10x předražené EET: skutečné náklady na EET

Kolik bude daňové poplatníky stát EET není jednoduché zjistit. V důvodové zprávě k EET  z června 2015 (strana 25) Ministerstvo financí odhaduje cenu pořízení EET na cca 370 mil. Kč (a doufá v nižší vysoutěžené ceny). Provozní náklady odhaduje na 170 mil. Kč ročně.

V prosinci 2015 Státní pokladna Centrum sdílených služeb (SPCSS) a Generální finanční ředitelství (GFŘ) vysoutěžili vytvoření celého EET včetně napojení na ADIS za 39,9 mil. Kč s odhadovanými ročními náklady provozu 15 mil Kč. Investice do HW byla odhadována na 10-15 mil. Kč (nebylo součástí VŘ). Toto výběrové řízení bylo na přímý pokyn ředitele GFŘ Janečka zrušeno bez uvedení důvodu.

Začátkem roku 2016 nabídla společnost IBM, největší dodavatel IT služeb pro GFŘ vyhotovení EET za 50 mil. Kč. A prý je to výhodnější nabídka než vysoutěžené řešení ve zrušeném VŘ. Alespoň takto to p. Janeček a Babiš prezentovali veřejnosti i mě. Oba pánové, zejména p. Janeček mi lhali do očí.

50 mil. Kč pro IBM bez výběrového řízení je pouze na část EET (integrace s ADIS), ostatní části EET v této ceně nejsou. Zrušené VŘ s cenou 39.9mil. Kč obsahovalo všechny části EET tak, jak jsou popsány dále.

Skutečné náklady na EET v roce 2016

Všechny ceny dále jsou bez DPH. 

1) EET kreativa

Výběrové řízení: https://old.vestnikverejnychzakazek.cz/…/Form/Display/650688

Výhercem je McCANNPrague za 2.9M Kč. Smlouva není uveřejněna v Registru smluv (nemusí být, vznikla před platností zákona)

2) Mediální prostor

Výběrové řízení: https://old.vestnikverejnychzakazek.cz/…/Form/Display/658827

Vítězem VŘ je PHD a.s. za 25,3MKč. Smlouva není uveřejněna v Registru smluv (nemusí být, vznikla před platností zákona)

3) Certifikační autorita:

Výběrové řízení: https://old.vestnikverejnychzakazek.cz/…/Form/Display/676795

Vítězem je eIdentity a.s. za 13.1MKč

smlouva byla do Registru smluv uložena 3 měsíce po podepsání (zákon přikazuje o 1 měsíce) : https://www.hlidacsmluv.cz/Detail/809421

4) HW pro aplikační rozhraní EET

Rozšíření infrastruktury IS ADIS. Výběrové řízení : https://old.vestnikverejnychzakazek.cz/…/Form/Display/669329

Výtězem je O2 IT, s cenou za 153M Kč. Smlouva v registru smluv uvedena až po 4 měsících, text smlouvy v Registru smluv není, je k dispozici zde https://mfcr.ezak.cz/…/137657fd40e6a55c7-smlouva-is-adis-pdf

Zde je důležité upozornit, že toto VŘ vyhrála O2 IT a.s., která ovšem z 153 mil Kč dodává HW a řešení IBM ve výši 152 mil Kč.

5) Integrace EET do ADIS od IBM_CZ

Výběrové řízení neproběhlo, zakázka byla zadána v jednacím řízení bez uveřejnění (JŘBU). https://old.vestnikverejnychzakazek.cz/…/Form/Display/655349

Jde o 50mil Kč pro IBM ČR.

Souhrn

McCann Prague EET kreativa 2.9mil Kč
PHD a.s. Mediální prostor pro podporu EET 25.3mil Kč
eidentity a.s. Certifikační autorita 13.1mil Kč
IBM CZ a O2 IT HW navíc pro ADIS 153mil Kč
IBM CZ Integrace EET do ADIS 50mil Kč
Celkem 244,3mil Kč

Celkové odhadované náklady ze zrušeného VŘ:
39.9mil + 15mil HW = 55mil Kč.

Náklady do roku 2021

Je dobré kouknout i na náklady do roku 2021. Proč 2021? Protože podmínkou pro povolení JŘBU pro IBM a integraci EET s ADIS bylo vytvoření úplně nového systému ADIS do roku 2021.

U ročních provozních nákladů vycházíme z odhadů obou řešení. Situace u IBM je zajímavější o to, že již v listopadu 2016 podepsalo GFŘ opět bez soutěže smlouvu s IBM na částku 161 mil. na „Vývoj aplikace ADIS – Legislativní a procesní změny v roce 2016 a 2017„. Odmítá však uveřejnit, jaké práce bude IBM za tuto činnost vykonávat.

Náklady 2016 55 mil. Kč 215 mil. Kč
Roční provozní náklady 10 mil. Kč 170 mil. Kč
tzn. do roku 2021 celkem 40 mil. Kč 680 mil. Kč
Celkem náklady do 2021 95 mil. Kč 895 mil. Kč

Poznámka k tabulce: do srovnání nákladů obou řešení nezapočítávám náklady na mediální kampaň EET. 

