11. Jednotná grafika a uspořádání

Quote 18

Český stát nemá jednotný vizuální styl, ani společná pravidla pro organizaci a uspořádání informací na webových stránkách a dalších komunikačních kanálech (v dopisech, e-mailech, notifikacích atd.). Na dřeň to obnažila epidemie COVID-19, kdy se úřady pokoušely komunikovat důležité pokyny občanům. Výsledkem byl ale pouze velký a nepřehledný chaos

Všechny státní weby, a někdy dokonce i různé agendy stejného úřadu, se mezi sebou dramaticky liší. Jsou odlišně uspořádané, jinak barevně, rozdílné jsou také principy, ovládací prvky, grafika, ikony – zkrátka nic není stejné. Pro občana to je stresující, nepřehledné a odpuzující. A nejhorší ze všeho je neintuitivnost, kvůli které je následně celá komunikace se státem zcela neefektivní.

Proč myslíte, že jsou všechny obchody Lidlu, Alberta a jiných světových značek uspořádané stejně? Aby se zákazník snadno orientoval, bez ohledu na to, jakou pobočku navštíví.

Proč myslíte, že Apple používá ve všech aplikacích jednotný design styl? Proč jsou hlavní ovládací prvky v autě (volant, pedály, řazení) velmi podobné?

A vzpomeňte si, jak vás štvala vysílačka nové televize, která měla úplně jiné čudlíky a museli jste si na to zvykat. 

Použití jednotného UX (User experience) – tzn. barevnosti, uspořádání prvků na stránce, grafika a velikost ovládacích prvků, jazyk a další, dramatickým způsobem zvyšuje přehlednost IT služeb státu, a v konečném důsledku je i zlevní.

Jaké jsou výhody jednotného UX? Použití stejného jazyka a designu jako pro všechny IT služby znamená:

  • Uživatelé důvěřují službám státu, protože rozpoznávají jeho styl.
  • Úřady nemusí vymýšlet vlastní grafiku, ale mohou se soustředit na jedinečné části svých služeb
  • Společné vzory a styly jsou založeny na intenzivním datovém a uživatelském výzkumu, který probíhá kontinuálně.

Stát se pokusil o definici svého stylu. Při spuštění Portálu občana vydal tzv. Design Systém GOV.cz. Bohužel, poslední aktualizace je z října 2018 (!!). Přes opakované sliby stále není vydán pod volnou licencí jako open source, a hlavně – žádný úřad povinně ani dobrovolně tento design nepoužívá.

Máte nápad na zlepšení fungování českého státu? Vložte ho do našeho formuláře