Hlídač je tu pro vás již 2 roky!

2 roky činnosti, přes 120 milionů záznamů v databázi, téměř 1.5 milionu smluv, 200 milionů zanalyzovaných stránek dokumentů a stovky tisíc uživatelů od novinářů, přes politiky až po běžné občany. To je jen malý výčet čísel a aktivit, která má Hlídač za sebou. Podívejte se na stručnou infografiku, kterou jsme připravili.

“Když jsem Hlídač programoval, myslel jsem si, že to dělám pro sebe, pár aktivistů a novináře. Obrovská a většinově pozitivní odezva veřejnosti i státní správy mě překvapuje dodnes a jsem za ni velmi vděčen.”, říká zakladatel Hlídače Michal Bláha.

Cílem Hlídač státu je vyšší transparentnost státní správy. Pomáhá se získáváním a analýzou dat z mnoha oblastí – dokáže prohledávat smlouvy a jejich propojení na konkrétní osoby a organizace, eviduje a kontroluje veškeré veřejné zakázky ve státní správě, prohledává osoby, transparentní účty politických stran nebo nově dostupnost státních webů a IT systémů.

Hlídač posiluje

Celý projekt navíc nabírá na síle. Z jednomužné aktivity Michala Bláhy se stává otevřený projekt, do kterého začínají přispívat další a další lidé – od vývojářů až po analytiky. Hlídač se tak chystá propojit svá data například s katastrem nemovitostí, veřejnými zakázkami nebo se podívat na zoubek dotacím.

Velkým pomocníkem je Hlídač také pro novináře, kterým dokáže ušetřit mnoho hodin při získávání dat z veřejných zdrojů a jejich propojování. Hlídač má na tak na kontě stovky citací v nejrůznějších reportážích a článcích.

,,Tak, jak má Hlídač k dispozici stále více dat a dokáže je efektivně propojovat, dostává se k informacím, které byly před několika lety nemyslitelné. Data, které jsou na jednom místě neužitečná a dokážeme k nim získat kontext, získávají zcela jiný rozměr” doplňuje Filip Molčan.

Připojte se k nám nebo přispějte

Celý projekt je živ především z darů několika mecenášů a stovek malých dárců, kterým patří velký dík. Hlavním cílem pro další období je mimo dalšího rozvoje projektu také postupné otevírání vývojářům – Hlídač státu se tak může stát jedním z nejvýznamnějších open-source projektů u nás.

A samozřejmě stále platí – pokud máte čas a chuť, připojte se k nám, pokud umíte pomoci finančně, budeme také rádi!