#Sčítání2021: Počítejte s námi…? 

155040239 2799953453605101 1897168372242845498 N

Po deseti letech opět nastal čas na sčítání lidu. Povinné je pro všechny obyvatele ČR, a to podle zákona č. 332/20 Sb. Dobře zvládnout tuto masivní akci vyžadovalo důslednou přípravu, s čímž organizátoři samozřejmě počítali. I díky covidu se Česko posouvá více do digitálního prostředí a lidé se mohou letos sčítat také elektronicky – tedy ti, kteří to nezkoušeli hned v den spuštění…

“Otevřeli systém na sčítání, ale chodili jim tam lidi…”

Populární hláška z Hospody Na mýtince od soboty baví internet – zcela právem. Sčítání se spustilo oficiálně v noci na sobotu, avšak již od rána měl systém velké výpadky. Poté byl jeho provoz raději zcela přerušen až do podvečerních hodin. Podle předsedy ČSÚ Marka Rojníčka byly potíže způsobeny chybou v našeptávači adres a následným přetížením serveru. Odpovědnost za chyby nese společnost OKsystem, dodavatel systému.

Po 17:00 se podařilo chyby opravit a sčítání se znovu spustilo. Ovšem tím problémy neustaly. Při vyplňování formuláře se totiž stávalo, že systém znovu spadl – a odpovědi se neuložily. Mnoha uživatelům se tak stalo i po úspěšném vyplnění celého formuláře. Podle Rojníček za to mohl velký počet přihlášených lidí. 

Zátěžové testy měla na starosti taktéž firma OKsystem. Ta se teď bude za své chyby zodpovídat. Od nahlášení chyby s vysokou prioritou má firma čtvrt hodiny na její opravu. Poté za každých dalších 15 minut nefunkčnosti systému má podle smlouvy uloženou sankci ve výši 20 000 Kč bez DPH. Důsledky vůči společnosti OKsystem samozřejmě vyvodíme v souladu se smlouvou. Rád bych také ujistil, že data z již odeslaných elektronických formulářů jsou v naprostém bezpečí,” uvedl předseda ČSÚ.

Podrobný sled událostí najdete také v článku na serveru Lupa.cz.

Nefunkční systém za 23 milionů Kč

Aplikaci pro sčítání lidu dodala společnost OKsystem za 22 760 000 Kč (bez DPH). První platba ve výši 20 700 000 Kč byla za vytvoření a implementaci systému, druhá (2 060 000 Kč) za další změny a úpravy systému. Firma OKsystem je známá také jako vytrvalý dodavatel IT systému pro MPSV na vyplácení sociálních dávek, který provozuje již od 90. let. 

S kým dalším Český statistický úřad na sčítání spolupracuje a kolik to stojí? Zde je výběr nejdůležitějších smluv (ceny jsou uvedeny bez DPH): 

Státní pokladna Centrum sdílených služeb, s.p.informační struktura a databáze: smlouvy ve výši přes 50 milionů Kč

ICZ. a.s.vybudování, správa a servis systému pro bezpečné uložení a zpracování neanonymních dat; CENSOVÝ IS: 38 907 788 Kč

Hrubý výběr smluv týkající se sčítání 2021 najdete zde.

 

Systém již nyní běží bez problémů. Elektronicky se můžete sečíst až do 11. května na stránkách www.scitani.cz.