Léto Hlídače státu

Modrý Květinový Pozvánka Na Veletrh Květin

Prázdniny utekly jak voda z bazénu Thermal a my přinášíme souhrn toho, co by rozhodně nemělo utéci vám. Připomeňte si v rychlosti, co vše jsme řešili jen za uplynulé dva měsíce a kde jsme napravovali přešlapy státu.

ℹ️ VOLBY 2021: Co, kdy a hlavně JAK najdete přehledně na Hlídači

Jako každé volby, i letos vám rychle pomůžeme zorientovat se v možnostech, jak volit. Kromě toho si u nás můžete jednoduše vytvořit i žádost o voličský průkaz.

✅ volba občanů ČR v ČR
✅ volba občanů ČR v karanténě nebo izolaci
✅ volba občanů ČR v zahraničí

https://volby.hlidacstatu.cz/

Hlídáme stát: aby peníze nemizely, kam nemají!

Ročně ze státního rozpočtu zmizí desítky miliard korun v soukromých kapsách. Důvodem jsou nedostatečná protikorupční opatření. Nejčastější krádeže jsou „provize“ za veřejné zakázky.

Představte si půllitr piva jako státní zakázky, které platíme my všichni. Z nich 10 % upije každý rok korupce. V soukromých kapsách tak mizí až 75 miliard korun, což je zhruba 2,5 miliardy půllitrů. To je 250 piv ročně na každého z nás.

Přešlapy státu a prázdninové kauzy

Platy úředníků: víc, než byste čekali

Odměny státních úředníků šly za minulý rok do statisíců. Zatímco zdravotníci si na svých pár desítek tisíc museli dlouho počkat, štědré odměny prominentních úředníků se vyplácely téměř ihned… a někde dosahovaly i 70 % jejich platu.

Detailní informace o platech, odměnách i nefinančních benefitech nejen za rok 2020 najdete na webu Platy úředníků.

„Náhody“ při zadávání zakázek na Ústecku aneb nadmíru podezřelá vítězství společnosti ProProjekt

Notoricky známá společnost ProProjekt realizuje v Ústeckém kraji velké množství zakázek za nadmíru podezřelých podmínek (a prý jde o náhodu). Rovněž je také velice úspěšná v čerpání dotací…

Celkové angažmá společnosti ProProjekt s.r.o. v otázkách týkajících se veřejné sféry by mělo být podle našeho názoru řádně prověřeno. Zjištěná fakta zakládají důvodné pochybnosti o vztahu tohoto subjektu k orgánům samosprávy a veřejné správy.

Rozdavačný SZIF a neskrývaná podpora Agrofertu

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) je dotační úřad nechvalně proslulý nejen předraženými zakázkami či vyplácením peněz za neexistující práce, ale také podezřele blízkými vztahy s některými politiky a politickými stranami. Asi není takové překvapení, že prim hrají zástupci hnutí ANO. Hlavní činností SZIF je rozdělování evropských a národních zemědělských dotací. Tyto aktivity však minimálně ve 32 případech musel kontrolovat Nejvyšší kontrolní úřad

Od nástupu hnutí ANO k moci počet dotací pro Agrofert prudce stoupal. Členem dozorčí rady se stal Jaroslav Faltýnek, který sice kvůli střetu zájmu na své pozici již není, ale i dnes jsou v radě 3 lidé přímo napojení na Agrofert.

Firma Agrofert dostala od státu 19 dotací v hodnotě 1 738 745 Kč. 150 dceřiných společností z celkem 433 firem holdingu Agrofert obdrželo dalších 8 458 dotací v celkové hodnotě 13 019 497 660 Kč. Celý holding pak obdržel celkem 8 477 dotací v celkové hodnotě ❗️13 021 236 405 Kč❗️

Falešný bazén ministryně Schillerové

Jen opravy bazénu hotelu Thermal prozatím vyšly na 140 milionů. „Státní“ bazén se sice otevřel, na kolaudaci ale stále zatím čeká. Cenu plotu jsme nenašli, ale všechny ostatní smlouvy, dotace a zakázky najdete zde

Vítr v podporách a dotacích: Chaos v darech pro zasažené tornádem

Letošní sváteční den si paní ministryně Dostálová a Schillerová evidentně spletly s aprílem… Nejdříve to začala nepravdivým vyjádřením ministryně pro místní rozvoj, která ani nezná parametry podpůrného programu, kterým se chlubí, sama ho přinesla do vlády a vláda schválila. Lživě pak prohlásila, že „nemáme panikařit“, jelikož se dary na podporu obětem tornáda neodečítají.

Chaos pokračoval a přibyly další lži (nebo jen opravdu špatné PR?) od ministryně financí. Dne 27. 6. 2021 Schillerová uvedla: „Dotace se nebude snižovat o plnění z pojistky. Její výše bude pro všechny stejná.“ Opět nepravdivé tvrzení ⬇

Realita: O den později, 28.6., vláda schválila parametry podpory, kdy se od maximální výše podpory odečítá výše vyplacené pojistky.

Pokračovala twitterová smršť chabých vysvětlení, kde se stala chyba. Dostálová uvedla, že za to mohou „úředníci, co to mysleli dobře“. Mrzuté je, že je to buď PR lež, nebo to při schvalování na vládě nikdo nečetl. Ani zodpovědní ministři a ministryně❗️

A závěr? Dostálová to jako svoji chybu nevnímá a neví, kde se vlastně chyba mohla stát 😡 Demotivující a nelidský postup této vlády je opravdu neskutečný…

Novinky a vylepšení na Hlídači

K-Index: pomáháme kultivovat hospodaření státu

Představujeme výsledky hospodaření a klíčových rizik úřadů za 2020. K-Index za minulý rok je tu 🙏🏻  Za rok 2020 prověřil téměř 900 tisíc smluv v celkové hodnotě 4500 miliard Kč, které státní úřady, organizace a instituce uzavřely se soukromými subjekty. K-Index odhaluje klíčová rizika v hospodaření úřadů s veřejnými prostředky a poskytuje zpětnou vazbu a pomocnou ruku k jejich nápravě.

Za rok 2020 z 1020 hodnocených subjektů získalo 10 procent nejlepší hodnocení A a přes 55 % druhou nejlepší známku B. Nejhorší známky dostalo 39 organizací (3,8 % ze všech), což je o 20 méně než loni. Celkově tedy pozorujeme zlepšující se tendenci a snahu úřadů o transparentnější chování.

Moonshot by Aspen Institute

O budoucnosti státní správy mluvil Michal Bláha, Danuše Nerudová, Věra Jourová a další experti. „Dnešní nastavení státní správy je takové, že pokud něco zlepšíte, tak za to nikdo není pochválen. Pokud ovšem dojde k neúspěchu, i malému, tak trest je poměrně silný, velký a vědomý.“ Michal Bláha v rámci konference #MoonshotByAspenCE vysvětloval, proč státní správa hraje „na jistotu“ a odmítá změny. Záznam celé debaty #MoonshotByAspen najdete zde: aspn.me/MoonshotByAspenCE

Velký rozhovor s Michalem Bláhou

Vše, co jste chtěli vědět a báli jste se zeptat! Opravdu velký rozhovor s Michalem Bláhou, jenž aktivně a neúnavně lobbuje za efektivní digitalizaci státu. Jestli ho štve něco ještě víc než pomalá digitalizace u nás, pak je to míra byrokracie a riziko korupčního chování ve státě. Proto založil K-index, který rizika měří. Rozhovor o falešné digitalizaci a změnách, které to přináší v myšlení lidí, o kultivování státu a úřadů, o Hlídači i K-Indexu.

Stát vnímá občany i firmy apriori jako pachatele

Věděli jste, že Michal je také fanoušek železných koulí? 😎 Poslechněte si tak trochu jiný podcast z dílny Železná koule
• O čem je Hlídač státu a jak to, že ho i sami státní úředníci používají ke kontrole své vlastní práce
• Jak by mohla vypadat digitalizace Česka, aby nám co nejvíc usnadnila život
• Jak to, že má na něj Andrej složku

Aneb „Super zajímavej rozhovor o super frustrujících věcech.“

Další novinky a vylepšení:

  • Zrychlili jsme našeptávač v hledání 50x: 36 milionu slov s netriviálním scoringem prohledá a nejvhodnější výsledky pro našeptávač vybere obvykle do 10 milisekund, nejhorší do 70 milisekund.
  • Přepsali jsme Hlídače do .NET 5! A to včetně rozsáhlého refaktoringu kódu. Změnu byste v ideálním případě neměli vůbec poznat. Za hlášení chyb a problémů předem děkujeme.
  • Do databáze sponzorů jsme ručně doplnili i všechny dary pro stranu SPD, která stále dodává výpisy pouze v naskakovaném PDFku… 😓
  • Upravovali jsme návody a nápovědy pro používání Hlídače
  • Dál postupně pracujeme na odlehčeném designu.
  • A nespočet dalších vylepšení, oprav a zjednodušení!
 
#MakeTeamHappyAgain:

KŘIŠŤÁLOVÁ LUPA 2021

Velcí to nepotřebují, podpořte malé!  🔎

Křišťálová lupa 2021 je za rohem a my vás prosíme o váš hlas ❤️ Hlasovat můžete od 23. září. 

Hlídače děláme s radostí, láskou a touhou po lepším Česku. A tahle cena je něco, co nám ukazuje, že si naší práce vážíte i vy. Má to smysl, podpořte nás!

 

 

Pomozte nám zlepšit Českou republiku!

Dáváme pozor na to, aby peníze nemizely kam nemají. Záleží na správném fungování českého státu i Vám? Podpořte nás! 

Právě díky Vašim darům může Hlídač fungovat v takovém rozsahu, děkujeme! Chceme a můžeme ale dělat mnohem víc. Přispějte nám darem na transparentní dárcovský účet a zapojte se do zlepšování České republiky i Vy.