Stručně: rozhodl jsem se pomoci Ministerstvu financí s ICT projekty, bez nároku na odměnu, od poloviny března do konce roku. Čistě odborná spolupráce včetně zadání a výsledků mé práce bude maximálně otevřená. Na mé nezávislosti se nic nemění. Proč do dělám? Čtěte dál.
15.3.2017 jsem se stal poradcem ministra financí A.Babiše a Ministerstva financí v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Poskytování poradenských a konzultačních služeb bude spočívat zejména v:
- zpracování analýz, posudků a koncepčních materiálů,
- zpracování materiálů v rámci zadávacích řízení vyhlašovaných Ministerstvem financí podle zákona č. 134/2016 Sb. v rámci ICT,
- konzultacích a účastí na jednáních,
- informační podpoře k materiálům pro schůze vlády a k problematikám dopadajícím na resort Ministerstva financí v oblasti ICT,
- účasti jako zástupce Ministerstva financí v individuálně určených případech projektů ICT.
Jedná se o jeden z vedlejších výsledků mé lednové schůzky na Ministerstvu financí ohledně EET. Tehdy si jak ředitel GFŘ Janeček, tak pan Babiš, stěžovali na nedostatek odborníků v IT, tak jsem se nabídl. Obratem jsme se oba shodli, že své služby budu poskytovat zdarma.
Jak konstatoval AB: „Když pracuju zadarmo já, tak ať pracuje zadarmo i Bláha“ 🙂
S kým?
Proč jsem – dle smlouvy – poradcem ministra financí? Jak mi bylo právníky vysvětleno, není možné být poradcem Ministerstva financí, ale pouze ministra (či náměstků). Oboustranné vnímání mé role je pomoci Ministerstvu dělat věci správně.
Za kolik?
Po celou dobu budu vykonávat svou činnost bez nároků na odměnu, neboli zadarmo. Formálně mám nárok na úhradů přímých výdajů vzniklých v souvislosti s mými službami, fakticky tuto situaci nepředpokládám.
Smlouva je uzavřena na období 15.3.2017 až 31.12.2017 s možností okamžité jednostranné výpovědi z obou stran.
Jak?
Všechna zadání pro mě, která se rozhodnu přijmout, budou zveřejněna na webu mfcr.cz. Stejně tak kompletní výstupy mé práce (pokud je bude možné zveřejnit, anebo jejich zkrácená verze).
Má práce na HlidacStatu.cz (Hlidac smluv a Hlidac EET) se nijak nemění, neomezuje, právě naopak. V nejbližších týdnech se naopak HlidacStatu.cz rozjede ještě více (nechce se překvapit 🙂 ). Na mé osobní komentáře státu a politiků to také nebude mít žádný vliv.
Ztrácím nezávislost?
Ne, neztrácím. Nevstupuji do politiky. Má role, má práce a mé výstupy jsou a budou pouze odborné. Ministerstvo mi nemůže a ani nechce omezovat mé výstupy v médiích a na internetu. Celá spolupráce bude maximálně otevřená a veřejně prezentovaná (kopii smlouvy najdete na konci textu).
Proč?
Jsem přesvědčen o tom, že pokud chci změnit chování státu u IT zakázek, pouze kontrolovat a kritizovat nestačí. Jakékoliv „hraběcí rady“ jsou sice líbivé, ale ve výsledku neefektivní.
Ve své roli mohu na konkrétních IT projektech pomoci konkrétním lidem. Ukázat jim lepší způsoby zadávání IT systémů, pomoci nastavit nové způsoby projektového řízení IT projektů, navrhnout efektivní a moderní formy spolupráce na projektech mezi MF ČR a IT dodavateli. Zefektivnit, zlevnit, zrychlit a zkvalitnit IT pro stát, pro dodavatele a zejména pro občany a podnikatele.
Současně mi to umožní získat lepší vhled do specifik státní správy, právních a procesních omezení a způsobu uvažování státních úředníků.
Stát nemá dostatek motivace, zkušeností, know-how a odvahy k výrazné změně IT. Pokud chceme, aby se stát změnil, musíme mu pomoci. Není potřeba vymýšlet třetí českou cestu, stačí jít ve stopách Velké Británie (GOV.UK) a přenést do státu zkušenosti a postupy z nejefektivnější oblasti IT – z internetu. Přesně jako to udělala vláda Velké Británie.
Zkusit politikům a úředníkům na konkrétních projektech ukázat, že to funguje. A nakonec přitáhnout do služeb státu – alespoň na 2-3 roky – co nejvíce špičkových zkušených lidí z Internetu.
PS: přečtěte si starší, ale stále platné články o GOV.UK.