Hra na schovávanou: proč státní weby neodkazují na nový informační portál o covidu?

Screencapture Covid Gov Cz 2020 11 22 18 12 48

Aktualizaci (k 7.12.) najdete v samostatném článku zde.

Nový vládní portál covid.gov.cz se již zaběhl a pomáhá spoustě lidem. My jsme se nyní po 14 dnech od jeho slavnostního spuštění podívali, jak na něj jednotlivé státní weby odkazují.

Dne 23. 11. 2020 jsme článek také doplnili o vyjádření Vladimíra Dzurilly. 

Stejně jako na jaře při první vlně, i na podzim jsme analyzovali nejdůležitější vládní portály. Soustředili jsme se především na to, jak informují o koronaviru, zda odkazují na důležité zdroje a shrnují vliv pandemie na svůj resort. Oproti jaru se většina ze 17 zkoumaných webů polepšila: odkazovaly na nejdůležitější místa (čímž byla do spuštění covid.gov.cz především potál koronavirus.mzcr.cz), psaly o vlivu pandemii na běžnou agendu, přidaly anglické verze nebo propagovaly e-Roušku. Nyní, kdy stačilo doslova zkopírovat odkaz na nový portál a vložit ho na hlavní stranu, jsme byli velice překvapeni, že téměř žádný z webů na něj neodkazuje. A to nejen, že na něj neodkazují viditelně, ale zcela neberou v zřetel jeho existenci.  

Možná to některé nepřekvapí, ale nad výsledky jsme pouze nevěřícně kroutili hlavou. Ze 17 analyzovaných webových stránek odkazovaly na vládní informační portál pouze 3 weby. A to jen 2 z nich viditelně! Je to šokující i z toho důvodu, že web je oficiálně nazvaný „vládní informační portál“ – to logicky evokuje myšlenku, že se stát bude snažit nový web zviditelnit a odkazovat na něj co nejvíce občanů.

Když jsme se podívali na první web, a to Vlády ČR, překvapilo nás, že nikde nevidíme odkaz covid.gov.cz. Právě tyto stránky by měly mít odkaz viditelný již na hlavní straně. Bohužel, našli jsme ho až ve fulltextovém vyhledávání celých stránek v jedné jediné tiskové zprávě převzaté od Ministerstva zdravotnictví. V úplně posledním odstavci je jen tak mimochodem informace, že více o opatřeních “… je možné sledovat na stránkách Ministerstva zdravotnictví ke koronaviru koronavirus.mzcr.cz nebo na vládním portálu covid.gov.cz.”  

Na webu Ministerstva zdravotnictví jako takovém (nepřekvapivě) žádný odkaz na nový portál není, najdeme ho však na stránkách koronavirus.mzcr.cz. Tam na něj ne příliš viditelně odkazují v levé postranní liště pod heslem “Covid portál – životní situace”. Oproti ostatním ministerstvům ale alespoň něco. 

 

Jediný web, který nás opravdu mile překvapil, je web portal.gov.cz. Přidali přímo na hlavní stranu výrazný banner s odkazem na covid.gov.cz. A za to velice chválíme. Oproti minulé analýze, kdy o covidu neinformovali vůbec, jde o velký posun.

Dále jsme prošli weby všech ostatních ministerstev a Poslanecké sněmovny. Byli jsme opravdu překvapení a zklamaní, že na žádném z webů jsme odkaz na nový portál nenašli. Weby referují o koronaviru většinou pouze ve spojitosti s vlastní agendou a na sebe navzájem téměř neodkazují. Překvapilo nás to během první jarní i druhé podzimní analýzy, ovšem nyní jim sama vláda “naservírovala” na stříbrném podnose jedno místo, na kterém je k nalezení vše potřebné. Opravdu stačilo pouze odkaz vložit kamkoliv na web… 

S tímto zjištěním jsme kontaktovali Vladimíra Dzurillu, vládního zmocněnce pro IT a digitalizaci, a žádali vysvětlení. Zde je jeho odpověď:

„V průběhu minulého týdne jsme dolaďovali obsah nového portálu covid.gov.cz, aby byl kompletní jak ohledně aktuálních informací, tak plánovaných. Tento týden již aktivně probíráme s jednotlivými resorty spolupráci v propagaci webu a prolinkování na něj.“ – V. Dzurilla, 23. 11. 2020

Jsme rádi, že práce na zlepšení i propagaci aktivně probíhá a doufáme, že brzy bude mít své výsledky. Za dva týdny státní weby znovu zkontrolujeme.