Složitá materie ministerstva financí na Instagramu Aleny Schillerové

#216ab0

Jak být úspěšným českým influencerem? Stačí, když si vezmete 1,93 milionu korun ze státních peněz. A za takovou částku můžete dosáhnout “až” na 20 tisíc sledujících. Nebudeme komentovat, zda se to vyplatilo, jestli je to morálně správné či se utracené peníze daly místo toho použít třeba na podporu lidí zasažených covidem a energetickou krizí… Vytvořili jsme pro vás malou analýzu všech 1023 instagramových příspěvků (od 1.září 2020 do konce listopadu 2021), na základě které si můžete názor udělat vy sami. 

Bývalá ministryně Schillerová se netajila tím, že se ráda nechává fotit. Důkazem toho jsou i umělecká videa a fotografie typu “rozhovor s pávem”. Kdo by se nechtěl líbit a vylepšit prezentaci ministerstva. Možná by právě ale té doby ministryně financí mohla zvážit, zda je správné za tuto propagaci utratit 1,93 milionu ze státních peněz, obzvláště v ekonomicky složitém období.

Částka se skládala z platů a odměn kameramana a fotografa, podařilo se ji získat redakci Seznam zpráv na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Schillerová ji komentovala, že se podíleli na „multimediálním programu Ministerstva financí ČR“. Fotograf Šedivý nastoupil v lednu 2021, kameraman Konečný v září 2020. Oba skončili (na vlastní žádost) dva dny poté, co se Petr Fiala stal premiérem. „Byli profesionálové, byli to zaměstnanci tiskového odboru. A my všichni jsme se snažili, abychom prezentovali velice složitou materii Ministerstva financí. Rozpočet, státní záruky…“ vyjmenovala Schillerová v Otázkách Václava Moravce.

Pojďme se podívat na tu složitou materii. Přečetli jsme všech 1023 příspěvků na Instagramu A. Schillerové od 1.září 2020 do konce listopadu 2021 a rozdělili jsme je na příspěvky:

a) které se alespoň částečně věnovaly činnosti Ministerstva financí

b) na čistě soukromé příspěvky nesouvisející s agendou MF

c) na příspěvky o COVIDu

d) příspěvky, které se netýkaly agendy MF, ale souvisely s obecnými otázky vlády.

Soukromých příspěvků (b) jsme napočítali 476, týkajících se Ministerstva financí (a) 469, COVIDových (c) 42 a ostatních (d) 35. Soukromé příspěvky tak tvořily 46,6 %.

900 příspěvků bylo s fotkou, 123 obsahovalo video.

Před volbami je hlavní osobní kampaň

Zajímavý je pohled na časové rozložení příspěvků. Zatímco počet zpráv o Ministerstvu financí se v čase neměnil, množství soukromých příspěvků vždy rostlo před volbami (krajskými v říjnu 2020), a zejména parlamentními od srpna 2021 do října 2021. 

Jistě se jedná o naprostou náhodu a ministerští fotografové se na místech setkání paní Schillerové s občany vyskytovali pouze náhodně a v době svého pracovního volna. 

Kde jsou smlouvy?
Schillerová dále uvedla: „Osobnější fotky platilo hnutí ANO, osobnější snímky a videa oni pravidelně fakturovali hnutí ANO.“ (z citace není jasné, zda myslela fotografy placené MF nebo samotné ministerstvo. Pokud by mělo dojít k snížení nákladů ministerstva, mělo by fakturovat ministerstvo. Pokud fakturovali fotografové, dostali za svou práci zaplaceno dvakrát.). Prošli jsme všechny faktury Ministerstva financí ČR od roku 2009 do října 2021 a žádná faktura Hnutí ANO (IČ 71443339) tam není.
Smlouva také ne. Starší faktury Ministerstva financí najdete na Hlídači, poslední pak na Open Data portálu MF.

Data, data, data

Kategorizaci jednotlivých příspěvků, jak jsme je posoudili my, najdete v jednoduchém Google Sheetu, do druhé záložky jsme přidali i základní statistiky.

Kompletní zdrojová data celého instagramu Aleny Schillerové od roku 2016 si můžete stáhnout zde: JSON, Excel.

Instagram na jednom místě

Abyste mohli snadno posoudit informační, řemeslnou a uměleckou úroveň „prezentace velice složité materie Ministerstva financí”, zde máte jednotlivé příspěvky rozdělené podle kategorií. Příjemnou zábavu.

Alena Schillerová – osobní Instagram statusy

Alena Schillerová – Instagram statusy související s agendou Ministerstva financí

Alena Schillerová – Instagram statusy související s vládní agendou a COVID

 

 

Komentáře k “Složitá materie ministerstva financí na Instagramu Aleny Schillerové

  1. Nechcete už hru Schilerovou nechat na pokoji. Nebo máte vztek, že doma nemáte tak hezkou ženskou jako je ona. Díky jejím fotkám se můžete potěšit aspoň pohledem. Kde kdo tady brání státní rozpočet.
    Takových peněz do lidí v rámci pomocí nasypala a jen ji nadáváte. V Rakousku se na lidi vykašlali zcela a můžou Čechům jen závidět. Jenže ti mají místo vděku akorát na bývalou vládu hubu.
    Tihle noví se už řídí tím, co vidí vedle. Tak mi věřte, že nedostanete ani facku. Protože jste této vládě úplně ukradení.

  2. Pane Pospíchale, jestli vy jste svou reakci trochu neuspěchal.
    Pokud se vy potřebujete těšit pohledem na paní Schillerovou, existují i způsoby jak to můžete dělat, abysme to nemuseli všichni platit. Bez ohledu na to, co dobrého vykonala či nikoliv, jí z těch peněz nepatří ani koruna, tudíž je její počin plně odsouditelný a naopak mi přijde zcela legitimní práce Hlídačestátu, kde to takto krásně zanalyzovali. Tady je vidět aspoň práce, ale na příspěvcích Alenky je vidět leda tak to, že jí hřeje křeslo a pomyšlení, že nám oba a všechny ostatní může mít zase hezky u svých periférií.
    Přeji vám pěkný den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *