Rychlý prachy z MMR

Screenshot 2021 05 11 At 9.12.38

Ministerstvo pro místní rozvoj 5. května spustilo rozdělování peněz z Evropské unie z programu REACT-EU na modernizaci zdravotnických zařízení po koronavirové krizi. Rozdělovalo se celkem 8 miliard Kč.

Způsob rozdělování peněz je však doslova neuvěřitelný. Úřednice MMR Petra Živcová poslala nemocnicím doplňující pokyny a v jednom z nich se píše:
„Rozhodující může být nejen vteřinové podání, ale i mikrosekundové podání. Pokud budete klikat ve 13:59, systém vám pošle hlášení, že ještě není možné žádost podat, než toto vyřešíte, ztratíte vteřinu a projekt nepodáte včas. Začít tedy přesně ve 14:00. Doporučuji secvičit postřeh a rychlost u časomíry, která je vázána na světový čas a trénovat dvojklik,“

Jak MMR slíbilo, tak učinilo. Během 1,7 sekundy byly podány žádosti, které vyčerpaly celých 8 miliard Kč. Nemocnice Libereckého kraje podaly žádost 1 až 2 sekundy po 14:00:00 a neuspěly ani s jedinou žádostí.

Ministerstvo se brání, že čas je až poslední kritérium: „Nejde o seznam projektů, které budou podpořeny. U všech projektů musí proběhnout hodnocení. Proto v tuto chvíli nelze odvozovat, kdo bude úspěšný nebo kde je hranice alokace. Čas je až to poslední kritérium„, což neodpovídá komunikaci před spuštěním přijímání žádostí.

Zajímavostí je, že všechny 3 žádosti Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (v součtu za 499 999 999 Kč) byly podány mezi prvními. Současný ministr zdravotnictví Arenberger byl a bude ředitelem této nemocnice. Stejně tak je mezi prvními žádostmi Fakultní nemocnice u svaté Anny, které donedávna šéfoval současný náměstek ministra zdravotnictví Vlastimil Vajdák.

Přibývá právních názorů zejména se strany nemocnic a krajů, jež považují postup MMR za protiprávní, neobhajitelný a nerovný. Kraje již informovaly MMR, že chtějí situaci řešit a že současnému stavu a způsobu hodnocení projektů nebudou nečinně přihlížet. Pokud nedojde ke změně hodnocení projektů jinak, než přes čas vložení projektu, velmi pravděpodobně ho některé kraje a nemocnice právně napadnou.

MS2014+ a úroveň kvality firmy TescoSW

Pokud se podrobněji podíváme na systém, který byl k podávání žádostí použit, jde o systém MS2014+, jehož autorem je společnost TescoSW. Systém, za nějž od roku 2014 do 2018 zaplatilo MMR celkem 768 milionů korun, do dnešního dne odhadujeme náklady na více než 1 miliardu Kč.

Náklady na systém MS2014+ od firmy TescoSW

Systém MS2014+ za 1 miliardu Kč má podle interního měření Hlídače státu průměrnou odezvu 5 sekund na kliknutí a zobrazení další stránky! Pro podání žádosti o peníze z programu REACT-EU ale rozhodovaly desetiny vteřin.

Pro MMR a TescoSW je už typické, že veřejnou zakázku na tento miliardový systém provázelo porušování zákona (a potvrdil to i ÚOHS), a proto Evropská komise odmítla proplatit 252 milionů Kč na tento systém ze svých fondů.

Auditoři mimo jiné uvádějí, že zakázka byla vyhlášena jinak, než jak schválila vláda. Vítězný uchazeč byl podle auditu zvýhodněn, protože nesplnil kvalifikační předpoklady. Také hodnocení nabídek prý bylo netransparentní a nepřezkoumatelné. Audit kritizoval i to, že náklady na každoroční servis monitorovací aplikace jsou dvojnásobné než samotné její pořízení. zdroj: Novinky.cz

Systém MS2014+ má být provozován do roku 2030, takže v nejhorším případě zaplatíme TescoSW ještě jednu miliardu.

PS: na období 2021-2027 MMR soutěžilo nástupce systému MS2014+ systém MS2021+. Tuto zakázku, jejichž omezující kritéria vzbudila v odborné veřejnosti velkou nevoli, vyhrálo … wait for itTescoSW.