Aneb jak nás 24mld Kč ročně placených za IT dostalo z 25 místa na 50 na světě. Má přednáška z ISSS 2017 v Hradci Králové. Slidy i s přibližným komentářem, co jsem k nim říkal.
Včera a dnes jsme na ISSS 2017 slyšeli trochu předvolební sebekritiky od premiéra a ministrů vlády, a na ostatních přednáškách převážně uspokojení z toho, jak úspěšně pokračuje elektronizace státní správy a jaké pokroky na centrální i místních úrovní činíme.
Řekl jsem si proto, že tuto přednášku pojmu jinak, a porovnám český e-gov se zahraničím.
V oblasti otevřených dat na tom nejsme dramaticky špatně. Je vidět, že v žebříčcích padáme dozadu. Důvodem není, že by se u nás data zavírala (naopak rok 2016 byl díky novým zákonům a registru smluv velkým pokrokem vpřed, v žebříčku mírně nahoru), ale ostatní země jsou mnohem aktivnější. Podrobně Open Data Index, http://index.okfn.org
Zde je hrubý přehled, kde máme rezervy. Open data chybí zejména v oblasti výdajů státu, informací o kvalitě vody, předpovědi počasí a obchodním rejstříku.
Politici i odborná veřejnost se shoduje v tom, že open data jsou nedílnou a zásadní částí e-governmentu. Je potřeba si uvědomit, že nejde pouze o technickou realizaci, ale zejména o změnu myšlení.
Minulý týden jsem byl na prezentaci Starostové starostům v PSP, kde experti z Leedsu prezentovali jejich práci s open daty. Upřímně, každá přednáška lidí z UK je depresivní, protože oni nepochybují o tom, zda data otevírat a zpřístupňovat, ale jak to udělat efektivně, aby to snížilo náklady provozu, pomohlo firmám a komunitě a data byla užitečná.
Zveřejnění všech dat úřadů je pro ně standard, běžná, automatická věc. (jako zajímavost zmiňovali nejen běžná dopravní data, ale třeba jednotlivé útraty na všech městem vydaných platebních kartách…)
A co u nás? Toto je zpráva ze včerejšího dne (3.4.2017). Ministerstvo průmyslu a obchodu si open data představuje tak, že o každý jednotlivý záznam v živnostenském rejstříku (který je ze zákona i podstaty veřejný) si musíte požádat, zaplatit 5Kč a nesmět data zveřejnit.
NEUVĚŘITELNÉ.
Proto zdůražňuji, je potřeba změnit přístup k datům úřadů, změnit mentální nastavení úředníků ze stavu “skryjeme co jde” na “zveřejníme vše co dává smysl” a využít potřeby zveřejňovat data k zefektivnění IT systémů a interních procesů úřadu. Během pár měsíců se ta investice vrátí.
Pojďme od open data k IT ve státě. Jak se zmínil premiér Sobotka v úvodním projevu na ISSS, máme dnes kolem 800 státních IT systémů pro veřejnost, a na krajské a místní úrovni dalších 10.000.
To je šílené. Služby jsou roztříštěné, zcela nezávislé, nekomunikující. Nikdo z vás v této místnosti nezná více než 10 služeb z tohoto seznamu, včetně mě. Většina služeb vznikla pouze proto, aby si někdo mohl odškrtnout – máme to.
Služby jsou neviditelné a nepoužívané.
Už 10 let na této konferenci slýcháváme, že po úřadech mají putovat data/údaje o občan a ne občan. Realita je zcela opačná. Nebudu používat běžné příklady s finančních úřadů či dopravních inspektorátů. Zkuste se zůčastnit konkurzu na pracovní pozici na úřadu vlády. Víte co je nutnou podmínkou? Dodání písemného, ověřeného výpisu z rejstříku trestů. Víc není třeba dodávat.
Koukněte na to, jak zásadně rozdílné jsou důležité služby poskytované státem. Nemají společného vůbec nic.
Když to shrnu – současný e-gov je decentralizovaný, vytváření primárně pro úředníky s nulovým zájmem o občana, procesně i nákladově neefektivní.
Neexistuje žádné měření efektivity a výkonu systémů, úřady nespolupracují a jen minimálně sdílejí své know-how.
Včeřejší panelová diskuze o gevernment cloudu to potvrdila – většina ministerstev NECHCE dávat své aplikace do státního cloudu, že prý u nich (v serveru pod stolem) to bude bezpečnější, lepší a vůbec.
Nechme promluvit tvrdá čísla. V roce 2008, při zahájení prací na datových schránkých (pustili se 2009) jsme byli 25 na světě. Loni jsme obhájili ostudné 50 místo na světě. Náš propad není způsobem rušením digitálních služeb – je způsoben tím, že od roku 2008 stagnujeme, zatímco celý svět letí vpřed a do e-gov investuje.
A my?
Roční náklady na provoz (!!) IT ve státní správě je přes 24 miliard korun ročně.
Od roku 2008 je to skoro 250 miliard Kč. To je pro představu kompletně nová D1 z Prahy do Olomouce, nebo vlastní program letu na měsíc Apollo (ten stál $20mld v cenách 1970)
Za 24mld Kč ročně jsme spadli z 25 místa na 50 místo na světě. A vidíte jako občani někde tyto peníze? Vidíme zastaralé, nemoderní či nepoužitelné služby jako NEN, Daňový portál – ADIS, EET, datové schránky a další.
Zodpovědnost za tento stav je samozřejmě na obou stranách rovnice – jak na straně státu, tak na straně IT firem, kterým tento stav leta vyhovoval. Ale pouze obě strany této rovnice mohou tento stav změnit.
Ale dnes víme, a čísla to jasně potvrzují, že to není možné změnit dosavadním postupem. Evoluce nás dostala na 50 místo na světě. Jediným řešením je radikální změna.
Bohužel tu nemám prostor na podrobnější popis vize, strategie a nutných nejbližších kroků, které je potřeba udělat. Tak jen krátce o tom, co to znamená Moderní Digitální Česko.
Ty nejdůležitější cíle jsou přímočaré, lidem ze soukromé (zejména internetové ekonomiky) velmi blízské.
Co je potřeba udělat jako první? Netřeba vymýšlet třetí, “české” cesty. Naopak, inspirujme se v zahraničí, kde mají 5-7 let náskok a využijme jejich zkušeností.
- Je nutné soustředit služby pro občana na jedno místo, které má jednotné ovládání, navigaci, vzhled, jedním slovem UX.
- Stejné pravidlo musí platit pro API pro třetí strany.
- Tohoto stavu je možné dosáhnout pouze tím, že vznikne útvar (odbor, team, ministerstvo,…) Digitální transformace, která má absolutní pravomoc nad UX všech online kanálů, nákladů online transformace, publikování dat, platformy a principů projektového řízení.
Jeho úloha není pouze kontrolní, je garantem standardů a technologií, ale zejména partnerem úřadů, kterým pomáhá sestavit teamy, vyškolí je a je jim plně k dispozici.
Centralizujme vizi e-gov, a decentralizujme procesy a realizaci e-gov.
Tento přístup je lety ověřen v UK, UA, USA, Novém Zélandu a mnoha dalších zemí.
Není zde prostor jít do detailů, proto na stránkých www.hlidacstatu.cz uveřejňuji postupně seriál Digitální Česko s podrobnými informacemi, vizí a strategií Digitálního Česka.