20. Automatizace primitivních operací

Quote 32

 

Pokud se zajímáte o zemědělství, jistě znáte portál eagri.cz, oficiální portál Ministerstva zemědělství. Při žádání o dotace (ať už zemědělské nebo de minimis) je potřeba přístup do tohoto portálu, s uživatelským jménem a heslem. Právo přístupu má kdokoliv. Přesto je potřeba se podivným způsobem prokázat, aby vám byly následně přihlašovací údaje přiděleny. Kontrolu zaslaných dokladů a přidělování účtů vykonává několik úředníků skrz speciální formuláře. 

Žadatel musí stáhnout, vyplnit a podepsat PDF formulář dohledatelný na portálu, který následně osobně odevzdá na pobočce SZIF nebo odešle datovou schránkou. Fond v ideálním případě během několika dnů žádost vyřídí, založí novou registraci a odešle přihlašovací údaje k systému na eagri.cz. 

Přestože má právo na přístup do systému každý, registrační postup je absurdně složitý. Pokud žadatel nemá datovou schránku nebo kvalifikovaný elektronický podpis, musí osobně na pobočku – ano, pouze kvůli přihlašovacím údajům na webovou stránku.

Zábava nastává, jestliže své přihlašovací údaje zapomenete. V dnešní době každá služba na internetu nabízí možnost resetovat zapomenuté heslo (automatickým procesem je skrz další kontrolní faktor přiděleno nové heslo, nebo jsou zaslány pokyny k jeho změně). Jde o zcela běžnou věc, které vyřeší automaticky všechny složité i primitivní služby, a to během pár sekund. Ne však portál Ministerstva zemědělství.  

Jestliže zapomenete přihlašovací údaje na eagri.cz, musíte nejprve kontaktovat infolinku s žádostí o reset hesla (naposledy jsem na operátora čekal doba 10 minut). Přes telefon si ověří vaše jméno, login a telefonní číslo. Operátor následně odešle žádost o změnu vašeho hesla na informační oddělení SZIF nebo samotného portálu, kde jeho žádost zpracují další úředníci a během až 24 hodin (oficiálně, v pracovních hodinách to ale trvalo jen pár minut) vám pošlou SMS zprávou nové heslo. 

K jedné primitivní operaci, která ve všech obdobných systémech po celém světě funguje automaticky a zabere přibližně 10 sekund, potřebuje český stát minimálně dva úředníky a call centrum, jež požadavky sdružuje. Pokud má žadatel štěstí, během „pouhých“ 24 hodin obdrží nové heslo k přihlášení na portál Ministerstva zemědělství. Tyto absurdní zbytečnosti je naprosto nutné zrušit.