Vzorný a vzorový přístup Úřadu průmyslového vlastnictví

V průběhu prosince jsme začali potichu monitorovat státní weby a sbírat historická data pro Hlídač státních webů. Monitoring probíhá velmi jednoduše, každou vybranou službu jednou za minutu zavoláme a ověříme rychlost odpovědi a připadně chybové hlášení. Interval 1 minuty jsme zvolili mimojiné proto, abychom hlídané služby zbytečně nezatěžovali.

Mezi monitorované služby jsme zařadili i jeden z formulářů Úřadu průmyslového vlastnictví, na adrese https://isdv.upv.cz/webapp/glob.frm. Po pár dnech monitoringu začal formulář vracet chybové hlášení. Bylo zřejmé, že jde o nějakou formu ochrany před dolováním dat, nikoliv chybu služby.

Já jsem si tohoto problému všiml až po týdnu, v sobotu 30.12.2017. Napsal jsem o tom krátkou zprávu na twitter a Facebook a současně jsem napsal mail na úřad s vysvětlením co děláme, proč a jak a s prosbou o ukončení blokování přístupu.

Vzhledem k době odeslání mailu a adresátům (napsal jsem to na vedení a obecný kontakt) jsem čekal reakci v novém roce. Byl jsem příjemně překvapen, když jsem už za 30 minut dostal odpověď, že situaci budou řešit. A neděli (31.12.!!) brzo ráno byl přístup pro monitorování povolen.

Byl jsem zcela šokován rychlostí, přístupem a vstřícností Úřadu průmyslového vlastnictví. Během dne jsme si vyměnili ještě několik zdvořilostních mailu.

Dnes nám úřad pod Facebook příspěvek přidal i podrobné vysvětlění (které jsem předtím již stručně dostal do mailu).

Úřad průmyslového vlastnictví Rádi bychom doplnili, proč vůbec k blokování došlo:

Ověřování dostupnosti služeb úřadu pomocí systému Hlídač státuzačalo vykazovat známky hromadného stahování dat. Tomuto úřad brání z důvodu zneužití získaných dat pro vytváření podvodných faktur přihlašovatelům a majitelům průmyslových práv (patentů, ochranných známek atd.). Na tento problém úřad upozorňuje na svém facebookovém profilu Úřad průmyslového vlastnictví, na Twitteru www.twitter.com/UPVcz, na svém webu www.upv.cz/cs/upv/aktuality/varovani/varovani-rejstriky.html a řeší tuto problematiku s dalšími podobnými úřady v Evropské unii.

Jedná se tedy o opatření v zájmu ochrany přihlašovatelů a majitelů průmyslových práv a jejich osobních dat. Pro ostatní uživatele byly on-line služby úřadu po celou dobu od 23.12.2017 10:01 do 30.12.2017 11:00 dostupné.

Blokována byla pouze konkrétní IP adresa počítače, ze kterého ověřování probíhalo. V této strategii z výše zmíněných důvodů bude úřad dále pokračovat.

V roce 2018 úřad plánuje publikaci dat o průmyslových právech ve formě otevřených dat (XML), nicméně tato data budou také z výše uvedených důvodů očištěna od osobních údajů.

Poslední věta odpovídá mou jedinou možnou výtku k této situaci – proč složitě a nepohodlně blokovat přístup k veřejným datům, když je možné je zveřejnit jako open data.

Jsem rád, když občas namísto komunikace s neochotnými a nekompetentními úředníky narazím na pravý opak a namísto kritiky mohu pochválit. A případě Úřadu průmyslového vlastnictví a pánů Kratochvíla a Paclíka tak činím obzvlášť rád. Díky.