26. Odstranění povinnosti používat NEN

Quote 41

Proč je to problém?

Systém NEN (Národní elektronický nástroj pro administraci a zadávání veřejných zakázek) je předražený systém, který omezuje inovace ve veřejném zadávání a výsledkem je klesající počet nabídek na vypisované zakázky. NEN je tak komplikovaný a uživatelsky nepřívětivý, že zadavatelé z řad centrálních orgánů státní správy museli být přinuceni usnesením vlády pro přesun z komerčních nástrojů. Objevuje se argument, že NEN je zadarmo. Pořízení NENu však stálo cca 500 mil Kč a měsíčně stojí více 10 mil. Kč jej udržet v chodu, což jsou náklady násobně převyšující výnosy z provozu všech komerčních systémů (a to přesto, že NEN používá jen necelá 4 % zadavatelů v ČR). Zadavatelé mohou používat NEN bezplatně, ale stát vynakládá astronomické částky, aby systém udržel v chodu, celkový dopad na veřejné finance je tedy záporný.

Řešení: Povinné používání NEN nahradit závaznými požadavky na elektronické nástroje a liberalizovat trh.

Zdůvodnění: Stát je „proslulý“ svojí akceschopností co se týče inovací a starostí o zákazníka (občana). NEN je typickým výsledkem tohoto snažení: navržen před více jak 10 lety na principech ještě starších, zhotoven s několikaletým zpoždění za násobky původní ceny. Již v době svého vzniku byl zastaralý a stále stárne. I když byl úřadům po dokončení nabízen zadarmo, nikdo ho nechtěl používat, tak jeho využívání musela vláda nařídit, aby mimo jiné splnila vůbec podmínky dotace z peněz EU. Neexistuje zde žádná vnitřní motivace NEN vylepšovat. Jakákoliv snaha o změnu vyžaduje veřejnou soutěž, takže akce na roky. Pokud je cílem zpřístupnit veřejné zakázky podnikatelské veřejnosti v ČR, pak NEN je spolehlivá hradba, která veřejné zakázky ubrání pro pár vyvolených firem.  Odstraněním NENu se rozběhne regulérní soutěž, kdy komerční nástroje mohou mezi sebou soutěžit, kdo nabídne lepší prostředí pro soutěžení veřejných zakázek. Strach státu o data veřejných zakázek se dá vyřešit jednoduše jejich plným zveřejněním pomocí konceptu OpenData.

 

Autor: David Horký

 

Nestyďte se a přidejte úkol i vy!

Komentáře k “26. Odstranění povinnosti používat NEN

  1. Pokud bude jednotný jeden centrální systém, kde najdu všechny zakázky dle klíčového slova=jsem pro.
    Ale stávající praxe, kdy se to soutěží na 10ti různých tržištích a každá instituce má svůj vlastní E-ZAK (tedy celkem by jsme měl sledovat 1000 institucí). V rámci FEN (který měl některá tržiště centralizovat) ani nelze nastavit automatické notifikace na email dle klíčových slov. Vyhledáváte to dle CPV, ale stejně nenajdete vždy vše. Protože úředník vyhodnotí CPV špatně. Tedy pokud chcete sledovat všechny zakázky, musíte mít všude informátory a nebo jednoho člověka co celý den bude projíždět tržiště a hledat zda někdo něco nevypsal. Tedy zase ty menší firmy to dělat nebudou… Můj názor z praxe.

  2. Klíčová slova systém nikdy neměl v zadání – bohužel. CPV nejsou v zásadě uživatelsky k ničemu, pro běžného uživatele nesrozumitelná, pro kontroly nic neříkající a obsahově je vymezení zralé na pořádný tezaurus. NENu absolutně chybí interaktivní uživatelské nástroje – ty ministerští úředníci neumí zadat (nejsou odborníci a právní vzdělání jaksi nestačí) a soukromý sektor, který má dominantní postavení v dodávkách IS pro státní správu, je nepotřebuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *