Nové našeptávání a vyhledávání

Snímek Obrazovky 2021 03 10 V 11.03.15

Spustili jsme pro vás na Hlídači novou funkci: našeptávání při vyhledávání! Chceme vám tak co nejvíce ulehčit orientaci v hromadě výsledků, které se mohou objevit. Pojďme se nyní v rychlosti podívat na to, jak s novým hledáním pracovat. 

Našeptávání reaguje úplně jednoduše na to, co začnete psát. Stačí, když do vyhledávacího okénka začnete psát dotaz, název instituce, firmy nebo třeba osoby. Po zadání dvou znaků se už začnou zobrazovat konkrétní výsledky. Ty se objevují podle shody písmen. Pojďme si zkusit najít třeba Ministerstvo vnitra:

 

 

Vzhledem k tomu, že textovou shodu má hned několik výsledků, musíme začít psát znaků víc, než se objeví přímo Ministerstvo vnitra. U našeptaných výsledků také rovnou vidíme, do jaké kategorie spadají (úřad, firma, politik, sponzor apod.). Pro ještě rychlejší hledání ale můžete také využít různých zkratek. Mezi nejjednodušší patří například ta, že nemusíme psát celý název dotazu: stačí, když si práci urychlíme a místo „Ministerstvo vnitra“ napíšeme jen „min vn“ – a už se nám mezi prvními ihned zobrazí námi hledaný úřad.

 

Jak to funguje?

Zjednodušeně: Když při hledání např. Ministerstva zemědělství zadáme “min zem”, tak se to snaží vyhledat všechna slova, kde se vyskytuje “min” nebo “zem”. Za každou shodu to přičítá tolik bodů, kolik je ve vyhledávaným slově písmen. Tzn. “min” jsou 3 body, “zem” jsou 3 body.

Ministerstvo zemědělství – zde se vyskytuje 1x min a 1x zem = 6 bodů
MIN-servis, spol. s r.o. – zde se vyskytuje 1x min = 3 body

 

Složitější příklad:

Kromě bodů za shody ještě přičítáme různé bonusy. Asi jeden z nejdůležitějších je bonus za pořadí. Také přičítáme bonusy, pokud vyhledávaný výraz odpovídá celému slovu. 

 

A komu se nové našeptávání nelíbí, vždy si může přepnout na naše staré vyhledávání. Ikonku k přechodu najdete hned pod vyhledávacím oknem: