Bankovní identita prošla parlamentem

Poslanecká sněmovna schválila na konci minulého roku novelu zákona o bankách, která zavádí pro široké využití bankovní identitu a otevírá tak trh se službami v oblasti elektronické identifikace.

Co je bankovní identita? Zjednodušeně řečeno, budete se přihlašovat stejnými hesly a kódy, jaké používáte ve svém internetovém bankovnictví.

Jedná se o novelu zákona o bankách, zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu (AML), zákona o pojišťovnictví a zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. BankID zákon primárně rozšíří stávající okruh činností, které banky mohou vykonávat, o poskytování elektronické identifikace, autentizaci a služby vytvářející důvěru, jakož i další související služby. Dále umožní bankám a pojišťovnám přistupovat do základních registrů a dalších vybraných informačních systémů veřejné správy a ověřovat aktuálnost údajů o jejich klientech. Zákon nyní čeká na schválení Senátem.

V praxi si nebude nutné si pořizovat elektronickou občanku spolu s nepohodlnou čtečkou či se zakládat datovou schránku. Více než pět milionů klientů bank mají přístup k internetovému bankovnictví a budou se moci ke státním službám přihlásit pomocí přístupu do něj.

Bankovní asociace již své promo na bankovní identitu zahájila webem na adrese https://www.bankovni-identita.cz/

https://www.youtube.com/watch?v=k54noZtV3h4

Novela zákona o bankách – bankovní identita by Michal Bláha on Scribd