Připojte se na veletrh [PANDEMIC] Open Data Expo! Představí, jak efektivně pracovat s daty v době krize

Pozv†nka Open Data Expo Png.

Šestý ročník největšího veletrhu otevřených dat je tady. Buďte u toho. [PANDEMIC] Open Data Expo ukáže, jak se dá pracovat s daty v době krize. Představí zajímavé řečníky z řad odborníků, akademiků, stratégů, vizionářů a lidí ve výkonných pozicích, a instituce, které svá data otevírají nebo je nějakým způsobem inovativně využívají. Cílem Open Data Expo je přispět ke změně a formulovat konkrétní doporučení, která se projeví v řízení státu a jeho datové správě. Akci pořádá Nadace OSFHlídač státu letos bude mít svou online místnost na téma (Ne)využití open dat v době krize, do které se zdarma můžete připojit i vy.

Kdy: 8. března 2021 od 9:00 – 16:00

Pro koho: Akce je určena zástupcům z řad veřejné správy, akademie, byznysu a nevládních neziskových organizací. Všem, kdo pracují s (otevřenými) daty nebo data otevírají. Vítáme však každého, kdo se chce o open datech a práce s nimi dozvědět více! Registrovat se můžete zde.

Jak bude [PANDEMIC] Open Data Expo probíhat: Účastníci budou mít jedinečnou možnost sledovat vše online, navštívit virtuální místnosti jednotlivých vystavovatelů, osobně se setkat s lídry open datové komunity v ČR, síťovat se a připojovat se do sekcí, které je zajímají. To vše na jednom místě v uživatelsky přátelském prostředí.

Na koho se můžete těšit: Hlavní příspěvky přednesou Anne Moen z norského Institute of Health and Society a Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy. Dále se můžete těšit například na popularizátorku umělé inteligence Saru Polak, vládního zmocněnce pro IT a digitalizaci Vladimíra Dzurillu nebo garanta webových aplikací COVID-19 na ÚZIS Martina Komendu.

Hlídač státu: (Ne)využití open dat v době krize

Michal Bláha rozebere hned několik zásadních problémů tížící český stát. Náš virtuální stánek bychom chtěli věnovat především diskuzi s návštěvníky. Během celé doby budeme k dispozici pro všechny vaše dotazy. 

Prezentace se bude týkat zejména tří témat:

 • Open data 
  • Open data jako základ e-governmentu: V čem je nutná změna myšlení? O přínosech využívání open dat ve státní správě.
  • Právo na informace: Každý občan má právo na přístup k datům. Proč stát úmyslně informace tají nejen před veřejností, ale i před odborníky? 
 • Zhodnocení vládních opatření v kontextu využívání a analýzy dat
  • Postupy vlády za uplynulý rok: Jak mohou mít občané důvěru ve stát, který se jen populisticky snaží zalíbit voličům podle aktuální situace? Naprostá ignorace nasbíraných dat a chaos ve vládních opatření během pandemie. Kdo nese odpovědnost? 
  • Registrace k očkování aneb když řemeslo pláče: Příjemný uživatelský zážitek nesmí být třešnička na dortu, ale základní a povinné pravidlo. U systému, který má využívat většina českých občanů, to platí dvojnásob.
  • “Chytrá” karanténa: V čem a proč stát selhal i v původně velmi dobrém projektu? O stagnující Chytré karanténě, trasování i eRoušce.
 • Digitální Česko
  • Moderní technologie: Co stát nejvíce brzdí v akceptaci inovací a jak se to projevuje během COVID pandemie? Působila krize jako spouštěč technologického upgradu státu?
  • Transformace, ne evoluce: Jak nastavit digitální Česko? Za roční rozpočet na české IT poslal Elon Musk raketu do vesmíru, digitalizace ČR je však stále v plenkách. Konkrétní kroky, co je třeba změnit. 
 

 

Mezi dalšími vystavujícími také budou: Ministerstvo vnitra, ministerstvo průmyslu a obchodu, spolek Otevřená města, Česko.Digital nebo nezisková organizace Iuridicum Remedium prosazující digitální svobody a mnoho dalších.

Témata: Současná krize, učiněná vládní opatření, role otevřených dat a (ne)dostupných informací a digitálních technologiích. Přístup státu a veřejné administrativy ke strategickému využívání a práci s informacemi v době krize, začleňování digitálních technologií do jednotlivých politik. Reflexe minulého roku a zhodnocení, jak využívání či nevyužívání dat ovlivnilo oblast veřejného zdraví.

Těšíme se na vaši účast!