Jarní novinky na Hlídači

Modrý Květinový Pozvánka Na Veletrh Květin

Jak už to tak bývá, začátek jara se i u nás nesl ve znamení úklidu. Kde jsme nejvíc čistili data a jaké novinky u nás najdete?

  • Velká oprava databáze sponzorů: a to nejen na Hlídači, ale také jsme pomáhali opravit data pro Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí
  • Spustili jsme zcela nový profil firem, a to včetně přehledu o oblastech, ve kterých subjekty uzavřely dohody
  • Nahrávali jsme nově dotace a opravili chyby
  • Čistili jsme databázi profilů lidí, které už nejsou aktuální
  • Chystáme se vyměnit motor Hlídače, konkrétně se připravujeme na přechod na .NET 5
  • Upravovali jsme návody/nápovědy na hledání na webu
  • Dál postupně pracujeme na odlehčeném designu
  • Neustále také vylepšujeme a aktualizujeme K-index a pracujeme na datech za rok 2020

 

Hledejte ukryté politické poklady!

Skryli jsme na webu přes 100 tzv. „easter eggs“ – samozřejmě z politické scény. Kdo jich najde nejvíc, ten od nás dostane speciální dárek 😉 Posílat své úlovky můžete přes sociální sítě nebo mailem. 

 

Digitalizace a boj s pandemií. V čem se stát (ne)polepšil?

Digitalizace a boj s pandemií. Rekonstrukce státu společně s Hlídačem státu zaslala vládě loni v červnu balíček doporučení, jak lépe zvládat pandemii a zjednodušit život občanům pomocí digitalizace státu. Navrhovali jsme zlepšení v oblasti komunikace směrem k občanům nebo zjednodušení dostupných služeb. Situace se ale výrazně nezlepšila. V čem se stát (ne)polepšil?

– Informace o pandemii konečně na jednom webu

– Pro občanku a řidičák zatím do fronty

– Státu se nechce zveřejňovat svá data

– Datové zprávy lze archivovat zdarma. Pořád ale nejsou nafukovací

– Systém notifikací zatím chybí. Stát slibuje mobilní appku

Celou zprávu najdete zde.

#Sčítání2021 – Počítejte s námi…?

Českému státu se letos příliš nepovedlo sčítání lidu. Tleskáme sice za přesun do digitálního prostředí, avšak do příště je leccos vylepšovat. Systém od společnosti OKsystem podstatnou část prvního dne vůbec nefungoval. Kde se stala chyba a kolik to všechno stálo? Shrnuli jsme v krátkém článku.

Testy do škol: Nepovedená zakázka a ještě nepovedenější výmluva

Narychlo vypsaná zakázka a její podezřelý vítěz. Ministerstvo vnitra na pokyn premiéra začalo s nákupem testů do škol. Celý tendr je však natolik podezřelý, že už se jím nyní zabývá i Policie ČR. A politická přestřelka o tom, kdo za to může, byla ihned v plném proudu. Největším problémem je důvěryhodnost vítěze zakázky, firma Tardigrad International Consulting. Společnost podle Jana Hamáčka spolupracuje s řadou státních institucí. Akorát o té „řadě“ nikde neexistuje žádný důkaz…

Jak stát informuje o programech pomoci?

Od loňského jara, přesněji od vyhlášení nouzového stavu, si vláda uvědomovala, že bude muset mnohým poskytnout pomoc. A my jsme začali společně s Rekonstrukcí státu a projektem NEZHASÍNAT! počítat, jak stát ve skutečnosti pomáhá a jak o dotačních programech informuje.

[PANDEMIC] Open Data EXPO

Zúčastnili jsme se spolu s dalšími významnými řečníky největšího veletrhu otevřených dat v Česku. Akci pořádala Nadace OSF a Hlídač státu letos představil svou online místnost na téma (Ne)využití open dat v době krize. Záznam bude brzy k dispozici na našem YouTube kanálu. Děkujeme všem za obrovskou účast!

Velké vylepšení na Hlídači

Nový profil firem a úřadů

Zveřejnili jsme nový a přehlednější profil firem a úřadů! Nyní najdete vše, co souvisí s daným subjektem, přehledně setřízené do jednotlivých částí.

Organizační struktury úřadů

Jaké úřady, sekce či oddělení tvoří jednotlivé státní úřady? To najdete také nově na Hlídači. V našem pavoukovi si můžete detailně projít organizační struktury sekci po sekci. A nebojte, děsivě to vypadá jen na první pohled. Připravili jsme přehledný návod.

Nové našeptávání a vyhledávání

Spustili jsme pro vás na Hlídači novou funkci: našeptávání při vyhledávání! Chceme tak co nejvíce ulehčit orientaci v hromadě výsledků, které se mohou objevit. Přidali jsme do našeptávání také i zkratky. Jak s novým hledáním pracovat, se dozvíte v krátkém návodu.