Na tenkém ledě?

Stručně: rozhodl jsem se pomoci Ministerstvu financí s ICT projekty, bez nároku na odměnu, od poloviny března do konce roku. Čistě odborná spolupráce včetně zadání a výsledků mé práce bude maximálně otevřená. Na mé nezávislosti se nic nemění. Proč do dělám? Čtěte dál.

15.3.2017 jsem se stal poradcem ministra financí A.Babiše a Ministerstva financí v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Poskytování poradenských a konzultačních služeb bude spočívat zejména v:

 1. zpracování analýz, posudků a koncepčních materiálů,
 2. zpracování materiálů v rámci zadávacích řízení vyhlašovaných Ministerstvem financí podle zákona č. 134/2016 Sb. v rámci ICT,
 3. konzultacích a účastí na jednáních,
 4. informační podpoře k  materiálům pro schůze vlády a k problematikám dopadajícím na resort Ministerstva financí v oblasti ICT,
 5. účasti jako zástupce Ministerstva financí v individuálně určených případech projektů ICT.

Jedná se o jeden z vedlejších výsledků mé lednové schůzky na Ministerstvu financí ohledně EET. Tehdy si jak ředitel GFŘ Janeček, tak pan Babiš, stěžovali na nedostatek odborníků v IT, tak jsem se nabídl. Obratem jsme se oba shodli, že své služby budu poskytovat zdarma.

Jak konstatoval AB: „Když pracuju zadarmo já, tak ať pracuje zadarmo i Bláha“ 🙂

 S kým?

Proč jsem – dle smlouvy – poradcem ministra financí? Jak mi bylo právníky vysvětleno, není možné být poradcem Ministerstva financí, ale pouze ministra (či náměstků). Oboustranné vnímání mé role je pomoci Ministerstvu dělat věci správně.

Za kolik?

Po celou dobu budu vykonávat svou činnost bez nároků na odměnu, neboli zadarmo. Formálně mám nárok na úhradů přímých výdajů vzniklých v souvislosti s mými službami, fakticky tuto situaci nepředpokládám.

Smlouva je uzavřena na období  15.3.2017 až 31.12.2017 s možností okamžité jednostranné výpovědi z obou stran.

Jak?

Všechna zadání pro mě, která se rozhodnu přijmout, budou zveřejněna na webu mfcr.cz. Stejně tak kompletní výstupy mé práce (pokud je bude možné zveřejnit, anebo jejich zkrácená verze).

Má práce na  HlidacStatu.cz (Hlidac smluv a Hlidac EET) se nijak nemění, neomezuje, právě naopak. V nejbližších týdnech se naopak HlidacStatu.cz rozjede ještě více (nechce se překvapit 🙂 ). Na mé osobní komentáře státu a politiků to také nebude mít žádný vliv.

Ztrácím nezávislost?

Ne, neztrácím. Nevstupuji do politiky. Má role, má práce a mé výstupy jsou a budou pouze odborné. Ministerstvo mi nemůže a ani nechce omezovat mé výstupy v médiích a na internetu. Celá spolupráce bude maximálně otevřená a veřejně prezentovaná (kopii smlouvy najdete na konci textu).

Proč?

Jsem přesvědčen o tom, že pokud chci změnit chování státu u IT zakázek, pouze kontrolovat a kritizovat nestačí. Jakékoliv „hraběcí rady“ jsou sice líbivé, ale ve výsledku neefektivní.

Ve své roli mohu na konkrétních IT projektech pomoci  konkrétním lidem. Ukázat jim lepší způsoby zadávání IT systémů, pomoci nastavit nové způsoby projektového řízení IT projektů, navrhnout efektivní a moderní formy spolupráce na projektech mezi MF ČR a IT dodavateli. Zefektivnit, zlevnit, zrychlit a zkvalitnit IT  pro stát,  pro dodavatele a zejména pro občany a podnikatele.

Současně mi to umožní získat lepší vhled do specifik státní správy, právních a procesních omezení a způsobu uvažování státních úředníků.

 

Stát nemá dostatek motivace, zkušeností, know-how a odvahy k výrazné změně IT. Pokud chceme, aby se stát změnil, musíme mu pomoci. Není potřeba vymýšlet třetí českou cestu, stačí jít ve stopách Velké Británie (GOV.UK) a přenést do státu zkušenosti a postupy z nejefektivnější oblasti IT – z internetu. Přesně jako to udělala vláda Velké Británie.

Zkusit politikům a úředníkům na konkrétních projektech ukázat, že to funguje. A nakonec přitáhnout do služeb státu – alespoň na 2-3 roky – co nejvíce špičkových zkušených lidí z Internetu.

 

PS:  přečtěte si starší, ale stále platné články o GOV.UK.

    

Komentáře k “Na tenkém ledě?

