Registr smluv po 6 měsících

4
2460

Jeden ze tří nejdůležitějších zákonů ČR má za sebou prvních 6 měsíců víceméně zkušebního provozu.

V historii ČR po 1989 považuji za zásadní existenci tří zákonů. Ústavy ČRZákon o svobodném přístupu k informacím (106/1999 Sb.) a Zákon o registru smluv (340/2015 Sb).

Všechny tyto zákony garantují lidem svobodu a právo kontrolovat stát, samosprávné orgány a politiky.

Michal Bláha

A před sebou má divoké hlasování v Parlamentu ČR, kde se ho zejména poslanci dvou vládních stran ČSSD a KDU-ČSL a KSČM  nyní snaží vykostit, podstatně omezit, zneškodnit a vyjmout tak z pod kontroly občanů nákupy státu za  230 mld. ročně, ještě než začne být opatření naplno účinné.

Vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL přes se opakovaná jednání nesjednotila na jednotném postupu k poslaneckým pozměňovacím návrhům.

Zatím však zákon o registru smluv platí, tak si shrňme prvních 6 měsíců jeho fungování.

Po 6 měsících

Registr smluv obsahuje smlouvy za 1,16 bil. Kč s DPH, celkem 208 227 platných smluv a 16 558 zneplatněných smluv.
Jak si úřady postupně zvykaly na registr smluv (RS), rostl počet měsíčně uveřejněných smluv. Rekordní byl listopad, kdy do RS přibylo 58.441 smluv. Z hlediska hodnoty smluv byly měsíce poměrně vyrovněné, hodnota smluv oscilovala kolem 150mld Kč měsíčně. Výjimkou byl prosinec, kdy úřady publikovaly sice „pouze 48.924 smluv, ale za to s celkovou hodnotou přes 370 mld Kč. To je jistě jeden z faktů, který si zaslouží hlubší analýzu.

Nejvíce smluv – 5.614 – přibylo do RS 25.11.2016, dvojnásobek obvyklého počtu.

Nejvíce smluv, téměř 1/3, je na částku 100 000 Kč až 500 000 Kč. Následuji 18,7% smluv s hodnotou  50 000 Kč až 100 000 Kč. Zajímavostí je 19,5% smluv bez uvedené ceny, k čemuž se ještě vrátím.

Nejvíce smluv v RS s týká Úřadu práce České republiky (přes 12.000), následovano Českou poštou, s.p. (9797) a PHOENIX lékárenský velkoobchod, a.s. (6941).

Statistiky týkající se peněz je však nutné brát s rezervou. Stává se, že jsou v RS stejné smlouvy vícekrát anebo je v  RS několik příloh ke stejné smlouvě s plnou hodnotou smlouvy. Takže orientačně – ač nepřekvapivě – nejvíce svým dodavatelům zaplatil (a zaplatí) Státní fond dopravní infrastruktury (756,01 mld. Kč) 1)Ředitelství silnic a dálnic ČR (35,53 mld. Kč) a Zlínský kraj (34,84 mld. Kč).

Nejvíce peněz inkasuje (první ČSAD Vsetín vynechávám, tam jde velmi pravděpodobně o výše zmíněnou chybu) AŽD Praha s.r.o. (14,21 mld. Kč), těsně následovaný OHL ŽS, a.s. (14,16 mld. Kč) a EUROVIA CS, a.s. (13,54 mld. Kč). Velké stavební celky hrají prim.

Přístup centrálních úřadů

Během těchto 6 měsíců jsem dostal stovky dopisů od menších úřadů a státních organizací s prosbou o pomoc, vysvětlení nejasností či poděkování za server HlídačSmluv. Tyto úřady HlídačSmluv používají pro kontrolu toho, zda smlouvy do RS zadávají správně. Bohužel MV ČR v tomto směru příliš nápomocné být nechce.

Centrální úřady mají občas k RS přístup dosti arogantní, nadřazený a plný výmluv. Také množství smluv jimi uveřejňovaný se až podezřele liší.

Jedna taková odpověď o Generálního finančního ředitelství:
Až počínaje 1.7.2016 zákon stanovuje povinnost uveřejňovat vyjmenované smlouvy, a to do 30 dnů od jejich uveřejnění. Povinnost uveřejňovat smlouvy není výslovně daná orgánům státní správy, ale smluvních stranám jako takovým – oběma. Zákon nezná žádné „povinné subjekty“, pouze povinnost uveřejnit smlouvu.
 
