Podzimní novinky na Hlídači

Jak Chtějí Jednotlivé Parlamentní Strany Zvládnout Krizi A Zachránit českou Ekonomiku? 2

Data o COVID-19

Již od začátku koronavirové pandemie intenzivně lobujeme za větší informovanost a otevřenost státu ohledně dat a rozhodnutí kolem COVID-19. Od června 2020 byl jedním z nejdůležitějších výsledků mj. vznik semaforu, podle kterého se vláda bohužel dokázala držet pouhých 5 týdnů.

Následně jsme jako první získali konkrétní data o kapacitách a plánovaných kapacitách Chytré karantény, které jsme poté další týdny konfrontovali s vyjádřeními vládních politiků a pracovníků Ministerstva zdravotnictví. Ve spolupráci s Petrem Šimečkem z Kebooly jsme pomáhali identifikovat chybějící informovanost zdravotního systému a záchranných složek o aktuálních kapacitách nemocnic a pomohli ji zlepšit (viz níže). 

Kromě toho neustále sledujeme skutečně vydanou pomoc vlády v rámci COVID podpor příjemce podpory COVID programů.

 

Kapacity nemocnic a jejich připravenost na COVID

Ministerstvo zdravotnictví zatajovalo data ÚZIS, která ukazují připravenost nemocnic na COVID, jejich aktuální kapacitu i změny kapacity v čase. Tajilo je nejen před veřejností, odborníky, ale také před záchrannými službami, doktory a nemocnicemi navzájem. Nám se podařilo tato velmi zásadní data získat, následně ÚZIS zahájil pátrací akci plnou výhružek a po pouhých třech dnech nás od dat odstřihl. To však stačilo k rozpoutání nejen společenské diskuze o potřebě zveřejnění těchto dat, ale i tlaku od politiků prakticky všech politických stran. Nyní je pravidelně doplňujeme a zveřejňujeme v plném rozsahu.

Mají však zdravotníci v dnešních dnech přístup k datům? Zaměřili jsme se nejen na to, ale i na problémy v komunikaci s ÚZIS a jejich neopodstatněnou neochotu data zveřejňovat

 

K-index: index korupčního rizika

Co je K-indexVelký projekt, ke kterému jsme technicky, analyticky a informačně postupně směřovali dva roky. Slavnostně jsme ho představili veřejnosti 15. září.  

K-index slouží k hodnocení hospodárného a transparentního nakládání s veřejnými prostředky státních institucí. Pomocí tvrdých dat z registru smluv a dalších objektivních a měřitelných údajů na něj navázaných, v něm chce co nejpřesněji identifikovat riziková místa a kritické oblasti. K-Index je zveřejněn pro 1012 úřadů, organizací a státních firem. Připravili jsme pro veřejnost a novináře i žebříčky srovnatelných skupin, jejich porovnání a detailní metodiky.

Tento projekt je možný díky podpoře ve výši 1,8 milionu korun (na 17 měsíců) od Nadace OSF v zaměření Advokační a watchdogové aktivitu programu Active Citizens Fund.

 

 

Platy úředníků

Naše spolupráce s PlatyÚředníků.cz je dalším krokem k transparentní státní správě. Online platforma nabízí na jednom místě informace o platech, odměnách a náhradách nejvyšších veřejných činitelů z 52 nejdůležitějších státních orgánů a institucí. Od nového roku, kdy se stal Hlídač státu hrdým partnerem projektu a podporuje ho jak finančně, tak lidsky, je možné platformu dále provozovat a rozvíjet.

Velký úspěch bylo zveřejnění platů sedmi vedoucích úředníků Pražského hradu. Dohnat Kancelář prezidenta k odpovědnosti se podařilo především díky aktivitě Kristýny Bašné, iniciátorky projektu PlatyÚředníků.cz. Jsme hrdí na to, že můžeme být součástí tak skvělého projektu!

 

Našipolitici.cz

Jsme hrdí, že největší online databáze o českých politicích úspěšně běží a využívají ji tisíce lidí. Projekt Našipolitici.cz má za cíl představit široké veřejnosti unikátní a faktický přehled informací o českých politicích. Databáze vznikla díky spolupráci protikorupční organizace Transparency International a Česko.Digital. Hlídač státu pomohl jak s technologickým vznikem, tak se sdílením a ověřováním dat. Naši politici je projekt, který je naším velmi přirozeným partnerem ve zvyšování transparentnosti českého státu a politiky.

 

 

Nominace na Křišťálovou lupu 2020

Velké díky všem, kteří nás nominovali na Křišťálovou lupu 2020, vážíme si toho! Nyní přichází ta nejdůležitější část: hlasování veřejnosti. Každý může dát svůj hlas až do 2. listopadu. Budeme rádi, když nás podpoříte v kategorii Nástroje a služby. Děkujeme!

 

 

 

 

Hlídač státu na Donio.cz!

Podpořte nás tím, že si sami uděláte radost! Spustili jsme projekt na Donio.cz, kde jsme pro vás připravili opravdu originální odměny. Z každého vámi zakoupeného daru dostaneme peníze na podporu našeho fungování a budeme moct hlídat hospodaření státu ještě více. Nejenže uděláte dobrou věc, ale navíc se můžete stát majitelem limitovaných triček Hlídače státu a ukázat tak ostatním, že jste naším hrdým podporovatelem. A koupě zážitku? To není jen příspěvek na naše fungování: garantujeme vám neopakovatelné a jedinečné setkání přímo se členy týmu!

Je libo stylový kus oblečení s prezidentem snícím o hladových umělcích? Či společné zoufání si nad nefungující státní správou s Michalem Bláhou? Vše jen v omezeném množství, tak neváhejte.

 

Vylepšení na Hlídači

A nespočet dalších vylepšení, oprav a zjednodušení!