Zimní novinky na Hlídači

Blue Snowflakes Winter Promotion Facebook Post

Novinky, na které jsme obzvláště hrdí

Michal Bláha Osobností roku 2020, Hlídač státu 4x „na bedně“

Tentokrát začneme novinkami, na které jsme obzvláště hrdí, protože slavíme! Letošní ročník Křišťálové lupy byl pro Hlídače velice úspěšným – především díky tomu, že Michal Bláha, zakladatel a ředitel Hlídače, vyhrál v kategorii Osobnost roku! Ještě jednou gratulujeme za celý tým a jsme vděční, že pod vedením tak skvělého šéfa můžeme aktivně bojovat za to, co je třeba.

Hlídač státu letos dostal hned čtyři nominace a všechny čtyři proměnil v krásná druhá a třetí místa! Děkujeme všem z vás, kteří nás nominovali a podpořili hlasováním. Moc si toho vážíme.

Ukončení projektu na Donio.cz: Udělali jste nám velkou radost, děkujeme!

Projekt na Donio.cz, kde jsme pro vás připravili originální odměny na podporu Hlídače, byl před pár dny úspěšně ukončen! I přes to, že se nepodařilo vybrat celkovou částku, získali jsme od našich podporovatelů přes 130 tisíc korun!

Děkujeme všem za podporu 💙

 

Zimní hlídání státu

Stále intenzivně lobujeme za větší informovanost a otevřenost státu ohledně dat a rozhodnutí kolem COVID-19. I na dále pomáháme především k větší informovanosti ohledně aktuálních kapacitách nemocnic a jejich připravenosti na koronavirus. Pravidelně zveřejňujeme také grafy s počtem aktuálně hospitalizovaných lidí s COVID-19 počet zemřelých během hospitalizace v daný den. O tom, zda a jak nadále mají zdravotníci přístup k datům, jsme se zaměřili v krátkém článku.

Data o COVID-19

Pokračuje také náš společný projekt s Rekonstrukcí státu #NEZHASÍNAT! a neustále hlídáme skutečně vydanou pomoc vlády v rámci COVID podpor a příjemce podpory COVID programů.

Kapacity nemocnic a jejich připravenost na COVID

Od 19. října se ptáme poskytovatele dat ÚZIS a prof. MUDr. Vladimíra Černého Ph.D. na tyto otázky:

  • Zveřejňovaná kapacita nemocnic je poměrně stabilní, přestože počet hospitalizovaných narůstá o stovky denně a pacientů na JIP/ARO o desítky denně. Je vykazovaní volných kapacit lůžek v pořádku?
  • Nemocnice neaktualizují informace o dostupných počtech lékařů JIP/ARO. Proč a kdy se to přestalo reportovat

Přes opakované urgence jsme za 50 dní nedostali odpověď ani vysvětlení. Po první neurčité odpovědi s námi prof. Černý odmítl dále komunikovat.

Z tohoto důvodu jsme se rozhodli zveřejňovat i stále utajovaná data o aktuálně hospitalizovaných pacientech v jednotlivých krajích a v jednotlivých nemocnicích

Hra na schovávanou: proč státní weby neodkazují na nový informační portál o covidu?

Na jaře 2020 jsme pro vás připravili analýzu toho, jak stát informoval na svých webech veřejnost o důležitých opatřeních, změnách a
doporučení v souvislosti s pandemií Covid 19. Po půl roce a s příchodem druhé vlny jsme weby analyzovali znovu

Nyní jsme se zaměřili na to, jak nejdůležitější státní stránky odkazují na nový vládní portál covid.gov.cz. Z výsledku jsme byli nemile překvapeni: téměř žádný z webů na portál neodkazuje. A to nejen, že na něj stránky neodkazují viditelně, ale zcela neberou v zřetel jeho existenci.

K-index: index korupčního rizika

K-index, který slouží k hodnocení hospodárného a transparentního nakládání s veřejnými prostředky státních institucí, běží i nadále v plném proudu! Nově jsme přidali tlačítko pro zažádání o přepočítání K-Indexu.

Za více jak dva měsíce úspěšného fungování jsme obdrželi také dotazy či připomínky, které jsme zpracovali do speciálního FAQ článku

Je člen bankovní rady Aleš Michl ve střetu zájmů kvůli fondu Quant? Situaci řeší sekce dohledu ČNB

Zakladatel fondu Quant a člen bankovní rady ČNB Aleš Michl je v placených inzerátech stále spojován s tímto fondem, což není úplně v souladu se statusem České národní banky. Ke komunikaci o tomto problému navíc Michl využívá aparát centrální banky, místo aby jej řešil sám. Hlídače zajímalo, proč si ekonom Michl neřeší „své problémy“ po své vlastní ose a využívá k tomu zaměstnanců centrální banky. Více se dočtete v článku.

Vylepšení na Hlídači

Většina věcí se za poslední měsíc dělá pod kapotou a moc toho není vidět, ale o to víc práce jsme udělali! Mezi ně patří například:

  • Velká úprava (Refaktoring) kódu, která přinesla opravu drobných chyb, kdy jsme na některých stránkách špatně počítali procenta. Do budoucna nám tato úprava uspoří čas. Taky je to jeden z pomocných můstků, který nám dovolí přejít na novější technologie.
  • Přidali jsme dokumentaci k datovým sadám.
  • Upravovali jsme návody/nápovědy na hledání na webu.
  • Dál postupně pracujeme na odlehčeném designu.
  • Vylepšili jsme algoritmus (jeho rychlost) pro hledání podřízených organizací
  • Napsali jsme další z našich krátkých návodů „Jak na Hlídače“, tentokrát na téma Používání závorek při vyhledávání, aneb kombinujeme operátory.

A nespočet dalších vylepšení, oprav a zjednodušení!