Řešení IBM prosazené bez výběrového řešení p. Janečkem a ministrem Babišem je 9.5x dražší  než řádně vysoutěžené řešení od CGI.

Komentáře k “10x předražené EET: skutečné náklady na EET

 1. Jak praví starý židovský vtip. No my bysme to mohli prodávat levněji. Ale to bysme zase na tom tolik nevydělali.

 2. Pokud puvodni odhad byl o 130mil vyssi tak jak muzete rici ze to bylo 9,5x drazsi? IBM to nejspis delala proto, ze byla dodavatel ADIS systemu, tudiz vedela co a jak predem.
  A kde mate nabidku CGI a co v ni vubec vsechno bylo?

  1. Nabidku CGI znam, ale protoze cele VR bylo v rezimu „vyhrazene“, nemohu ji zverejnit hned (ale casem ano). Cisla z ni sedi, kouknete napr. na clanek na dotyk.cz (linkovan v textu), kde je cele VR podrobne probirane.

   Ad ceny: porovnavam skutecne ceny co jsou dnes zname a odhady obou stran tam, kde jsou budouci.

   Soucasti zruseneho VR bylo dokonce o malo vice praci a funkcionality, nez je v soucasnem EET (analytika atd). Pokud to pujde, porovnam to. Nejhorsi je ziskat soupis funkcionality soucasneho EET od IBM, protoze to GFR odmita zverejnit. Nejspise vi proc.

   1. Zejména analitika. To je základ, jak dnes poznává každé dítě, které má dobrého kantora. Již pozná v deseti letech, že Generální ředitel Generálního účetnictví České Republiky neovládá jednoduché účetnictví a tabulkový procesor. A státní pokladna je rabována.

  1. Podchyceno dobře že? Zadání ve výběrové smlouvě na HW – jiný výrobce než IBM nemohl stejně HW dodat, když musí být vše „kompatibilní se stávajícím vybavením“…

   1. Takto se bohuzel resi statni zakazky… Sic nesmi byt usito na miru, vzdycky se da najit nejake slovickareni, jak to pro nekoho „usit“ 🙁

 3. Puvodni „reseni“ melo byt za miliardu a navic na totalne nevyzkousenych technologiich! To by byl tunel! Naopak muzeme byt vdecni IBM za to, ze to je levnejsi a funkcni! Samozrejme vdecni nejsou ti, co se na tom chteli puvodne napakovat…

  1. „Puvodni“ reseni byl od SPCSS/GFR odhad max.castky, mimochodem zcela mimo realitu. Realitou je prvni alespon trochu radne VR s castkou 40mil Kc (to je v mezich i reseni, ktere by delala soukroma firma). Reseni od IBM – jak vyse uvadim – je 9,5x drazsi.

   A az se nekdy dozvim, co vlastne IBM za ty stamiliony dela, tak teprve pote budu schopen alespon trochu zvazit, zda to za ty penize stoji. To co vidim navenek a vim zevnitr je straslive. Je to tunel na CZ stat podporovany lenosti uredniku GFR

   1. ale ne, leností ne. Naopak, pár úředníku celkem intenzivně pracovalo na tom, aby byla cena taková, jaká je. Od menežerů IBM se na pracovních obědech v pizzerii na Hráského dají vyslechnout pěkné příběhy.

    1. To by mne zajimalo jake, klidne mne kontaktuje do PM, je to smutne jak dnesni svet funguje, ale zase je potreba se tomu postavit celem… protoze cim lepe dokazeme rozklicovat problem tim lepe dokazeme problemu predchazet.
     Predem dekuji

  2. BTW, reseni od CGI bylo na technologiich pouzivanych po celem svete firmami jako Google, Facebook, DropBox, Amazon, …. a za tuto cenu bylo vyprojektovane na 40.000 req/s (k dnesku je prumer kolem 30 req/s)

  1. Diky, kouknu tam i na dalsi. Smlouva na medialni prostor je bohuzel z tech „chybejicich“ mene zajimava. Ty s IBM jsou zajimavejsi.

 4. myslím že to není zas tak vysoká částka, když vezmu v úvahu kolik stojí podobné SW řešení pro větší firmu, navíc je to IBM

  1. Mimo realitu je hlavne to, ze kdyz PR stoji 25 mega tak 50mega za reseni bez hw je nizka cena. Krome toho hw je za 150, tudiz nejspis nebude jen na eet reseni. Nedovedu si predstavit server farmy a pole za 150 mega pouzite jen jako interface na eet. A pokud nevite co vse je v dodavce, tak radeji nehodnotte.

   1. Vy vite co je vse v dodavce?Tak to reknete. Jinak kouknete na seznam HW pozadovaneho pro EET a seznam nakoupeneho HW za 150mil Kc. Temer 100% shoda.

    Ja vychazim z dat, nikoliv dojmu. z ceho vychazite vy?

  2. Prosím, můžete tedy zmínit, který konkrétní software (co dělá, v jakém rozsahu) pro jaký typ firmy máte na mysli? Případně rovnou jméno té větší firmy?

