Vláda se rozhodla pro co nejrychlejší návrat dětí do škol. Podmínkou je pravidelné testování žáků. Jenže celou akci od samého počátku provází jeden problém za druhým: od pochybných firem, přes vysoké ceny testů až po nekompletní balení sad. Bizarní třešničkou je situace, kdy si žáci první dny po návratu do školy vyrábějí vlastní stojánky na zkumavky. A můžeme být vlastně rádi, že v testovacích sadách nechybí samotné testy…
Začalo to podezřelým tendrem na dodavatele antigenních testů vypsaným Ministerstvem vnitra. Vítěz zakázky, společnosti Tardigrad International Consulting, nesplňovala podmínky narychlo vypsané soutěže, a ještě ke všemu se spekulovalo o jejím podezřelém původu. Poté následovaly výmluvy z úst vicepremiéra Hamáčka, které měly situaci zachránit. Například, že firma dle jeho slov spolupracovala s celou řadou státních institucí včetně složek ministerstva zdravotnicí. Že to není pravda, jsme psali již dříve.
Nakonec vláda objednala dva typu antigenních testů: LEPU a Singclean. Oba pocházejí z Číny. První typ dodává výše zmíněná firma Tardigrad International Consulting, a to 3 654 450 kusů za celkovou cenu 237 539 250 Kč. Tendr na výběrové řízení druhého typu testů vyhrála firma Masanta, která má dodat zatím 5 milionů kusů za 160 mil. Kč. Smlouva na objednávku ještě není zveřejněna v registru smluv, avšak tuto informaci uvádí Státní správa hmotných rezerv (SSHR), která je nákupem pověřená, ve své tiskové zprávě. Dohromady testy vyjdou na necelých 400 milionů korun.
A fungují vlastně?
Jak se nyní ukázalo, z více než 600 tisíc testovaných dětí bylo pozitivních pouze 300 z nich. Zní to jako skvělá zpráva. Bohužel, jak uvedla řada expertů, testy jsou podle nich velmi nespolehlivé. A právě u bezpříznakových dětí, kteří mají viru v těle přirozeně méně, jsou tyto testy zcela nevhodné. Na jejich nefunkčnost upozorňovala řada zdravotnických výzkumných zpráv, a to ještě před nákupem české vlády. Podrobněji se tématem zabýval např. pořad 168 hodin.
Pozitivní je na tom celé to, že v různých facebookových skupinách a fórech si učitelé i rodiče sdílejí nápady na DIY (Do-It-Yourself / Udělej si sám) testovací sady“. A tak tu máme rok po lidové iniciativě „Šije celé Česko“ další solidární projekt, kde občané opět suplují stát. Ruku na srdce, koho toto selhání vlády ještě upřímně překvapilo?