Chcete volit prezidenta, ale nebudete doma? Požádat o voličský průkaz lze i mobilem, trvá to 2 minuty

V polovině ledna čekají občany České republiky další volby. Tentokrát budou vybírat svého budoucího prezidenta. Lidé, kteří už vědí, že nebudou v době voleb v místě svého trvalého bydliště, mohou zažádat o voličský průkaz. Ten jim umožní volit v jakémkoliv městě v Česku nebo na české ambasádě v zahraničí. Díky aplikaci na serveru Hlídač státu může zájemce vytvořit žádost o volební průkaz během pár minut, a to klidně i na mobilu. Stačí ji pak jen dopravit na příslušný úřad. Stejná aplikace z Hlídače státu byla lidem přístupná i při letošních volbách do Poslanecké sněmovny. Tehdy ji využilo 7950 lidí.

Aplikace je jednoduchá, rychlá a zcela bezpečná. Žádné osobní informace se neposílají přes internet, aplikace dokonce funguje i bez připojení k internetu. Vše je hotové za 2 minuty,“ říká Michal Bláha z Hlídače státu. Do aplikace na adrese volby.hlidacstatu.cz zájemce zadá své jméno, číslo občanského průkazu, adresu a způsob, jakým si voličský průkaz vyzvedne. Aplikace pak přímo pro něj vytvoří oficiální žádost, kterou pošle přes datovou schránku, anebo vytiskne, podepíše, podpis nechá úředně ověřit a nakonec ji doručí na úřad v místě trvalého bydliště. Při využití klasické pošty je ale nutné, aby žádost na úřad přišla nejpozději 5. ledna 2018.

Pro svůj voličský průkaz si pak žadatel buď přijde osobně, nebo si jej nechá poslat na předem určenou adresu. Může také pověřit svého příbuzného či známého, aby průkaz vyzvedl za něj. V tom případě ale musí sepsat plnou moc, na které bude úředně ověřený podpis.

Svůj podpis může zájemce bezplatně ověřit na jakémkoli krajském úřadě, obecním úřadě, úřadě městských částí nebo na obvodech statutárních měst.

Dalším způsobem, jak o voličský průkaz zažádat, je zajít osobně na obecní úřad v místě trvalého bydliště, a to nejpozději do 10. ledna 2018. V tomto případě není nutné sepisovat papírovou žádost, úředník jen zkontroluje totožnost a požadavek si zaznamená sám. Důležité je pouze domluvit se na způsobu předání průkazu.