 5. No uvidíme, kdo komu postaví kolik dětských hřišť, až se za pár let spočítají VEŠKERÉ náklady tohoto skvělého systému na straně jedné, a přínosu do státní kasy na straně druhé….

 6. Michale, už víš, z jakých čísel vycházel Babiš v pořadu na ČT (kde jsi byl hostem spolu s ním)? Říkal, že řešení z původního výběrového řízení bylo dvakrát dražší než stávající řešení od IBM. Tak jak to, že IBM nevyhrálo i ono výběrové řízení? Šlo do něj vůbec?

  1. Moc ne. Co jsem pochopil z poradu a z toho, co mi pak ukazoval na chodbe, tak tam mel tabulku s 3 cislama.
   1) sloupce s odhady GFR kolik bude EET stat. To bylo tusim tech zminovanych 1.1 mld Kc. Uplne mimo realitu
   2) druhe byla nejaka divna cisla, nevim co to bylo
   3) treti byly naklady na IBM, ktere – co jsem v rychlosti prosel a co jsme lehce porovnali s mymi cisly – docela sedeli s mymi naklady na EET od IBM.

   Pri diskuzi s nim jsem mel dojem, ze o tom zrusenom VR vubec netusim a uz vubec netusi jak levne to bylo vysoutezeno.

   PS: ale videl jsem to par desitek sekund, pri kterych jsme hledali v jeho tabulce ma cisla, takze to ber hoooodne s rezervou. Predpokladam, ze tu tabulku jeste uvidim.

 7. Já tomu rozumím jako koza petrželi, takže prosím omluvte mou pitomou otázku, ale pokud se tohle všechno tedy ví, co to znamená? Bude se s tím něco dělat? Řeší se to nějak? Budou za to lhaní a podivně provedenou práci Babiš a spol. nějak postiženi? Pořád si lámu hlavu s tím, jak je možné, že se každou chvíli přijde ve světě na to, jak si někdo nahoře mastí kapsu, lže atd., a přestože se to ví, nic se s tím nedělá, dotyční jsou pořád u moci a hrabou si a lžou pořád dál.

  1. Ne, dokud budou toho slovenskeho spolupracovnika vsichni volit. Nemate doma vlhko? (Ta rezava Vam ale moc slusi, ozvete se mi na mejla kozlikm007 na seznamu:)

 8. prima debata, jen můj dojem je, že stát má v ruce takové možnosti kontrol těch kteří kradnú, že celé EET je zbytečné a má se používat systém, který je na úřednících jako na př. v SRN a funguje to. Jinak mám 22 zaměstnanců regi pokladnu od roku 1991….. bez ní by to nešlo. To je ale můj problém a ne FÚ.

 9. Dobrý, ale zkuste spočítat kolik stálo Izip, Open Cars, registr vozidel apod. Tedy ty neschopné a i nefunkční systémy a ukažte prstem na ty, kdo to zadávali. Tohle EET alespoň funguje.

  1. Ja neukazuju jen na EET, jen nejvice. Co vam brani ukazat na izip a dalsi? Alespon nas bude vice. Venujte tomu 8mesicu volneho casu. Taky je tu stattni pokladna, CRAB, Nakit, ….

   1. Dobra prace! Puvodni reseni s SPCSS bylo urcite spravnejsi cestou…..a jinak krome toho, co pisete o reseni přes IBM, bude zajimave u nej take sledovat prava uziti k systemu EET (tj. zejména, zda stat bude disponovat pravem zasahu do reseni EET a zda obdrzi i zdrojove kody k reseni EET)…..aby to nebyl jen dalsi vendor lock-in, kterého se stat v ramci sve IT strategie (slusi se dodat, ze spravne) snazi vesmes vsude mozne zbavit…

    1. Soucasny stav je dobre popsany v analyze Deloitte o ADIS – GFR ma licenci na pouzivani ADIS, ale IBM odmita dat licenci na modifikaci kodu treti stranou. Takze ac stat muze rikat – mame vsechny potrebne licence, licence na zmenu kodu (resp. ne vse, ale vetsiny kodu) drzi IBM a stat ji nema. Takze klasicky vendor lock-in.

     1. Diky za doplneni…pak to podle mého nejspise dopadne tak, ze reseni EET je (asi) neoddelitelnou soucasti zastaraleho ADISu (duvod je zrejmy) a po tech 5 letech se to cele bude resit opet nanovo…ala napr. Opencard:( Tj. platit dale viz vendor lock-in nebo zvolit krizove reseni ala Litacka a vybudovat odznovu treba levnejsi reseni nebo to „odkoupit“, coz si IBM jiste nalezite naceni…:(

 10. Trošku mimo topic, ale má tady někdo představu o zabezpečení těch dat? Zaslechl jsem něco o tom, kolik lidí nad EET může spouštět db query a nechtělo se mi tomu věřit…

 11. Nevíte někdo kolik dotazů EET zvládne při maximálním zatížní nebo na co je systém dimenzován?
  Nestane se například to, že při akci jako je např. Black Friday a současném odesílání údajů z eshopů, malo/velkoobchodů a pohostinství systém nezvládne nápor?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *