Jak na Hlídači najít konkrétní věc

0
989

Zajímá mě konkrétní věc. Jak ji najdu?

Víte, co konkrétně hledáte a chcete to rychle najít? V našem vyhledávači můžete upřesňující informace objevit pomocí tzv. operátorů. Mluvíme na vás v hádankách?

Uf, to jsme nechtěli, pojďme se raději podívat do naší nápovědy, která vám vše více přiblíží. Zobrazí se po kliknutí na pole “Nápověda – jak vyhledávat”.

Nápověda pro snadné vyhledávání uvádí v několika záložkách pomocné vyhledávací funkce (operátory). Základní operátory pro textové vyhledávání najdete hned v první záložce.

Jak je použiju?

Stačí, když si vyberete, co konkrétně chcete zjistit. Zajímá vás, jakými auty jezdí na ministerstvu?

Do vyhledávacího okna zadejte Ministerstvo vnitra a k němu připište výraz “koupě automobilu” a označte uvozovkami. Databáze bude vyhledávat výraz “koupě automobilu” přesně v zadaném tvaru.

A hle, hned na prvním místě na nás vykoukla smlouva, která obsahuje zadané výrazy.

Chci se v tom lépe orientovat, jak snížím počet výsledků?

Zajímá vás, jaké smlouvy uzavřela Česká televize, ale chcete se vyhnout těm, které jsou uzavřeny na reklamu? Pomocí naší nápovědy, vše snadno zjistíte, pokud za výraz Česká televize napíšete mínus a “reklama”. Označíte tak, že slovo reklama ve výsledcích nechcete.

Kromě základních vyhledávacích operátorů máme v nápovědě zapsány i speciální. Zobrazí se vám po kliknutí na některou z dalších záložek, jak jsme si ukázali výše.

Parametry pro registr smluv? K čemu mi to bude?

Díky těmto parametrům si můžete například vyhledat smlouvy podle toho, kdo je přímo schválil. Chcete vědět, co všechno schválil starosta Hradce Králové, Alexandr Hrabálek? Výsledky si snadno vyhledáte použitím operátoru pro registr smluv: schválil:jméno osoby.

Další možnosti pokročilého vyhledávání ve všech databázích vyhledávání najdete přímo v nápovědě.

 

Seriál<< Snadné hledání  |  Využití prefixů a operátorů pro vyhledávání na Hlídači státu >>
+ posts

Napište komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..