Kauza „školství platí dopravu zdarma“. Je doprava (téměř) zdarma v Evropě normální či výjimečná?

8. ledna 2018 schválila vláda  programové prohlášení vlády, které obsahovalo závazek jízdného zdarma pro studenty a seniory.

Vláda přijme rozhodnutí, které za stanovených podmínek umožní bezplatné užívání osobní železniční dopravy pro důchodce starší 65 let, žáky a studenty do dovršení věku 26 let.

27. února 2018 schválila vláda v demisi návrh ministerstva dopravy slevu 75% na jízdné pro studenty do 26 let a seniory nad 65 let. Děti do šesti let budou jezdit zadarmo jako dosud. Sleva jízdného má stát letos 3,26 miliardy korun, přičemž se počítá s tím, že je vláda vezme z rozpočtové rezervy. Od příštího roku vyjde zlevnění jízdného na 5,83 miliardy korun ročně.

Peníze na tuto slevu se však neberou z rozpočtové rezervy, jak bylo původně plánováno, ale z rozpočtů jednotlivých ministerstev a úřadů

Informace, že nejvíce peněz jde z rozpočtu Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva školství vzbudila velmi silné negativní ohlasy. Rozsah nesouhlasu byl tak veliký, že si toho všimlo PR oddělení Hnutí ANO a vyjádřil se k němu i premiér v demisi Andrej Babiš.

Tvrzení premiéra, že se jedná o peníze, které ministerstva nebyla schopna utratit, bylo okamžitě podrobeno kritice. Martin Jaroš se ptá na náhle se objevivších 170 mld Kč přebytku, o kterých se A.Babiš zmínil a nechápe, kde se tak najednou vzali, proč byl  oznámen schodek rozpočtu 6.3 mld Kč a proč se na důchody musí vzít 21mld z Fondu národního majetku. Česká středoškolská unie a studenti vysokoškolských oborů s postupem vlády také nesouhlasí a namítají, že nevyčerpané peníze z rozpočtu školství má zůstat ve školství.

„Je pro nás nepřijatelné, že druhé největší škrty jsou právě v oblasti vzdělávání. Požadujeme, aby vláda toto usnesení revokovala, plánovaný výdaj 400 milionů korun vyhledala v jiných kapitolách státního rozpočtu a tyto peníze z rozpočtu školství reinvestovala do některé z oblastí vzdělávání,“ uvedli studenti pedagogických fakult z iniciativy Otevřeno a představitelé České středoškolské unie ve výzvě nazvané „Odmítáme levnou jízdu za horším vzděláním“.

Jak je to se slevou na jízdné v Evropě?

(za skvělý přehled, ze kterého jsem převážně čerpal, děkuji serveru EuroTransGuide)

Níže jsou uvedeny slevy v evropských státech na železnici, převážně pro seniory.

[supsystic-tables id=1]