Jak hlídat vyjádření politiků na soc. sítích?

Zajímáte se o názory politiků na důležitá témata? Chcete si ověřit, zda politici dodržují své volební sliby nebo jestli jsou jejich názory jako aprílové počasí?

Protože i my považujeme za důležité, aby měl občan přehled o tom, co politik řekne nebo napíše, připravili jsme pro Vás vyhledávací databázi s vyjádřením politiků. Ukládáme je pro Vás z Facebooku, Twitteru a přidali jsme i YouTube. Ty jsou dnes už běžnou součástí našich životů a místem, kde můžeme zjistit nejen to, jak se má tetička z Austrálie, nebo jaký vlog natočil mladý youtuber, ale i to, co se právě řeší v politice.

Pro vyhledávání konkrétních vyjádření, začněte jako vždy na úvodní stránce Hlídače státu – kam kliknout poradíme v náhledu.

 

Nemůžete se dočkat až naši databázi s vyjádřeními vyzkoušíte? Klikněte sem

Vyhledávání vyjádření politiků na Facebooku a Twitteru funguje jako většina dalších databází na Hlídači státu. Se správným vyhledáváním Vám pomůže nápověda.  Ukázku na příkladech všeobecného vyhledávání objevíte v článku o prefixech a operátorech.

Teorii už znáte, můžeme se na to vrhnout prakticky:

Začnete tím, že přímo na stránce databáze vyjádření politiků na Facebooku a Twitteru, zadáte hledané vyjádření přímo do vyhledávacího okna.

  •  Vyhledávat můžete výroky konkrétní osoby – v příkladu vyhledáváme výroky Andreje Babiše na téma „dph“.

A po kliknutí na tlačítko hledat už můžete vybírat z relevantních výsledků.  

Co jsme našli?

  • Na prvním obrázku jsme vybrali Twitterovou zprávu, kdy politik – v našem příkladu pan Andrej Babiš – sdílel zprávu někoho jiného. 

 

Samotná zpráva – náš přepis i originál se Vám zobrazí po kliknutí na tlačítko „celá zpráva“. 

 

  • Vyhledávat můžete i aktuální „téma“ a zjistit tak reakce politiků na danou situaci. 

Zkoušeli jsme, co najdeme ve vyjádření politiků ke kauze elektronických dálničních známek. V příkladu vidíte počet výsledků pro zadané spojení „dálniční známky“ nebo „e-shop na dálniční známky“. 

  • Vybírat všechna prohlášení politika

Jméno politiků, které máme v databázi zařazeny, najdete v seznamu na stránce s databází v dolní části. 

Kliknutím na příslušný název sociální sítě si můžete filtrovat i výsledky vyjádření všech politiků pouze z Twitteru nebo Facebooku. Nově jsme přidali i účty politiků na YouTube.