19. Software vyvíjený na zakázku musí být open source

Quote 67

Říká se, že software požírá svět. Státního softwaru vyvíjeného na zakázku je nepředstavitelně mnoho a drtivá většina má formu uzavřeného SW. Software a jeho kvalita či nekvalita ovlivňuje občana stejně jako jakákoliv jiná státní infrastruktura. Přitom stát není schopen IT projekty kvalitně řídit.

Špatně postavený most nebo nemocnice je všem na očích. Jakýkoliv občan statik může jet na stavbu se podívat a třeba varovat skrze noviny o potencionálních nebezpečích. Pokud stát špatně postaví closed-source webovou aplikaci, nikdo nezmůže vůbec nic. Nikdo se většinou ani nedozví, když uniknou data nebo dojde k jejich ztrátě. U open source projektu je hned jasně vidět, když se záplatuje bezpečnostní díra nebo jiný problém.


Závislost státu na IT infrastruktuře bude čím dál tím vyšší nastupující generace nejsou zvyklé vyplňovat formuláře na papíře, ale v prohlížeči. Proto by se měl zavést zákon, ať všechen zakázkový software vyvíjený pro veřejné instituce je také veřejný. Ať se otevře cesta ke skrutinizaci kódu širokou odbornou veřejností. Dále se tím sníží riziko vendor lock-inu a dodá se na transparentnosti, která IT zakázkám tolik chybí.


Open source přináší větší bezpečnost, zlevnění vývoje, vyšší transparentnost, kontinuální vývoj, rychlejší opravu chyb a nedostatků, prozákaznický přístup (IT vzdělaný občan či firma má možnost navrhnout vylepšení aplikace) a omezení vendor-locku. 

Je to opravdu velmi jednoduchý lék. Stačí jen ho předepsat.

 

Autor: Jiří Špác