S účinností od 1.7.2017 bude platit, že:
–              smlouva bude účinná až od chvíle uveřejnění (není-li v ní stanoveno datum pozdější účinnosti)
–              smlouva, která nebyla uveřejněna ani do 3 měsíců ode dne, kdy byla uzavřena  (pokud její účinnost měla nastat hned uveřejněním), bude uplynutím těchto 3 měsíců zrušena od počátku.
 
Uveřejňování v registru smluv bude tedy od 1.7.2017 samoregulováno těmito důsledky neuveřejnění. Tzn. smluvní strany budou mít samy zájem na tom, aby byly smlouvy uveřejněny, protože jinak nebudou účinné a navíc se po 3 měsících zruší od počátku. Není stanoven žádný orgán, ani žádné správní delikty smluvních stran za to, že smlouvu neuveřejní.

Ministerstva do RS za prvních 6 měsíců uveřejnila smlouvy v rozsahu od skvělých 31,9% (Ministerstvo obrany) po ostudných 0,4% (Ministerstva životního prostředí, pro místní rozvoj a ministerstvo financí)

Úřadů bez smluv v RS je již velmi málo a jsou převážně z resortu Ministerstva spravedlnosti. Mezi nejzajímavější patří Úřad pro ochranu osobních údajů nebo Akademie věd České republiky.

Hříšníci

První půlrok také ukázal na úřady a státní firmy, které se budou pokoušet povinnosti vyplývající ze zákona co nejvíce obejít. Nejčastějšími způsoby je skrytí hodnoty smlouvy a smluvní strany s odkazem na obchodní tajemství.

Ceny u všech smluv utajuje Budějovický Budvar, státní podnik či Město Nejdek, mezi největší utajovače patří Česká pošta, s.p. (8280 smluv bez ceny) nebo Nemocnice Milosrdných bratří Letovice (98,6 % smluv bez cen) 2).

Smluvní strany tají nejvíce Českomoravská záruční a rozvojová banka, a.s.Česká pošta, s.p. Krajská nemocnice T. Bati, a. s. či Kongresové centrum Praha, a.s.. Ostatní najdete zde.

Politici a osoby s vazbami na politiku

Sledujeme také vazby politiků a dalších osob na stát/úřady a smlouvy jimi uzavírané. Dle očekávání mají největší potenciální konflikt zájmů lidé spojeni s Agrofertem (Jiří HaspekloIng.Andrej Babiš či Ing.Jaroslav Faltýnek), ale ani ostatní se nedrží zpátky, namátkou:

Dalších více než 10.000 sledovaných osob a politiků je vám k dispozici.

Co dál?

Nenechme zničit zákon o Registru smluv politiky, kteří se bojí veřejné kontroly. Kontrolujte a apelujte na  poslance vládních i opozičních stran, kteří se  snaží vykostit, omezit a zničit zákon o registru smluv.

Nenechme si vzít jeden z mála zákonů, která nám – občanům – umožňuje kontrolovat, jak politici nakládající s našimi penězi, s našimi daňěmi. Posledních 25 let dokázalo, že bez účinné kontroly politici staví dálnice, po kterých se nedá jezdit, budují IT systémy, které se nedají používat a vyzbrojují armádu zbraněmi, které nic neubrání.

Kontrolujme je, protože si to zaslouží!

 

Poznámky:

1) SFDI má v RS duplikovaná data, O.Kokeš odhaduje správnou hodnotu na řádově 70mld Kč.
2) Nemocnice Milosrdných bratří Letovice má v RS mnoho smluv 2x. Skutečné procento utajených smluv bude nižší. Bohužel za 4 měsíce nebyla nemocnice schopna údaje v RS opravit (a přitom to není nijak těžké).

Website | + posts

Zakladatel a ředitel Hlídače státu

4 COMMENTS

  1. vážený pane Blaho, do nového roku vám přeji pevné zdraví, mnoho důvodů k optimismu, hodně sil/elánu …
    ale také přeji nám všem abychom nebyli lhostejní (což Vy rozhodně nejste)

    Máte můj veliký obdiv jak nezištně pracujete pro většinu daňových poplatníků naší krásné země,
    Obdivuji jak se neúnavně snažíte zprůhledňovat státní zprávu, jak bojujete proti aroganci moci, nezodpovědnosti, korupci … !!!
    Za to vám patří veliký dík!!!

Napište komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..