Využití prefixů a operátorů pro vyhledávání na Hlídači státu

Můžu si vyhledávání na Hlídači ještě více upřesnit?

Jasná věc! Využijte naše tipy a naučte se filtrovat výsledky pro lepší orientaci ve vyhledávání. Ulovte v rybníce dat jen ta, která potřebujete. V předchozím manuálu jsme leccos nakousli, ale jak uvidíte, je toho mnohem víc.

Tady jsou naše vychytávky:

Prefixy

Zpřesněte počet výsledků pomocí speciálních výrazů, které fungují ve většině databází Hlídače státu. V kombinaci s naším vylepšeným vyhledavačem už najdete vše mnohem rychleji a přesněji. Náš vyhledavač dnes umí názvy firem nebo úřadů našeptat a stejně tak to zvládá i s politiky nebo se sponzory politických stran.

Využijte náš našeptavač, operátor AND a prefix cena:>. Na ukázku jsme zvolili Ústecký kraj a hodnotu zveřejněného dokumentu nad 300 000 000 Kč. Stejně lze postupovat i u osob nebo s pomocí dalších navrhovaných prefixů v nápovědě. 

A jaké výsledky nám Hlídač pro toto hledání nalezl objevíte zde.

Vyhledávací operátory

Operátor AND

Operátor AND vyhledá výsledky, obsahující všechny použité výrazy. V databázi pomocí něj vyhledáváme ve smyslu českého “a”. Vyhledávání je tak přesnější.

Pro lepší představu vám vše názorně ukážeme. V našem příkladu jsme propojili osobu (Andrej Babiš) a slovo „lesy“, které jsme dali pro přesnější vyhledání do uvozovek. Chceme, aby nám databáze našla smlouvy, které budou obsahovat osobu Andreje Babiše a v textu slovo „lesy“.

A hned máme výsledky.

Ke dni publikace této nápovědy nám Hlídač nalezl pro vybrané parametry 2 502 smluv, 379 veřejných zakázek, 219 insolvencí mnoho dalšího v jiných databázích Hlídače. Na vyhledaná data se můžete podívat sem

 

Operátor OR

Oproti předešlému příkladu, operátor OR funguje při vyhledávání výsledků jako logický součet. Můžeme jej brát jako ekvivalent českého “nebo”. 

Při zadání dotazu osobaId:andrej-babis OR “lesy”, stačí, aby byla splněna pouze jedna část dotazu k zobrazení výsledků. Chceme najít smlouvy, kde bude buď osoba Andreje Babiše, nebo slovo „lesy“, případně oba parametry dohromady. Postup je až na rozdílný operátor totožný jako v předchozím případě.

Všimněte si, kolik výsledků máte k dispozici teď. Až 188 646 smluv a 85 092 veřejných zakázek. Všechny výsledky na tento vyhledávací dotaz si můžete prohlédnout zde.