Odkazování na vládní Covid portál (aktualizace)

Screencapture Covid Gov Cz 2020 11 22 18 12 48

Před měsícem byl spuštěn vládní portál covid.gov.cz. My jsme se na Hlídači po 14 dnech od jeho spuštění podívali, jak na něj odkazují různé státní weby. Velice nás překvapilo, že ze 17 analyzovaných stránek obsahovaly odkaz na nový covid portál pouze 3 weby. A to pouze dva z nich viditelně. Byly to stránky portal.gov.cz, Ministerstva zdravotnictví a (jednou schovanou zmínkou) Vlády ČR. Zbylé ze 17 webů nejen, že na nový web neodkazovaly viditelně, ale nebraly v zřetel ani jeho existenci.

Nyní, po měsíci od spuštění, jsme se na stránky podívali znovu. Malým posunem, ale stále zklamáním, je přidání odkazu na další tři weby. Ze 17 analyzovaných webových stránek odkazuje na vládní informační portál pouze 6 webů: Vláda ČR, MZČR, portál.gov.cz, MD, MŠMT a Ministerstvo vnitra. Zbylé stránky nic. Je to šokující i z toho důvodu, že web je oficiálně nazvaný „vládní informační portál“ – to evokuje myšlenku, že se stát bude snažit nový web zviditelnit a odkazovat na něj všude, kde to je možné.

Samotné stránky Vlády ČR se oproti poslední analýze polepšily: při prvním hledání koncem listopadu jsme odkaz našli pouze skrz fulltextové vyhledávání celých stránek v jedné jediné tiskové zprávě převzaté od Ministerstva zdravotnictví. V úplně posledním odstavci je jen tak mimochodem informace, že více o opatřeních “… je možné sledovat na stránkách Ministerstva zdravotnictví ke koronaviru koronavirus.mzcr.cz nebo na vládním portálu covid.gov.cz.” Nyní, po měsíci od spuštění, stránky už odkaz obsahují, a to formou seznamu odkazů na záležitosti týkající se koronaviru i viditelného banneru.

 

 

Na webu Ministerstva zdravotnictví jako takovém se odkaz na nový portál již nově vyskytuje (při prvním zkoumání z 23.11. žádný odkaz nikde nebyl). Při vstupu na mzcr.cz je přímo na hlavní straně banner s odkazem na aktuální informace ke koronaviru. Ten uživatele přesměruje nejprve na koronavirus.mzcr.cz, kde se nachází odkaz na vládní covid portál. Odkaz se nachází také v levé postranní liště pod heslem “Covid portál – životní situace”, kde jsme ho našli i během první analýzy. 

 

Platí také naše pochvala z minula pro web portal.gov.cz, který se výrazně polepšil co do informování o koronaviru. Po spuštění vládního portálu o koronaviru přidali přímo na hlavní stranu výrazný banner s odkazem. Oproti analýze „Jak stát informuje o koronaviru„, kdy neinformovali vůbec, jde o velký posun.

 

Dále jsme prošli weby všech ostatních ministerstev a Poslanecké sněmovny. Zlepšily se webové stránky Ministerstva vnitra, které oproti konci listopadu odkazy na portál již obsahují, i když ne příliš viditelně. Malý posun je vidět také na speciálním webu MŠMT ke školství v době koronaviru: odkaz na covid portál je k nalezení na koronavirus.edu.cz v sekci „Další odkazy“. Chválíme i Ministerstvo dopravy, které na svou hlavní stranu přidalo poměrně velký banner na covid.gov.cz (i přesto, že je součástí pohyblivé sekce „Mohlo by vás zajímat“, odkaz je na první pohled viditelný). 

Zbylé weby ministerstev (MPSV, MPO, Ministerstvo financí, MZV, Ministerstvo kultury, MMR, Ministerstvo obrany, Ministerstvo spravedlnosti, MZ, MŽP) se co se týče prolinkování na covid.gov.cz prozatím nepolepšily a odkaz stále chybí. Stejně tak je tomu na webu Poslanecké sněmovny.

Při prvním zkoumání jsme byli opravdu překvapení a zklamaní, že na žádném z webů ministerstvem jsme odkaz na nový portál nenašli. Během 14 dnů, které od té doby uplynuly, se situace malinko zlepšila: odkaz přidaly tři rezorty.

Weby referují o koronaviru většinou pouze ve spojitosti s vlastní agendou a na sebe navzájem téměř neodkazují. Překvapilo nás to během první jarní i druhé podzimní analýzy, ovšem nyní jim sama vláda “naservírovala” na stříbrném podnose jedno místo, na kterém je k nalezení vše potřebné. Opravdu stačilo pouze odkaz vložit kamkoliv na web. Tímto tempem, tj. tři aktualizované weby za dva týdny, se opravdu informování občanů ze strany státu nijak nezlepší. 

Jsme rádi, že práce na zlepšení i propagaci přesto probíhá a doufáme, že výsledku budou brzy ještě lepší.