 1. Není ta nezávislost trošku ztracená článkem III. bodem 8.? Pokud to správně chápu, tak v podstatě nemůžete o MFČR napsat nic, aniž by o tom oni dopředu nevěděli. Není to tak trošklu náhubek? Jinak držím palce a myslím, že to má smysl – uvidíme, zda a co se povedle změnit a případně i snížit odtok peněz pro IBM.

  1. Neni, tyka se to jen veci ktere nejsou verejne a ktere jsem se doVedel pri praci. Zakazat nemohou.

   Ale duvod clanku je jiny – ujisteni, ze omylem neuverejnim pracovni ci neaktualni dokument. Na to by me upozornili, rozhodnuti je na me. Pravne take

   1. Ač jsem trochu skeptický, děkuji Vám, Michale, za kritické oko, odvahu i nasazení. Snad z toho vznikne něco prospěšného – a nám ostatním (i dál od Prahy) vzor, že je nutné nejen mudrovat, ale i něco zkusit změnit.

   2. Tak to Vám držím palce:) Aby Vaše práce měla nějaký smysl, buď musíte mít nějakou konkrétní výkonnou moc, anebo volnost cokoliv zveřejnit.
    Tak trochu mám ale obavu, že za současných podmínek Vás zahltí spoustou nepodstatných dokumentů a budete zván na nedůležité schůzky, protože Váš čas cenný není – pracujete zdarma. A pokud se Vám podaří v tom balastu najít správnou cestu, nikdo Vás stejně nebude poslouchat. A až Vaše frustrace dosáhne vrcholu, budete si ji muset nechat pro sebe kvůli článku III, bodu 8.

 2. Super, hodně štěstí – konečně někdo kdo jenom neremcá, ale nebojí si vyhrnout rukávy a přiložit ruku k dílu. Palce nahoru i pro Ministerstvo, že se nebojí „najmout“ si svěho největšího kritika 🙂

   1. Něco v tomto duchu jsem měl v hlavě..a to jak si to pan Michal omlouvá mluví za vše..a zadarmo..atd..AB už si opravdu dělá co chce…a s kým chce.

 3. Podle mého to není dobré rozhodnutí. Zaprvé to Babiš rozhodně marketingově využije ve svůj prospěch něčím ve stylu „můj velký kritik po setkání se mnou procitnul a teď pro mne pracuje, pomáhá mi“. Zadruhé, pokud to nedopadne dobře, tak kdokoliv kdy pracoval pro Babiše a po rozchodu s ním ho kritizoval, tak toho Babiš vždy smete konstatováním, že je to „zhrzelý bývalý spolupracovník“, což jsem viděl naposledy včera v TV, kdy takto tituloval Slonkovou (a obdobně je to třeba u pana Wagenknechta). Vzhledem k mediálním možnostem Babiše a jeho bývalých spolupracovníků je pak jasné, čí tvrzení má větší dopad na mediální scéně a tedy pro běžné obyvatele. Prostě většina lidí Slonkovou nebere vážně, protože to vše dělá jen proto, aby se pomstila Babišovi. Ať se budete snažit sebevíc, tak vám toto také reálně hrozí. Třetí negativum – i vaše dobrá a kvalitní práce nemění nic na tom, že bude odvedena na problematických projektech typu EET, které jsou špatné už z principu a být pod tím na jakékoliv úrovni podepsán je dle mého špatně. Poslední čtvrté – je to práce pro Babiše = agenta STB (Bureš je to pro mne stále, i když si koupil vyškrtnutí) + kariérního člena KSČ + privatizátora v divokých časech s neuvěřitelnými zisky a úspěchy + neplatiče daní + pobírače dotací na úkor malých podnikatelů + lháře a mlžiče. Přesto všechno vám držím palce, ať to dopadne dobře a vzejde z toho něco nečekaně dobrého pro náš stát. Držte se.

  1. Mě je tedy sympatické že se AB s kritiky baví a reaguje na kritiku. Pořád lepší než kdyby hrál mrtvého boruka a jel si jeno mto svoje jako někteří jiní politikové.
   A to nejsem žýdný fanda AB.

 4. Já Vám fandím a za mě je to rozhodně pozitivní. Jsem rád že jsou lidi co se umí k věci postavit čelem a o Vás se nebojím .. když to nebude dávat žádný smysl stále máte „s možností okamžité jednostranné výpovědi z obou stran.“ a pak dále a rozhodně se zkušeností navíc můžete pokračovat ve své činnosti. Rozhodně mi dává více smysl do toho jít než to odmítnout jak se zase zdá některým jiným zde v diskuzi.
  Za mě palec nahoru.

  1. To není motivace. To je třeba základní lidská slušnost nebo používání hlavy (nikoliv jen k jídlu nebo aby nepršelo do krku).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *