Další krok k transparentní státní správě: Hlídač státu spolupracuje na projektu Platy úředníků 

0
1845

Občané mají právo znát platy i nejvyšších státních úředníků. Online platforma platyuredniku.cz nabízí na jednom místě informace o platech, odměnách a náhradách nejvyšších veřejných činitelů z 52 nejdůležitějších státních orgánů a institucí. Od nového roku je Hlídač státu hrdou součástí projektu. 

Platforma Platy úředníků zaplňuje další mezeru na cestě k transparentní státní správě. Každý občan jakožto plátce daní má právo vědět, jak je nakládáno s veřejnými penězi. Tím pádem i na informace, jaké platy mají vrcholní veřejní činitelé. Stát však tyto data nezveřejňuje. Projekt Platy úředníků svou aktivitou nahrazují laxnost státu a na jednom místě poskytuje přehled platů z 52 nejdůležitějších státních institucí. A nejen to. Na portálu naleznete i přehled toho, které instituce jsou ochotné data zveřejňovat.

Orgány České republiky platy svých úředníků centrálně nezveřejňují, nicméně každý má díky existenci zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím právo na informace týkající se státní správy. Díky aktivitě autorů projektu, Kristýny Bašné a advokáta Pavla Musila, se daří s odvoláním na zákon příslušné informace postupně zveřejňovat a nahrazovat v této úloze stát.

Data ze státních institucí se v současné době daří získávat i díky týmu Hlídače státu, který na projektu spolupracuje od začátku roku 2020. Naším společným cílem je v prvé řadě zlepšit transparentnost veřejné správy a zvýšit tím její kvalitu. Projekt také efektivně mapuje, jak jednotlivé státní instituce přistupují k zákonu o svobodném přístupu k informacím.

Od „Na informace nemáte žádné právo.“ až po detailní přehled všech platů včetně odměn a benefitů

Reakce na požadavek o poskytnutí informací se napříč oslovenými institucemi různí, a to často až diametrálně. Například původní žádosti o údaje o příjmech vedoucího prezidentské kanceláře, ředitelů jednotlivých sekcí a odborů nebylo vyhověno – i přes odvolání na příslušný zákon č. 106/1999 Sb. Případ se nakonec dostal až k Nejvyššímu správnímu soudu, který v květnu letošního roku rozhodl ve prospěch žadatelů. Hrad tak musí informace o platech zveřejnit. 

Naproti tomu nejvyšší orgány české justice a některá ministerstva zasílají kompletní data bez jakýchkoliv rozpaků. To, jak se jednotlivé instituce staví k poskytování veřejných dat, má podstatný vliv na jejich důvěryhodnost. Samotné orgány si tak pod sebou obrazně řečeno podřezávají větev, když odmítají údaje zveřejnit či objasnit. Kompletní přehled najdete na www.platyuredniku.cz.

Website | + posts

Napište komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..