GFŘ – daňové gestapo českého státu

1.3.2017: Napsáno jajko komentář pro dnešní  E15

EET je v systému státních informačních systémů výjimkou – je to zatím jediný systém, který od občana či podnikatele vyžaduje zasílání dat v reálném čase. Ostatní státní systémy jsou nárazové, dávkové. DPH, kontrolní hlášení či různé odvody se evidují obvykle jednou měsíčně. Daně jednou ročně. Ale v reálném čase musíte přiznat tržby pouze v EET.

Již v roce 2016, před spuštěním první etapy EET, se ukázala neschopnost GFŘ zvládnou takový systém. Za 180 miliónů korun bez výběrového řízení se sice podařilo systém naprogramovat a spustit, ale skutečná práce GFŘ – stanovení pravidel fungování EET, metodika a její komunikace – byla více než zoufalá.

Ještě listopadu 2016, necelý měsíc před samotným spuštěním EET nebylo jasné jaké tržby pod EET patří a jaké nikoliv. Proslulým se stal výrok ministra Babiše týden před spuštěním EET do ostrého provozu, že “teprve nyní zjišťuje, kolik druhů podnikání vlastně v Česku máme”.

Od listopadu 2016 nutí finanční správa podnikatele k ponižující a zdlouhavé registraci k EET, kde musí podnikatel napsat do 28 formulářových polí 27 údajů, které o něm finančáci již znají. Tuto žádost poté úřednice poloručně zpracovávají. Neznám nikoho, kdo by přístup k EET dostal dříve než za 3 dny. Návrh na automatické řešení, dopředu vygenerovaný přístup k EET pro všechny podnikatele a firmy, GFŘ odmítlo jako “horší řešení než to jejich”.

Uplynuly 3 měsíce ostrého provozu EET a GFŘ se nepoučilo. Měsíc před spuštěním EET pro e-shopy, po 9 měsících zoufalého upozorňování, pan Fojtík z GFŘ konečně pochopil co je a jak funguje platební brána při placení platební kartou. Teprve poté GFŘ přišla s novou metodikou pro platby kartou.

GFŘ může zadržovat vratky k DPH neomezeně dlouhou dobu (klidně několik let) a způsobit tak krach společnosti (stalo se vícekrát). Nezapíše vás jako plátce DPH v termínu 30 dní, jak ji přikazuje zákon, a klidně vám správní řízení protahuje 9 měsíců (děje se stále). 6 měsícu po začátku platnosti Registru smluv přiznala, že není schopna zákon plnit.

Pokud podnikatel poruší své povinnosti, dostane okamžitě pokutu. Pokud omylem nepřizná 7Kč v kontrolním hlášení, dostane okamžitě pokutu 50.000 Kč (stalo se v lednu 2017)!

Pokud neodpoví GFŘ do pěti dnů na otázku “opravdu údaje v kontrolním hlášení souhlasí?”, dostane pokutu 10.000 až 20.000 Kč (stalo se v prosinci i lednu 2016).

Přesně týden (!!) před spuštěním II. etapy EET pro e-shopy vydalo GFŘ novou metodiku pro platby dobírkou. Týden před spuštěním! Tři dny před II. Etapou Babišova náměstkyně v médiích varuje: „Tentokrát žádné období hájení nebude”.

GFŘ má dojem, že každý podnikatel je zloděj a podvodník. Pokutu 50.000 Kč za nepatrný prohřešek obhajuje jako zcela odpovídající trest. Samo však neplní vlastní povinnosti a nerespektuje termíny ani úkoly na ni kladené.

Generální finanční ředitelství si myslí, že nemá být partnerem a službou daňovým poplatníků, ale že je daňovou policií České republiky. Ve skutečnosti se chová a vystupuje jako české daňové gestapo.

Komentáře k “GFŘ – daňové gestapo českého státu

  1. Buzerace českého státu je obludná a stále roustoucí. Bohužel se stále daří před veřejností to svádět na EU a tím škodit hned dvakrát. A není to jen o papírování, je to o pravomocech policistů a neuvěřitelném nárůstu jejich počtu. Za poslední cca 3 roky nejméně o 4700. Prý kvůli migrantům, kterých je u nás asi 100. Byl jsem pár dní v Maďarsku a neviděl tam policistu a to jsem čekal autoritativní policejní Orbánův stát. V Budapešti se cítím příjemněji než v Brně kde policejní auta vidím na ulicích prakticky jedno za druhým. Policejní a buzerantský stát se podařilo vybjdovat Sobotkovi a Babišovi. Český stát je hnus a nejlegračnější je, že většina Čechů to nevidí, protože mediální mytí českých mozků nám neustále opakuje, že se máme nejlíp v historii. To nám říkali komunisti taky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *