Zvažte prosím podporu Hlídače státu

Tým Hlídače státu tvoří čtyři lidi na full time: Michal Bláha, Natálie Petrová, Petr Suchý, Lenka Stryalová. Rád bych Vám v krátkosti představil, co vše jsme v této sestavě jen za letošní rok stihli. Snažil jsem se seznam našich aktivit co nejvíce zestručnit a vybrat ty nejzajímavější z nich.

Nejdůležitější aktivity Hlídače státu od začátku 2021: 

Novinky a vylepšení na samotném Hlídači: 

 • Neustále sledujeme fungování státních webů, přidali jsme i Centrální rezervační systém odběrových míst COVID-19 a rezervační systémy na očkování.
 • Během jednoho dne jsme naimportovali a zpracovali registr skutečných majitelů firem.
 • Dokončili jsme velkou opravu databáze sponzorů: nejen na Hlídači, ale také jsme pomáhali opravit data Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.
 • Nový profil firem a úřadů, a to včetně přehledu oblastí, ve kterých subjekty uzavřely dohody.
 • Běží nové našeptávání a vyhledávání.
 • Spustili jsme databázi Zasedání zastupitelstev.
 • Zrychlili jsme našeptávač v hledání 50x: 36 milionu slov s netriviálním scoringem prohledá a nejvhodnější výsledky pro našeptávač vybere obvykle do 10 milisekund, nejhorší do 70 milisekund.
 • Přepsali jsme Hlídače do .NET 5! A to včetně rozsáhlého refaktoringu kódu. 
 • Celkem zpracováváme a denně aktualizujeme 200.000.000 dokumentů, 1,6 TB textových dat, 80+TB zdrojových dat a desítky miliard stránek. Tato data se prohledávají při každém dotazu do Hlídače.
 • Denně zpracujeme OCR technologií 600.000- 1.000.000 stránek textu, tisíce smluv, téměř tisíc veřejných zakázek, dotací a insolvencí a desetitisíce změn v dalších databázích.
 • Zpracováváme a pravidelně aktualizujeme údaje o 30.000 politicích a 20.000 úřadech a jejich vedení
 • Naší technologii Speech To Text jsme letos zpracovali více než 280.000 hodin videí a záznamů zastupitelstev, záznamů mediálních rad, jednání výborů v Parlamentu a  videí politiků. 

Tohle vše jsme zvládli od ledna do srpna 2021 ve čtyřech členech teamu Hlídače: Michal Bláha, Natálie Petrová, Petr Suchý, Lenka Stryalová.

Nic z toho by bez Vašich příspěvků nebylo možné. 

Mnohem více a rychleji

Sami vidíte, že pracujeme velmi efektivně. S větším teamem by byl náš dopad na transparentnost a digitalizaci státu mnohem vyšší.

Potřebujeme náš team rozšířit minimálně o dvě pozice (a ideálně o čtyři), na které nám již finance, síly a čas nestačí, a které ještě více zvýší dopad a vliv Hlídače státu.

Potřebujeme do teamu datového analytika a datového novináře, kteří budou analyzovat terabyty dat v Hlídači státu, zjištění a analýzy poté publikovat v médiích či specializovaných studiích. 

Potřebujeme věnovat mnohem více času vzdělávání a školení novinářů a datových analytiků. 

Potřebujeme rozvíjet komerční produkty, které nám pomohou s financováním dalším příjmovým kanálem.

Rádi bychom formu podpory Hlídače státu posunuli i od individuálního dárcovství (kterého si mimořádně vážíme a děkujeme za něj) k podpoře od českých a mezinárodních firem, a které by partnerstvím s Hlídačem státu a jeho podporou projevily veřejný zájem a podporu transparentnímu státu, snižování korupce a podpoře digitální transformace státu.

Ideální forma partnerství by byla alespoň dvouletá, ve formě peněžního daru odečitatelného z daní.

 • Partnerství A:
  Dar ve výši 2.000.000 Kč ročně, po dobu dvou let.
  V případě zájmu uvedení partnerů jako hlavních partnerů Hlídače státu, včetně všech vhodných mediálních výstupů  a v seznamu všech podporovatelů. Aktivní spolupráce na společných projektech.
 • Partnerství B:
  Dar ve výši 1.000.000 Kč ročně, po dobu dvou až tří let.
  Uvedení partnerů v pravidelných půlročních shrnutí činnosti, ve vhodných mediálních výstupech a v seznamu všech podporovatelů.
 • Partnerství C:
  Dar ve výši 500.000 Kč ročně, po dobu dvou až tří let.
  Uvedení partnerů v ročních shrnutí činnosti a v seznamu všech podporovatelů.

Prosím Vás o zvážení Vaší podpory, naše expertíza a zkušenosti nám umožňují dramaticky zvýšit dopad činnosti Hlídače státu, pokud k tomu budeme mít větší team.

Náš transparentní dárcovský účet pro dary: 2701199023/2010.
QR kód pro bankovní platbu

Jsem Vám plně k dispozici osobně, na telefonu i emailu.

Hezký den za celý team Hlídače státu 

Michal Bláha

Ředitel Hlídač Státu z.ú.

777 737 811