Armádní nákup samohybných houfnic vzbuzuje otazníky

Obrázek1 2

Vedení ministerstva obrany a Armády ČR nedávno oznámilo, že po pečlivém výběru vyhodnotilo jako nejlepšího dodavatele nových děl pro Armádu ČR konsorcium francouzské státní firmy Nexter a domácí Tatra Trucks, která bude dodávat podvozek včetně kabiny pro nové samohybné houfnice. Za 52 kompletů by měla Česká republika zaplatit 5,95 miliard korun.

Samohybné dělo Caesar společnosti Nexter

Armádní zakázky jsou vždy předmětem velkého zájmu dodavatelů, protože drahé položky, kterými zbraňové systémy jsou, platí stát a to je vždy jistota přísunu peněz. Ihned po začátku koronové krize se mluvilo o tom, že se začne škrtat v těch největších výdajích – a armáda byla logicky první na řadě, protože její investiční položky jsou opravdu velké. V polovině května však poněkud překvapivě premiér Andrej Babiš spolu s ministrem obrany Lubomírem Metnarem na tiskové konferenci oznámili, že se armádní zakázky škrtat nebudou, protože je potřeba, aby Armáda ČR dokončila přezbrojení těch systémů, které fungují ještě z doby Varšavské smlouvy. 

To je i případ dělostřelectva, kde Armáda ČR využívá (česko)slovenské houfnice Dana, jejichž životnost je již dávno překročena a jsou, stejně jako bojová vozidla pěchoty, jejichž pořízení by mělo být největší armádní zakázkou v historii (52 mld. Kč), udržována jen díky umu armádních servisních techniků a za nemalých nákladů.

Když ministr Metnar a náčelník generálního štábu Aleš Opata oznámili, že za necelých 6 miliard Kč pořídí dělostřelecké houfnice Caesar, které vyrábí francouzská státní společnost Nexter a dodavatelem podvozků vč. kabiny je Tatra, zdálo se to jako skvělé řešení. Jako příklad úspěšné spolupráce je uváděna dodávka této dvojice firem pro Dánskou armádu. Při bližším zkoumání této zakázky a dalších zakázek podobného typu však vyvstává řada otazníků.

Obchod pro armádu Dánska byl uzavřen v roce 2017 na 15 houfnic Caesar v celkové hodnotě 40,3 milionů euro, což je 2,686 milionů EUR za kus (tedy cca 72,5 milionu Kč za kus). České houfnice od stejné dvojice dodavatelů vycházejí na 5,95 miliardy korun, což je zhruba 105 milionů korun za soupravu

Švédský Archer Bofors Defence AB dodal jeho domácí armádě 24 kusů děl Archer v roce 2010 za 100 milionů amerických dolarů, což vychází na cca 91,6 milionů korun za kusSlovensko před dvěma léty objednalo objednalo 25 kusů domácích děl Zuzana 2 za 172 miliónů euro, což je 4,5 miliardy korun a cca 185 milionů Kč za dělo.

Hlídače v této souvislosti zajímalo, v čem se tedy liší děla pro Armádu ČR a královskou dánskou armádu. „Ministerstvo obrany v současné době vede jednání s potenciálním dodavatelem, jehož součástí jsou i specifické požadavky vyplývající z budoucího využívání houfnice českou armádou. Porovnání rozdílů s houfnicí pořízenou dánskou armádou bude proto možné až po ukončení zmíněných jednání. Již dnes však lze předpokládat, že zbraň se bude lišit v různých technických provedeních, např. v rozložení schránek na materiál podle konkrétních potřeb dělostřelectva AČR,“ odpověděl Jiří Caletka z odboru komunikace ministerstva obrany. 

Podle něj si je resort obrany dobře vědom důležitosti zakázky a akcentuje její kvalitní přípravu i v současném nestabilním období v důsledku Covid-19. „Jednání s potenciálním dodavatelem skončí, až resort obrany obdrží závaznou nabídku,“ dodal Caletka, aniž by specifikoval časový horizont takového kroku. Ministerstvo očekává dodávky v letech 2022-26. Součástí smlouvy bude prvotní dodávka munice, dva simulátory, servisní souprava, školení instruktorů a technického personálu. Mluví se také o opci na dalších 12 kusů pro případ operačních ztrát.

Dánské houfnice Caesar v nesnázích, zpoždění bylo důvodem zrušení kontraktu v Thajsku

V souvislosti s dodávkou dánské královské armádě není bez zajímavosti také informace o zpoždění dodávek. Dodací lhůta ve smlouvě z roku 2017 na královskou dodávku zněla na 27 měsíců. Před vypuknutím pandemie (po cca 40 měsících) dodal Nexter podle serveru Defense Brief pouhé dvě soupravy. Zbytek dodávky hodlá dodat až příští rok na jaře. Uváděným důvodem je pandemie koronaviru a s tím zpožděná výroba. Dánové navíc objednali další čtyři systémy Caesar v roce 2019, ty podle serveru budou dodány až v roce 2023.

Problémy Nexter potkaly také v případě dodávky pro královskou armádu Thajska. Kontrakt, který byl původně uzavřen v roce 2009 na dodávku šesti dělostřeleckých kompletů musel být nakonec zrušen kvůli mnoha problémům v dodávkách v náhradních dílů. Vedení thajské armády se podle listopadového článku odborného serveru Shepardobávalo, že v případě, že by některé z děl mělo poruchu, bylo by na dlouhou dobu vyřazeno. Francouze v horkém a vlhkém Thajsku nakonec nahradil Izraelský systém Atmos.