Důležité změny, která mohla přinést neschválená novela daňového řádu

Snímek Obrazovky 2020 05 29 V 16.15.34

 

Poslanci dnes neschválili kritizovanou novelu daňového řádu. Tu Senát do sněmovny vrátil s desítkou pozměňovacích návrhů, které neprošly. Pro schválení původní verze chyběly tři hlasy.

 

Jednou z nejkritizovanějších součástí předlohy bylo například prodloužení lhůty pro vracení nadměrných odpočtů na DPH z nynějších 30 na 45 dní. Podle ministryně financí měla tato změna především pomoci se zacílením kontrolní činnosti. Vedlejším dopadem schválení novely mohlo být podle Aleny Schillerové také zlepšení hospodaření státu za letošní rok, a to až o 16 miliard korun. Odpočty na DPH by se vracely místo v prosinci až v lednu. Dalšími novinkami, které novela mohla přinést, mělo být například prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání či položení základů online finančního úřadu (portál MOJE Daně).  

 

Nejdůležitější body neschválené novely

 

 • zkrácení termínů pro přiznání daně podané online
  • o měsíc prodloužený termín pro online podání daňového přiznání
  • 15 dní vrácení přeplatku daně
 • nulová tolerance zpoždění u termínu plateb
 • snížení veškeré sankce o šest procentních bodů ze současných 16 procent na deset
 • zvýšení částky, od které vzniká sankční úrok, na 1000 korun
 • snížení úroků z prodlení, a to o osm procentních bodů nad repo sazbu
 • prodloužení lhůty pro vracení nadměrných odpočtů DPH ze současných 30 na 45 dnů

 

Digitalizace daňového portálu

Neschválení novela má negativní vliv i na digitalizaci daňového portálu, Ministerstvem financí zjednodušeně komunikované jako MOJE Daně (MOJE – MOderní a JEdnoduché).

Hlavní dopad je v zákoně skryt pod výrazně zavádějícím pojmem daňová informační schránka. Ve skutečnosti by bylo lepším pojmenováním „daňový portál“ nebo „digitální služby“.

Daňová informační schránka už existuje mnoho let, ale velké množství firem o její existenci neví. Dosud ji používá pouze zhruba 50 000 subjektů. Navíc její funkcionalita byla velmi omezená – zjednodušeně šlo o sdílené místo, kde firma našla všechnu komunikaci s FÚ a s ní související dokumenty, platby, nedoplatky apod. A kam mohla dát také přístup svému daňovému poradci či účetnímu. Nebylo však možné skrz ni oficiálně komunikovat s FÚ. K tomu sloužila datová schránka, elektronicky podepsané dokumenty či doporučené dopisy. 

Nový portál MOJE daně (v zákoně skrytý pod novelou daňové informační schránky) přinášel významné změny – zejména přístup i pro lidi bez datové schránky a možnost plnohodnotně i bez datovky komunikovat a posílat podání FÚ elektronicky.

Změny plánované v novele: 

 • možnost přihlásit se k finančnímu portálu pomocí NIA (občanský průkaz, i-ebanking / SONIA) a datové schránky
 • možnost posílat přiznání a další podání skrz tento kanál a komunikovat tak s FÚ i tímto způsobem fyzickým osobám a firmám, co nemají nebo nechtějí mít datové schránky
 • možnost poskytnout přístup a práva účetní či daňovému poradci ke komunikaci a podávání přiznání směrem k Finančnímu úřadu