Testy do škol: Nepovedená zakázka a ještě nepovedenější výmluva

Snímek Obrazovky 2021 02 22 V 12.01.26

Dokud se nezačne s testováním ve školách, děti se do nich jen tak nevrátí. Ministerstvo vnitra proto na pokyn premiéra začalo s nákupem testů. Celý tendr je však natolik podezřelý, že už se jím nyní zabývá i Policie ČR. A politická přestřelka o tom, kdo za to může, byla ihned v plném proudu. 

Největším problémem je důvěryhodnost vítěze zakázky, společnosti Tardigrad International Consulting. Ta podle několika informací nejenže nesplnila podmínky narychlo vypsané soutěže, ale navíc má firma velmi podezřelý původ: “Lidé, kteří se v příběhu objevují, mají podle zjištění Neovlivní.cz byznys na zakládání firem využívaných pro praní špinavých peněz,” napsal server Neovlivní.cz

Jan Hamáček, ministr vnitra a vicepremiér Vlády ČR, který měl nákup na starost, se následně snažil velmi nešikovně z celého problému vymluvit. “My jsme žádné znepokojující informace nedostali. Pokud se podíváte do obchodního rejstříku, tak firma je od 2019 v českém vlastnictví a spolupracuje s řadou státních institucí včetně složek ministerstva zdravotnicí,” uvedl v neděli pro Českou televizi. 

To však rozhodně není pravda. Tato firma nemá uzavřenou jedinou smlouvu s českými úřady. Její profil najdete na Hlídači. A jak jsem již také uvedli, ani žádná jiná firma se jménem TARIGRAD se státem neobchoduje (Ministerstvo vnitra uvedlo, že je společnost součást většího holdingu). 

Zakázku bude řešit ještě tento týden vláda i část opozice. Je otázkou, zda ministr Hamáček nemá víc informací, než veřejnosti říká. Ve svých obranných výrocích totiž nijak nevysvětluje, proč firma Tardigrad International Consulting nemá podle registru žádné jiné uzavřené smlouvy se státem, i když vytrvale tvrdí přesný opak. Je zde možnost, že firma začala obchodovat se státem již dříve, ale smlouvy ještě nejsou zveřejněné v registru smluv. Díky nouzovému stavu je totiž možné smlouvy uveřejnit v registru až do tří měsíců po jejich uzavření. Uvidíme, zda se v blízké době něco objeví.