesly Model Y Česká zemědělská univerzita a pro Peugeot e208 se rozhodlo Město Hranice.
Nákup elektroaut pojalo ve velkém Ministerstvo financí na podzim 2011, kdy uzavřelo rámcovou smlouvu na Centrální nákup 120 osobních vozidel od Hyundai Motor Czech. Vozy si mezi sebe rozdělilo Ministerstvo dopravy (až 96 ks, 36 pro ŘSD a 60 pro Správu železnic), Ministerstvo financí (až 12 ks) a další.